Categories Blog

Samodzielne mamy

W społeczeństwie podstawową komórką jest rodzina

To ona jako pierwsza wprowadza dziecko w życie społeczne. Rodzina pełni podstawowe funkcje m.in emocjonalną, ekonomiczną, edukacyjną oraz prokreacyjno-seksualną. Wszystkie zadania, które wypełnia są ze sobą spójne. Zaburzenie, któregoś z nich może zmienić bieg działania. Każda rodzina ma swoje zasady oraz wartości, których się trzyma. Jednak każda należy do społeczeństwa, które stawia  nie lada wyzwania. Poszczególni członkowie mają z góry określone role społeczne, które muszą wykonywać. Zadania przypisane do roli są już wcześniej wytyczone. Więc nie spełnienie danej z nich spotka się z negatywną opinią. Każdy rodzic daje swojemu dziecku dany wzorzec. Brak któregoś z rodziców może zburzyć stabilne funkcjonowanie rodziny.

Strata i brak rodzica może wynikać z wielu zdarzeń życiowych

Śmierć, rozwód czy po prostu strach przed rodzicielstwem jest często spotykanym powodem. Coraz więcej dostrzegamy samotnych matek. Poprzez różne sytuacje są zdane tylko na siebie. Wychowanie dziecka spada na ich barki. Chcąc stworzyć pełnowartościowy dom zmuszone są wypełniać rolę matki i ojca. Coraz częściej ze względu na wielozadaniowość kobiet, które zostają matkami mówi się o nich samodzielne matki. To przecież one wykonują wszystkie obowiązki domowe i zawodowe. Nie są samotne, gdyż mają dziecko. Jednak niewątpliwie są samodzielne w tworzeniu rodziny. Próbując zapewnić wszystko, co najlepsze swoim pociechom wykonują wiele obowiązków na raz. Do tego muszą, a raczej chcą spełniać obie role zarówno kobiecą, jak i mężczyzny. Chęć wychowania dziecka jak najlepiej zapełnia ich całe życie.

Samodzielne mamy nie mają prostego zadania

Ciężko jest być jednocześnie mamą i tatą. Obie role są niezmiernie ważne. Wzorzec przekazywany przez rodzica jest istotnym punktem w socjalizacji dziecka. Nie od dziś wiadomo, że razem łatwiej wychowywać dziecko bądź prowadzić dom. Jednak pomimo świadomości społeczeństwa, że nie zawsze jest się razem samodzielne mamy spotykają się z krytyką. Często są wykluczane ze względu na swoją ułomność. Samodzielne rodzicielstwo jest uznawane za coś, co odbiega od normy. Jednak takie przeświadczenie jest krzywdzące dla samodzielnych mam. One z powodu swojej sytuacji życiowej nie czują się gorsze od innych mam. Godzą się ze swoim losem i najlepiej jak potrafią wypełniają swoje obowiązki. Warto pamiętać, że jakakolwiek pochopna ocena może mieć negatywne skutki. Także zastanówmy się za nim wyrazimy swoją opinię.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *