Mówi się, że programowanie jest bardzo dochodowym zawodem. Chociaż trudno się z tym kłócić, warto wskazać, że różnice w wynagrodzeniu dwóch programistów mogą być ogromne, i to niezależnie od stażu pracy czy stanowiska. Największe znaczenie ma w tym zakresie znany język (bądź języki) programowania. W takim razie którzy programiści mogą liczyć na najwyższe zarobki? Jakiego języka warto się nauczyć?
Jaki język najbardziej opłaca się znać?
Co ciekawe, do najlepiej płatnych języków programowania zalicza się Scala, chociaż jednocześnie nie ma na pozycje wymagające znajomości tego języka wielu ofert pracy. Ucieszyć za to może fakt, że na jedynie nieco niższe średnie zarobki mogą liczyć specjaliści od Javy i Pythona. Dlaczego? Te dwa języki, a zwłaszcza Python, uznawane są za jedne z najbardziej przyjaznych dla osób początkujących. Jest także wiele ofert pracy dla osób, które mają w tej dziedzinie wiedzę.
Całkiem sporo zarabiają też eksperci od JavaScript, czyli niezwykle szybko i dynamicznie rozwijającego się języka, którego przy tym wcale nie tak trudno się nauczyć. Jest tak dlatego, że jest to język bardzo uniwersalny i wykorzystywany obecnie niemal wszędzie. Na analogiczne zarobki mogą liczyć deweloperzy CPP, czyli języka również dość uniwersalnego.
Tak naprawdę różnice w zarobkach programistów w zależności od języka są stosunkowo niewielkie – wyjątkiem mogą być programiści PHP, którzy średnio zarabiają aż o kilka tysięcy złotych mniej, niż programiści innych języków.
Którzy programiści są najbardziej rozchwytywani?
Jeśli chodzi o specjalności, to nikogo nie zaskoczy raczej fakt, że najczęściej poszukiwani są programiści backend, fullstack i frontend.
W zakresie znanych języków programowania, firmy coraz częściej poszukują osób zaznajomionych z .NET, a także Scalą czy Pythonem. Wzrasta nawet zainteresowanie CPP, czyli językiem, któremu jeszcze stosunkowo niedawno przepowiadano rychły koniec.
Jakie wypływają z tego wszystkiego wnioski? Zdecydowanie warto kształcić się w zakresie stosunkowo świeżyć języków, takich jak Scala czy Python. Gwarantują one zarówno dobre zarobki, jak i mnogość ofert pracy. Niezłym wyborem jest także Java bądź JavaScript, zwłaszcza z uwagi na ich stosunkowo niski próg wejścia.
Utalentowany, doświadczony i zaangażowany deweloper zawsze będzie cieszył się wysokimi zarobkami, niezależnie od znanego języka czy specjalizacji. Należy za to wskazać, że osoby świeżo po studiach, nie posiadające żadnego praktycznego doświadczenia, na samym początku będą zarabiać znacznie mniej. Dobrą wiadomością jest za to fakt, że otrzymanie awansu nie jest na ścieżce programisty tak trudne, jak w wielu innych zawodach.