Categories Dom i ogród

Czym ogrzewać dom w 2023?

Czym ogrzewać dom w roku 2023?

Wraz z rozwojem technologii powstaje coraz więcej możliwości ogrzewania domu. W takim, wypadku nie powinno nikogo dziwić, że właściciele domów zastanawiają się nad innowacyjnymi sposobami nad ich ogrzewaniem. Przyjrzyjmy się, więc kilku pomysłom na ogrzewanie domu. 

Innowacyjne metody ogrzewania domu.

  • Inteligentne systemy grzewcze.Jednym z najbardziej innowacyjnych metod na ogrzewanie domów są inteligentne systemy grzewcze. Swoją popularność zdobyły bezpieczeństwem użytkowania i niezawodnością. Wydają się być również bardzo oszczędnym sposobem, z tego powodu, że ogrzewamy dom tylko tam, gdzie w danym momencie tego potrzebujemy. Wygodę  skorzystania z tego systemu zapewnia fakt, że owym systemem sterujemy za pomocą smartfonu, tym samym ustalamy temperatury pomieszczeń z dogodnych dla nas pozycji.
  • Ogrzewanie za pomocą pomp ciepła.Jeśli zależy nam na bardziej ekologicznym rozwiązaniu warto zastanowić się nad pompami ciepła. Działają one w ten sposób, że wykorzystują one energię cieplną z otoczenia, np. z powietrza, wody, ziemi do ogrzewania domu. Jest to pewnego rodzaju przekazanie energii z dolnego źródła do górnego źródła. Kolejną zaletą takich pomp jest fakt, że są one bezobsługowe i nie ponosimy różnych kosztów eksploatacyjnych. 
  • Pompa ciepła w wariancie hybrydowym.Aby zminimalizować koszty podnosi się, że skuteczną metodą jest hybrydowe stosowanie pomp cieplnych. Dochodzi tutaj do połączenia pompy cieplnej z instalacją fotowoltaiczną oraz wentylacją mechaniczną z rekuperacją. To ostatnie połączenie spowoduje na odzyskiwanie ciepła z ogrzanego już powietrza. Takie połączenie prowadzi do lepszego zbilansowania energii elektrycznej, którą musielibyśmy zakupić. 
  • Ogrzewanie podłogowe.Ogrzewanie podłogowe, zwane inaczej podłogówką, zapewnia swobodną aranżację pomieszczeń oraz korzystny rozkład ciepła w pomieszczeniach. Ponadto, różnice występujące w temperaturze różnych pomieszczeń są znikome, tym samym nie dochodzi do intensywnego przepływu powietrza. Zanim zdecydujemy się na ogrzewanie podłogowe, należy ustalić jakie funkcje mają pełnić dane pomieszczenia – w końcu w łazience zależy nam na większej temperaturze niż np. w piwniczce. 
  • Systemy grzewcze oparte na wykorzystaniu biomasy.Możemy zaobserwować wzrost systemów opartych na wykorzystaniu biomasy. Jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie, ponieważ w tym przypadku wykorzystywane są materiały organiczne, takie jak drewno lub biomasa rolnicza. Ich ekologiczna wartość wynika z faktu, że emisja dwutlenku węgla jest zrekompensowana przez rozwój roślin wchodzących w skład biomasy. 

Podsumowanie

Jak widać, właściciele domów mają spore możliwości wyboru systemu grzewczego dla swojego domu. Wybór powinien być uzależniony od różnych czynników, takich jak budżet, wpływ na środowisko, czy efektywność stosowania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *