Jak prawidłowo wybrać projekt domu?

Jak prawidłowo wybrać projekt domu?

Dobór odpowiedniego projektu domu to bardzo poważna sprawa. W końcu w przyszłości przyjdzie nam wiele lat spędzić w domu wybudowanym według wybranego projektu. Wobec tego też, warto tutaj poświęcić odpowiednią ilość czasu na precyzyjne określenie swoich potrzeb i prawidłowe dobranie projektu w stosunku do swoich wymagań. Nie jest to zdaniem ani łatwym ani szybki w realizacji. Jednakże jeśli podejdziemy do tematu rzetelnie i skrupulatnie, z całą pewnością wybierzemy projekty domów spełniające nasze wytyczne. Spośród nich zaś uda nam się dokonać wyboru projektu idealnie dopasowanego do naszych potrzeb i wymagań.

Wymaganie odnośnie projektu domu

Przede wszystkim trzeba będzie tutaj zacząć od precyzyjnego określenia własnych wymagań odnośnie przyszłego projektu domu. Należy ustalić sobie kilka dość istotnych kwestii, które znacznie zawężą krąg poszukiwań. Do zdecydowanie najważniejszych kwestii należeć będą:

  • Metraż domu – czyli jego powierzchnia użytkowa. Wbrew pozorom wcale nie jest tak, iż im większy dom tym lepiej. Skoro dotychczas, wystarczało nam i całej rodzinie 50-metrowe mieszkanie, to z całą pewnością nie będziemy potrzebować 200-metrowego domu.
  • Ilość pomieszczeń sypialnych – kwestia komfortu i wygody wszystkich domowników. Bardzo ważne jest, aby każdy członek rodziny mógł cieszyć się prywatnością i dysponować własną sypialnią.
  • Metraż poszczególnych pomieszczeń – także wpływa na komfort codziennej eksploatacji domu. O ile pomieszczenia sypialne nie muszą być zbyt przestronne, to już salon i jadalnia, powinny być dobrane pod kątem ilości domowników.
  • Rodzaj budynku – parterowy, z poddaszem, piętrowy. Tutaj dużo zależy od typu działki i naszych upodobań
  • Technologia budowy – najlepiej wybierać budynki wysoce energooszczędne lub wręcz pasywne. Przyczyni się to do wyraźnego obniżenia kosztów eksploatacji w przyszłości.

Widzimy więc, iż jest tutaj kilka bardzo istotnych kwestii, które należy sobie uściślić. Dopiero na tej podstawie, będziemy mogli wybrać projekty domów spełniające nasze kryteria w jak największym zakresie. Kiedy już zaś wyselekcjonujemy odpowiednie projekty, o wiele łatwiej będzie nam wybrać ostatecznie projekt naszego przyszłego domu jednorodzinnego.

Adaptacja projektu domu

Istotnym aspektem będzie także kwestia przeprowadzenia adaptacji projektu, co jest czynnością niezbędną w przypadku nowych projektów domów z katalogu. Wszystkie, gotowe projekty domów z katalogów biur projektowych, muszą zostać zaadaptowane do lokalnych warunków zabudowy. Odpowiednie dokumenty można tutaj pozyskać w Urzędzie Miasta, na terenie którego będziemy chcieli realizować budowę. W celu przeprowadzenia adaptacji niezbędne będzie zatrudnienie lokalnego architekta, który będzie znać dość dobrze wytyczne w zakresie zabudowy na terenie miasta. W trakcie adaptacji będziemy mogli także wdrożyć pewne zmiany w projekcie. Warto jednak pamiętać, iż zbyt duża ilość zmian w projekcie, będzie wiązać się z nadmiernie wygórowanymi kosztami adaptacji. Lepiej jest tak dobrać projekt aby zmian w nim nie było wcale.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *