Jak poprawić poziom hemoglobiny?

Jak poprawić poziom hemoglobiny?

 

Poziom hemoglobiny jest bardzo istotny. Odzwierciedla on w dużym stopniu funkcjonowanie naszego organizmu. Masz problem, ponieważ wynik tego parametru nie jest satysfakcjonujący? Pod żadnym pozorem nie wolno bagatelizować tej kwestii. Wszystko dlatego, że niska zawartość hemoglobiny objawia się między innymi permanentnym zmęczeniem, zawrotami głowy, kołataniem serca, osłabioną koncentracją czy problemami z pamięcią – chyba każdy zgodzi się, że w obliczu takich dolegliwości bardzo trudno skutecznie wykonywać czynności w życiu prywatnym i zawodowym. Co zatem zrobić, aby podnieść poziom hemoglobiny?

Preparaty z żelazem

Lekarze, którzy widzą niską zawartość hemoglobiny nie powinni bagatelizować tego tematu. Jeśli Twój doktor uważa, że to nie problem, to należy go jak najszybciej zmienić. Oczywiście, w niektórych sytuacjach – na przykład po obfitych miesiączkach – poziom tego parametru spada. Taka sytuacja nie powinna jednak utrzymywać się cały czas. Fachowy doktor często zaleca pacjentom tabletki z żelazem. Należy dokładnie przestrzegać jego wskazówek w aspekcie łykania takich medykamentów. Jest to istotne, żeby takie preparaty odpowiednio się wchłaniały do organizmu. Ciekawostką jest fakt, że nie zaszkodzi popijać leków sokami z zawartością witaminy C. Wszystko dlatego, że ten składnik poprawia absorpcję żelaza.

Żelazo podawane dożylnie

W skrajnych przypadkach lekarze zalecają podanie żelaza w sposób dożylny. Dzieje się tak wtedy, kiedy pacjenci mają bardzo niski poziom hemoglobiny (w najgorszych sytuacjach dochodzi nawet do przetaczania krwi, chociaż jest to ostatnia deska ratunku). Jak to wszystko wygląda w praktyce? Na początku pacjent ma robione badania, aby potwierdzić wynik. Jest to niezbędne, ponieważ nadmiar żelaza także jest szkodliwy. Lekarze muszą zatem wszystko dokładnie sprawdzić i ustalić dawkę. Potem następuje dożylne podanie tego preparatu, który jest często bardziej wchłanialny niż na przykład pigułki itp. Jeśli zatem ktoś po preparatach w tabletkach czy płynie ma biegunki itp. to doktorzy wybierają taką opcję. Po przeprowadzeniu “zabiegu” pacjent pozostaje jeszcze przez około pół godziny na obserwacji, aby mieć pewność, że wszystko przebiegło optymalnie, a organizm działa prawidłowo.

Odpowiednia dieta

Zawsze bardzo ważna jest też odpowiednia dieta. Trzeba pamiętać, że lepiej wchłaniają się – w tym aspekcie – produkty pochodzenia zwierzęcego niż roślinnego. Poza tym w trakcie posiłków dobrze jest korzystać z patentu dotyczącego soku z witaminą C. Osoby mające niski poziom hemoglobiny powinny spożywać między innymi takie produkty jak wątróbka, ryby, sałata, szpinak, kukurydza, brokuły, fasola, papryka, pomidory, natka pietruszki, migdały itd. Nie brakuje ludzi, którzy piją także sok z buraków – trzeba jednak uważać, ponieważ może on powodować biegunki. Warto zaś ograniczyć takie elementy jak alkohol, herbata, kawa czy produkty mleczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *