Fizjoterapeuta – co robi i czym się zajmuje?

Fizjoterapeuta – co robi i czym się zajmuje?

Fizjoterapia to jedna z gałęzi medycyny, która zajmuje się osobami, które uległy wypadkowi, chorują lub są po przebyciu choroby oraz osobami starszymi. Rola fizjoterapeuty polega na przywróceniu tym osobom sprawności lub znacznej jej poprawie.

Fizjoterapeuta co robi i czym się zajmuje?

Dobry fizjoterapeuta przeprowadza badanie sprawności fizycznej i odpowiednio dobiera program rehabilitacji. Jest też osobą stojącą na straży odpowiedniego wyposażenia medycznego, które pomoże choremu stanąć na nogi. Najczęstsze schorzenia, na które może zaradzić fizjoterapeuta to:

  • złamania kości
  • uszkodzenia stawów (skręcenia, zwichnięcia)
  • urazy czaszki
  • urazy rdzenia kręgowego
  • dolegliwości bólowe związane z zapaleniem reumatycznym
  • bóle przeciążeniowe (najczęściej związane z kręgosłupem)
  • wady postawy (skolioza, nadmierna lordoza i kifoza)
  • bóle mięśniowe
  • osteoporoza
  • stwardnienie rozsiane
  • stwardnienie zanikowe boczne
  • przewlekłe choroby neurologiczne
  • mózgowe porażenie dziecięce
  • choroba Parkinsona.

Fizjoterapeuta co robi by pomóc choremu?

Fizjoterapeuta co robi? Przede wszystkim zajmuje się on przywróceniem zdolności motorycznych pacjenta poprzez fizykoterapię. Stosuje różnorodne techniki ćwiczeń, masaży, wykorzystuje laseroterapię, leczenie zimnem, hydroterapię oraz terapię ultradźwiękami. Ustala on cały program rehabilitacji chorego, konsultuje z nim przyszłą formę jej rozwoju a także dopasowuje program odpowiednio do potrzeb i preferencji pacjenta.

Fizjoterapeuta co robi by osiągnąć jak najlepsze efekty? Poprzez różnorodne techniki masaży, ćwiczeń dąży on do uśmierzenia bólu chorego. Prowadzi on zajęcia rehabilitujące, podczas których chory poprawia swe zdolności motoryczne, np. rehabilituje złamaną nogę, wykonuje ćwiczenia rozluźniające odcinek lędźwiowy kręgosłupa czy rozluźnia mięśnie w basenie. Zajmuje się również polepszaniem zdolności oddechowych i krążeniowych poprzez ćwiczenia na mięśnie oddechowe. Fizjoterapia niezbędna jest również przy bólach mięśniowych sportowców. Profesjonalni fizjoterapeuci sportowi zajmują się osobami, które poprzez przetrenowanie nadużyły swych mięśni i pragną przywrócić im dawną sprawność. W tym przypadku najczęściej fizjoterapeuta wybiera formę terapii masażem, która rozciąga i rozluźnia przeciążone mięśnie.

Gdzie pracuje fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuci przyjmują w szpitalach, prywatnych gabinetach, leczą również w sanatoriach i ośrodkach rehabilitacyjnych i uzdrowiskowych. By nieodpłatnie dostać się do fizjoterapeuty potrzebne jest skierowanie od lekarza, który kieruje leczeniem chorego.

Jak zostać fizjoterapeutą?

Zostanie fizjoterapeutą nie jest już tak prostym i szybkim procesem jak kiedyś. Od 2015 do wykonywania tego zawodu niezbędne jest posiadanie wykształcenia wyższego kierunkowego. Wyjątkiem są osoby, które mogą się wylegitymować tytułem technika fizjoterapii uzyskanym przed wejściem w życie ustawy. Studia kierunkowe z zakresu fizjoterapii nie są wcale łatwe i nie każdy sobie na nich poradzi, a ich ważnym elementem są praktyki zawodowe. Jest to w końcu taka praca, gdzie nie może być mowa o nauczaniu samej teorii.

Na jakie zarobki może liczyć fizjoterapeuta?

Osoby, które poszukują odpowiedzi na pytanie fizjoterapeuta co robi i czym się zajmuje mogą być także zainteresowane tym, ile można zarobić na tym stanowisku. Jest to w końcu dość odpowiedzialna praca, w której popełnienie pomyłki może mieć katastrofalny wpływ na zdrowie pacjenta. Potencjalni fizjoterapeuci mogą jednak czuć się rozczarowani kwotami, które zarabia się w tym zawodzie. 50% fizjoterapeutów może liczyć na miesięczny dochód w wysokości pomiędzy 1 906 a 2910 złotych netto. Nie są to cyfry zbyt imponujące, zwłaszcza biorąc pod uwagę zarobki na jakie mogą liczyć osoby pracujące w tym samym zawodzie za granicą, chociażby w Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Z tego też względu bardzo wielu młodych ludzi albo w ogóle rezygnuje z podejmowania nauki w tym kierunku albo po ukończeniu kształcenia wyjeżdża za granicę, aby tam zarabiać znacznie lepiej za wykonywanie tej samej pracy. Więcej mogą w Polsce zarobić fizjoterapeuci nie pracujący na etacie w szpitalu lub przychodzi, ale prowadzący własny gabinet. Nie jest to jednak regułą. Wszystko zależy od zgromadzonej już bazy klientów, renomy danego gabinetu, a także jego lokalizacji. Wciąż nie jest to jednak bardzo dobrze płatna profesja.

Czy warto zostać fizjoterapeutą?

Wiedząc już, fizjoterapeuta co robi i ile zarabia można zacząć się zastanawiać nad tym, czy jest to akurat zawód dla nas. Jeśli nie odstrasza nas ogrom nauki i stosunkowo niewysokie zarobki, a ekscytuje wizja pomagania innym – może to być właśnie praca dla ciebie. Niezbędne są także odpowiednie cechy osobowości, takie jak cierpliwość czy empatia, które stanowią podstawę przy pracy z pacjentami. W tym zawodzie koniecznością jest również dobra sprawność fizyczna. Tylko osoby spełniające wszystkie te warunki powinny zastanowić się nad karierą jako fizjoterapeuta. Ostatecznie na pytanie czy warto zostać fizjoterapeutą każdy powinien odpowiedzieć sobie sam po przeanalizowaniu osobistych skłonności i możliwości, a także wszystkich wad i zalet tego zawodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *