Categories Samochody

Czy apteczka samochodowa jest potrzebna?

Apteczka samochodowa jest elementem wyposażenia każdego pojazdu chociaż w polskim prawie nie ma obowiązku jej posiadanie, to warto mieć na uwadze, że prawo wymaga udzielenia pierwszej pomocy wszystkim ofiarom wypadków i dlatego warto wiedzieć jakie przedmioty powinny stanowić wyposażenie apteczki, by zapewnić odpowiednik poziom przygotowania i na różne sytuacje.

Czy apteczka samochodowa jest obowiązkowa?

Według przepisów apteczka samochodowa nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu jednak warto dbać o jej zawartość oraz przydatność wszystkich produktów, które są w niej zawarte. To one pomogą w udzieleniu pomocy wszystkim osobom poszkodowanym, które  uczestniczyły w różnych zdarzeniach drogowych. Jednak warto mieć także na uwadze, że bez pełnego wyposażenia apteczki samochodowej może być to utrudnione.

Warto nadmienić, że istnieje grupa osób które są zobowiązane do posiadania apteczki w swoim samochodzie. Należą do nich kierowcy autobusów oraz taksówek i pojazdów do nauki jazdy oraz organizacyjnych. To pojazdy, które mają obowiązek posiadania apteczki samochodowej. Ponadto do tej grupy zalicza się kierowców autobusów, samochodów ciężarowych do przewozu osób poza granice. 

Jakie elementy powinny być zawarte w apteczce samochodowej?

Chociaż jak udało nam się wyjaśnić nie ma w polskim prawie zapisu o obowiązku posiadania apteczki samochodowej, to jednak każdy kierowca tylko powinien mieć w swoim pojeździe.

Warto zaznaczyć, że w każdym pojeździe powinny też znajdować się takie elementy jak gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy. Chociaż nie są produktami które bezpośrednio wpływają na możliwość ratowania życia to jednak ich obecność w samochodzie jest niezwykle przydatna.

Jak można zauważyć apteczka samochodowa jest niezwykle istotnym elementem, który powinien znaleźć się w wyposażeniu każdego pojazdu, niezależnie od tego czy jest to samochód osobowy czy ciężarowy. Apteczka samochodowa powinna w swoim składzie zawierać między innymi:

opatrunek indywidualny, który wpływa na możliwość zaopatrzenia, a także dla zdrowia

różnej wielkości bandaże – nim można zabezpieczyć uszkodzenia skóry

w wyposażeniu apteczki powinny znajdować się opaski elastyczne, bądź półelastyczne oraz plastry bez opatrunków, które służą do podtrzymywania gazy.

Należy również wspomnieć, że w wyposażeniu apteczki samochodowej koniecznie muszą znaleźć się opaski elastyczne oraz bandaże. Dodatkowo przydatne są chusty trójkątne do stabilizacji kończyn górnych. Warto wspomnieć o bardzo przydatnych nożyczkach, które można wykorzystać do rozcięcia ubrań czy pasów bezpieczeństwa. Dodatkowo warto  zadbać o odpowiednie rękawice lateksowe oraz kod ratunkowy i mastereczkę służącą do swobodnego oddychania. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *