Categories Blog

Opinia ornitologiczna – najważniejsze informacje, które warto znać

„Ornitolog” to fraza, z którą zapewne spotkało się spore grono osób. Nie każdy jednak miał okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat takiego dokumentu, jak opinia ornitologiczna. W wielu przypadkach może się on okazać niezbędny, więc zdecydowanie warto dowiedzieć się więcej na jego temat.

Poniżej wytłumaczymy między innymi, do czego taka opinia służy i kiedy się ją wykonuje, kto może ją sporządzić, a także z jakimi kosztami będzie się to wiązało. Zapraszamy!

Do czego służy opinia ornitologiczna?

Opinia ornitologiczna jest przygotowywana w sytuacji, kiedy planowane są działania budowlane mogące potencjalnie zaszkodzić ptakom, czy to bezpośrednio, czy pośrednio, poprzez niszczenie ich gniazd.

Mowa tutaj więc na przykład o modernizacji czy termoizolacji starych budynków – bardzo często na ich strychach czy w innych wysoko położonych miejscach można natknąć się na gniazda ptaków czy nietoperzy, które na terenach miejskich objęte są ochroną gatunkową.

Sporządzenie opinii ornitologicznej będzie także z oczywistych względów konieczne w przypadku wycinki drzew, czyli elementów przyrody, na których bardzo często znajdują się ptasie gniazda. Jej przygotowanie nie jest dobrą wolą inwestora, a jego obowiązkiem, którego niedopilnowanie może mieć poważne konsekwencje.

Sporządzaniem takiej opinii powinien zająć się doświadczony i wykwalifikowany ornitolog. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że w dokumentacji nie znajdą się żadne błędy, pomyłki czy nieścisłości, które mogłyby doprowadzić do niezatwierdzenia ich przez organ, w ręce którego zostały złożone.

Ile kosztuje opinia ornitologiczna?

Ciężko jest jednoznacznie wskazać, ile będzie kosztować opinia ornitologiczna Katowice, ponieważ jest to kwestia mocno indywidualna. Jak łatwo się domyślić, ma duże znaczenie, o jakim typie budynku mowa, jaki jest on duży i ile czasu zajmie sporządzenie opinii.

Można jedynie operować orientacyjnymi kwotami, takimi jak stawka w okolicach 700 złotych dla domu jednorodzinnego czy 1200 złotych dla bloku wielorodzinnego. Jeśli jednak chcemy poznać precyzyjną, ostateczną cenę wykonania takiej usługi, musimy po prostu umówić się na wycenę z firmą, która sporządza opinie ornitologiczne. Zapozna się ona z parametrami zlecenia i poda dokładniejszą kwotę.

Warto wspomnieć, że tego typu opinia nie może być wykonana w dowolnym terminie, a istnieją ściśle określone ramy czasowe na jej sporządzenie. Można ją wykonać w okresie od 1 kwietnia do 15 października. Dlatego też warto odpowiednio wcześnie ją zaplanować, aby zdążyć ze wszystkimi formalnościami przez planowanym terminem rozpoczęcia realizacji inwestycji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *