Categories Blog

Jak sprawdzić czy jestem w KRD

Informacje o kredytobiorcy zawarte w Biurze Informacji Kredytowej i Krajowym Rejestrze Długów są kluczowe dla banków, jeśli chodzi o przyznawanie kredytów. Sprawdzając tam informacje na swój temat nie tylko masz okazję zobaczyć, jak wyglądałbyś w oczach banku starając się o kredyt, ale także możesz sprawdzić, czy ktoś nie wziął kredytu na Twoje dane. Warto więc co jakiś czas sprawdzić, czy jest się w Krajowym Rejestrze Długów. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Co to jest Krajowy Rejestr Długów?

KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów gromadzi informacje na temat dłużników, którzy zostali zgłoszeni przez swoich wierzycieli. Od kilku lat mogą z niego korzystać nie tylko podmioty gospodarcze, ale także osoby fizyczne, samorządy, a nawet spółdzielnie mieszkaniowe. Oznacza to, że każdy z nas może sprawdzić informacje na swój temat i skontrolować czy nie wystąpiły jakieś nieprawidłowości np. wyłudzenie kredytu na nasze dane, gdy nie mieliśmy o tym pojęcia.

Jak sprawdzić czy jestem w KRD?

Sprawdzenie, czy figurujemy w KRD, nie jest trudne i czasochłonne. Z łatwością może to zrobić każdy z nas. Możesz to zrobić internetowo, rejestrując się na stronie www.krd.pl. Aby to zrobić, musisz wpisać swoje dane z dowodu osobistego, a także numer telefonu i e-mail, z którego korzystamy. Jest to konieczne, ponieważ zapobiega próbom wyłudzania danych i niweluje ryzyko podszycia się pod nas przez oszustów.

Swoją tożsamość możemy potwierdzić na dwa sposoby. Pierwszy to przesłanie skanu dowodu osobistego z dwóch stron. Wtedy weryfikacja może potrwać nawet cały dzień. Drugi to wykonanie przelewu bankowego na wskazane konto. Ten sposób jest o wiele szybszy i informacje o tym, czy znajdujemy się w rejestrze, możemy otrzymać nawet po kilku minutach. Wystarczy, że wybierzesz szybką metodę płatności i przelejesz złotówkę.

Po pozytywnej weryfikacji możesz zalogować się na swoje konto i sprawdzić, czy znajdujesz się na liście dłużników. Wystarczy, że klikniesz pole „Sprawdź PESEL”.

Pobierzesz raport, z którego dowiesz się, jak wygląda Twoja sytuacja i czy masz się czym przejmować. Swój raport możemy sprawdzić za darmo raz na dwa miesiące. Warto to robić, chociaż dwa razy w roku, szczególnie jeśli korzystamy z produktów bankowych, posiadamy abonamenty lub prowadzimy własną działalność gospodarczą.

Negatywne wpisy w KRD powinny zniknąć po 14 dniach od spłaty zadłużenia. Warto monitorować czy rzeczywiście się tak stało i czy wierzyciel zgłosił do rejestru konieczność usunięcia wpisu.

Ja widzisz, cała procedura nie jest skomplikowana, a zdecydowanie warto sprawdzić jakie informacje na nasz temat posiada Krajowy Rejestr Dłużników.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *