Categories Blog

Nurkowanie i relaks, czyli nurkowanie w prądzie

Największą zaletą nurkowania w prądzie jest to ,że jest ono bardzo relaksujące. Rozpoczynamy nurkowanie w jednym miejscu a następnie płyniemy z prądem i wynurzamy się w tam gdzie nas prąd doprowadził. Najczęściej w ślad  za nurkami płynie łódź.

Jednak aby nurkowanie przebiegło prawidłowo i dostarczyło prawdziwej przyjemności trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Należy poznać ważne czynniki charakteryzujące nurkowanie w prądzie.

Mimo iż w wielu miejscach istnieje możliwość nurkowania z brzegu to w przypadku nurkowań w prądzie  zdecydowanie lepiej jest wybrać opcje nurkowania z łodzi.

Dzięki temu mamy pewność ,że nie odpłyniemy za daleko i  nie przegapimy miejsca wyjścia z wody.

Ponieważ nurkowanie odbywa się w wodzie która się porusza konieczna jest koordynacja z partnerem. W trakcie nurkowania, szczególnie kiedy jest to nurkowanie głębokie nie ma czasu na odnalezienie partnera w momencie kiedy się rozdzielimy. Sytuacja taka zmusza nas do zakończenia nurkowania. Dlatego bardzo ważne jest aby partnerzy nurkowi przez cały czas trzymali się blisko siebie. Najlepszym rozwiązaniem jest pełna synchronizacja działań partnerów począwszy od założenia skafandra nurkowego, poprzez wejście do wody, zanurzenie aż do momentu wspólnego wynurzenia.

W zależności od tego gdzie odbywa się nurkowanie wchodzimy do wody z napompowanym jacketem, tak jak zazwyczaj lub z pustym w celu natychmiastowego zanurzenia.

Kiedy nurkujemy w grupie należy ustalić dla wszystkich uczestników nurkowania te same procedury. Postępowanie takie zapobiega rozdzieleniu się nurków. Zwykle prądy poruszają się szybciej przy powierzchni niż na głębokości, dlatego jeżeli każdy z nurków zanurza się z inna prędkością istnieje ryzyko rozdzielenia grupy. Planujemy więc wspólne zanurzenie nurkowanie oraz wynurzenie.

W trakcie nurkowania możemy holować za sobą boję powierzchniową będącą sygnałem dla podążającej za nurkami łodzi. Boja stanowi punkt odniesienia podczas wynurzenia.

Podczas nurkowania w prądzie wszystkie węże oraz przyrządy muszą być umieszczone blisko ciała lub jacketu. W trakcie nurkowania zwisający, ni przymocowany sprzęt może stworzyć zagrożenie zarówno dla nurka jak i środowiska. Któryś z odstających elementów może się zaczepić uniemożliwiając dalsze płynięcie, zranić organizmy wodne a nawet uszkodzić elementy wraków.

Ważnym jest aby kontrolować zużycie powietrza oraz czas dekompresyjny, zawsze zostawiając sobie znaczny margines. W przypadku nurkowania w prądzie mocowanie awaryjnego sprzętu do oddychania przy łodzi lub boi jest zwykle niepraktyczne rzadko stosowane. Dlatego powinno się zwiększyć rezerwę powietrza, aby mieć pewność że bez przeszkód wykonamy przystanek bezpieczeństwa.

Nurkowanie w prądzie kończymy wynurzeniem przy boi. Pozwala to na uniknięcie rozłączenia się grupy oraz uderzenia przez przepływające w pobliżu łodzie. Należy jednak pamiętać, że zastosowanie boi nie zwalnia z ostrożności w trakcie wynurzania. Zawsze należy być uważnym i nasłuchiwać zbliżających się łodzi.

Aby nurkowanie z prądem było przyjemne i bezpieczne należy stosować się do odpowiednich procedur w najlepszy możliwy sposób. Przy dopełnieniu tych warunków to naprawdę wspaniała przygoda.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *