Categories Blog

Rozliczanie e-pit – wygoda i nowoczesność

Rozliczanie e-pit – wygoda i nowoczesność

Jeszcze do niedawna okres przed końcem kwietnia generował spory stres u każdego, kto wykonuje pracę zarobkową. Wszystko to przez obowiązek rozliczenia się z przychodów przy pomocy PITa. Od 2019 roku z pomocą przychodzi nam Twój e-PIT.

Dlaczego rozliczanie stanowiło problem?

Wcześniej rozliczano się głównie sposobem tradycyjnym – trzeba było pójść do Urzędu Skarbowego, tam wypełnić odpowiedni druk i go złożyć. Alternatywą było wysłanie druku pocztą. Niektórzy korzystali także z aplikacji dostępnych w internecie, jednak te były często płatne, lub nie oferowały pełnej funkcjonalności. Dodatkowy problem stanowiła czasochłonność całego procesu – w przypadku, gdy ktoś dostawał więcej niż jeden pit w ciągu roku (np. pracował na wielu umowach zlecenie) uzupełnienie druku PIT-37 trwało zdecydowanie dłużej niż kilka minut. Prawdziwą zmianę przyniósł w tym względzie rządowy serwis Twój e-PIT.

PIT-37 w Twój e-PIT

Rozliczanie e-pit rozpoczyna się od procesu logowania na stronie podatki.gov.pl. Do tego celu służą trzy sposoby:

– Login.gov.pl, czyli logowanie przez profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną,

– Aplikacja mObywatel,

– Dane autoryzujące, czyli kwoty dochodu z poprzedniego roku rozliczeniowego i PESEL lub NIP.

Po zalogowaniu się można skorzystać z wybranych usług, wśród których widnieje także Twój e-PIT, obwjmujący PIT-37, PIT-38, PIT-28 i PIT-36.

W tym miejscu można wybrać rozliczenie Indywidualne, Wspólnie z małżonkiem lub Jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Największą zmianą w porównaniu do czasów przed Twoim e-PITem jest to, że w samym serwisie czeka na nas już wypełniona deklaracja, którą możemy zatwierdzić, bądź edytować w niej dochody, dodać lub zmienić ulgi a także wybrać organizację, do której trafi 1% naszego podatku.

Dodatkowe dokumenty

Platforma ta umożliwia także podejrzenie PITów z poprzednich lat, a także dokumentów źródłowych (PIT-11) wystawionych na ten rok przez pracodawców. Warto zajrzeć do nich (szczególnie tych, których nie otrzymaliśmy w wersji papierowej), żeby sprawdzić, czy wszystkie dane się zgadzają.

Dzięki platformie Twój e-PIT coroczne rozliczanie deklaracji stało się dużo prostsze. Oczywiście wprowadzenie tej możliwości nie oznacza, że inne opcje zostały wyłączone. Nadal można korzystać z zewnętrznych aplikacji, oraz składać PITa w wersji papierowej (czy to osobiście, czy pocztą). Wydaje się jednak, że takie ograniczenie ilości formalności i możliwość załatwienia tego obowiązku bez długiego stania w kolejce, czy to w urzędzie, czy na poczcie jest warte kilku minut i sprawdzenia jak działa.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *