Categories Blog

Miejsce do pracy zdalnej

W dzisiejszych czasach wiele obowiązków zawodowych wykonujemy zdalnie. Zwłaszcza teraz część osób musiała przenieść biuro do domu. Początkowo możesz wygodnie rozsiąść się na kanapie czy w miękkim fotelu z laptopem na kolanach. Jednak po pewnym czasie twoje ciało zacznie się buntować – nieergonomiczna pozycja odbije się na kręgosłupie, rękach (zwłaszcza nadgarstkach i barkach) ale też doprowadzi do powstawania bólu głowy. Jeśli więc musisz pracować w domu zadbaj o prawidłową pozycję ciała i warunki.

W najlepszej sytuacji będą osoby, które mogą przeznaczyć oddzielne pomieszczenia na urządzenie biura. Miejsce do pracy zdalnej nie musi zajmować dużej powierzchni, jednak odrębny pokój na pewno wpłynie na zachowanie ciszy, spokoju, a także pozwoli na umieszczenie ergonomicznego krzesła i biurka. Możesz wykorzystać sypialnię – zazwyczaj przebywacie w niej tylko w nocy. W ciągu dnia członkowie rodziny przesiadują w salonie. Być może w sypialni stoi już toaletka, którą możesz wykorzystać jako biurko.

Jeżeli jednak zakup biurka jest konieczny, poszukaj takiego, które będzie wystarczająco szerokie. Musisz na nim zmieścić potrzebne dokumenty, komputer i inne drobiazgi. Praca zdalna także wymaga odpowiedniego zaplanowania działań – jeżeli wszystko będziesz mieć pod ręką, szybko uporasz się z obowiązkami. Pomyśl o wygospodarowaniu dodatkowego miejsca w szafkach lub zamontuj kilka półek nad biurkiem.

Zadbaj także o wygodne krzesło. Podczas pracy zdalnej spędzisz na nim kilka godzin dziennie. Zwróć uwagę na twardość, wysokość podłokietników i możliwość regulacji w różnych obszarach. Nie wstydź się usiąść na krześle jeszcze w sklepie – modele zapewniające ergonomię i wygodę niekiedy kosztują krocie. Lepiej sprawdzić „na własnej skórze” czy rzeczywiście taki model Ci odpowiada, zanim wydasz pieniądze.

Przygotowując miejsce do pracy zdalnej nie możesz zapomnieć o właściwym oświetleniu. Najlepiej ustawić biurko od strony południowej, blisko okna. Dzięki temu do pomieszczenia dotrze dużo naturalnego światła. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości kup lampkę, która dodatkowo oświetli dokumenty. Unikaj pracy przy zgaszonym świetle – nawet jeżeli posiadasz laptop z podświetlaną klawiaturą i nie musisz teraz analizować żadnych papierowych dokumentów. Twoje oczy męczą się wtedy znacznie bardziej, pamiętaj, że muszą Ci jeszcze posłużyć wiele lat. Dbaj o nie! Ponadto kiedy będą bardzo przemęczone zacznie doskwierać Ci ból głowy i twoje zawodowe obowiązki wydadzą się znacznie trudniejsze niż są w rzeczywistości.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *