Dziecko a Quad – wymagania wiekowe i formalne

Dziecko a Quad – wymagania wiekowe i formalne

Moda na quady pojawiła się już niejeden sezon temu. Jest to jedna z ulubionych form rozrywki osób w każdym wieku, zarówno dorosłych, młodzieży, jak również tych najmłodszych. Co mówi prawo o kierowaniu quadem przez dziecko? Jeszcze kilka lat temu w przepisach dotyczących homologacji pojazdów nie było najmniejszej wzmianki o quadach. W związku z tym niejednokrotnie były one rejestrowane jak samochody, motocykle, czy nawet urządzenia rolnicze. Niedawno weszły przepisy określające dokładnie, czym jest quad i w jaki sposób można z niego korzystać? 

Quad – pojazd drogowy

Przede wszystkim należy zauważyć, że każdy pojazd, którym poruszamy się po jezdni wymaga rejestracji w odpowiednim urzędzie. W momencie, gdy niezarejestrowanym quadem wyjeżdżamy poza nasze podwórko na ogólnodostępną drogę, staje się to wykroczeniem. Oprócz rejestracji quady powinny również obowiązkowo posiadać ubezpieczenie OC. Ubezpieczenie pojazdu dotyczy również w przypadku używania go nawet na drodze niepublicznej. Oprócz tego, osoba prowadząca quada powinna posiadać uprawnienia po kierowania pojazdu.

Kierowanie quada przez dziecko

W związku z powyższymi informacjami, kierowanie quada przez dziecko jest niedozwolone przez prawo, gdyż nie może ono posiadać prawo jazdy. Zależy to również od tego, w jaki sposób quad zostanie zarejestrowany w urzędzie. Zgodnie z ustawą o ruchu drogowym,  pojazdy o masie własnej nieprzekraczającej 550 kg nie wymagają posiadania prawa jazdy kategorii B, a jedynie B1, które zdobyć można we wcześniejszym wieku. Jeśli pojazd będzie zarejestrowany jako motorower, to prowadzić quad może osoba pełnoletnia nawet bez posiadania uprawnień.  Osoba młodsza, w wieku od 13 do 18 lat powinna posiadać kartę motorowerową.

Od jakiego wieku?

Dzieci do lat 10 nie mogą kierować na drodze publicznej jakimkolwiek pojazdem, oprócz kierowania rowerem, lecz tylko pod nadzorem osoby dorosłej. Co dotyczy drogi niepublicznej, nie ma określonych przepisów, zakazujących na niej kierowania. Jednakże, wybierając quad dla dziecka, każdy powinien kierować się zdrowym rozsądkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *