Coraz popularniejsze staje się dążenie do stworzenia inteligentnego domu. W rzeczywistości nakłady finansowe w ostatnich latach zmalały. Warto przeanalizować, co sprawia, że dom staje się inteligentny, ponieważ te rozwiązanie niesie za sobą cały szereg różnych korzyści. Wskazujemy jak działa inteligentny dom i w jaki sposób można go uzyskać.
Czym jest inteligentny dom?
Określenie inteligentnego domu odnosi się do całego szeregu systemu i urządzeń, które umożliwiają automatykę procesów zachodzących w domu. W inteligentnym domu domownicy posiadają możliwość porozumienia się z nim i uzyskują szansę do sterowania. Bazuje on na tzw. Internet Rzeczy, czyli koncepcji przedmiotów scalonych przez sieć. Dla wielu osób samo to pojęcie pozostaje abstrakcyjne, jednak jest to niezwykle proste.
Najprostsze wytłumaczenie tego pojęcia przedstawia, że w inteligentnym domu wystarczający jest smartphone, który umożliwia regulowanie różnych kwestii. Za jego pomocą można skontrolować temperaturę pomieszczeń, rodzaj oświetlenia, sterować pracą urządzeń podłączonych do prądu, a także posiadać podgląd do zainstalowanego monitoringu. Co więcej, jest to także możliwe na odległość, będąc poza domem.
Zadaniem inteligentnego domu jest zwiększenie jego funkcjonalności przy jednoczesnym podnoszeniu komfortu mieszkańców. Równolegle rzutuje to również na poziom bezpieczeństwa jak i również umożliwia obniżenie kosztów rachunków za prąd.
Co składa się na inteligentny dom?
W Inteligentnym domu znajduje się wiele innowacyjnych urządzeń. Cześć z nich zwiększa poziom bezpieczeństwa, inne podwyższają komfort, a pozostałe pozwalają zaoszczędzić. Wśród nich znajdują się urządzenia tj.:
- inteligentne gniazdka,
- inteligentne oświetlenie,
- inteligentne ogrzewanie,
- inteligentne czujniki,
- kamery do monitoringu,
- systemy alarmowe.
Te urządzenia mogą być używane samodzielnie, ale także w zestawach. Niektóre są wykorzystywane do określonego zadania. Wszystko uzależnione jest od budżetu i posiadanych potrzeb.
Podstawowym urządzeniem są centralki inteligentnego domu, która pozwala sterować i zarządzać systemem. Odpowiada za łączność z komponentami i siecią Internet, dlatego mieszkańcy mogą sterować domem przebywając w odległym miejscu. Wówczas można wyłączyć żelazko czy skontrolować bezpieczeństwo.
Jak działa inteligentny dom?
Poszczególne urządzenia łączą się ze sobą lub centralką, wykorzystując do tego bezprzewodową technologię, np. Bluetooth, Wi-Fi, Z-Wave/ZigBee. Centralka jest podłączona do routera nierzadko za pomocą przewodów. Protokoły łączności umożliwiają połączenie scalenie różnych komponentów do jednego systemu inteligentnego domu. Bardzo ważne jest, aby urządzenia posiadały kompatybilne standardy. Będąc poza domem można zdalnie odłączyć od prądu poszczególne urządzenia, czy dostać informacje, że dzieje się coś nietypowego w mieszkaniu.