Categories Blog

Nie zaśmiecajmy planety – produkty biodegradowalne

Dziś bardzo praktycznie i poręcznie jest nam użyć słomki jako przydatnego narzędzia podczas konsumpcji ulubionego drinka czy napoju. Słomki stanowią element wyposażenia każdego lokalu gastronomicznego, uzbrajamy się w nie szykując domową imprezę czy spotkanie ze znajomymi, prosimy o egzemplarz przy barze, by makijaż ust nie uległ destrukcji. Jeszcze do niedawna – dziś ulega to już zmianom – o słomce pomyślelibyśmy wyłącznie w kategoriach produktu wykonanego z tworzywa sztucznego. Czasy słomek sięgają jednak bardzo odległych epok, a wykonywane pierwotnie były, jeszcze w starożytnym Sumerze, ze słomy.

Porównajmy

Dziś mówi się dużo o zaśmiecaniu przez nas planety. Odpady generowane przez człowieka w niebotycznych ilościach, trafiają do zbiorników wodnych, tworząc niewyobrażalnie ogromne szkody dla klimatu, a więc i dla żyjących w morzach i oceanach istot. Wielu z nas stara się redukować swój inwazyjny wpływ na środowisko naturalne, a do inicjatywy, zwłaszcza w dużych (jak na razie) miejskich ośrodkach, przyłączają się kolejne miejsca, w których serwowane są napoje, a także sklepy, te małe i te duże, oraz zwykli ludzie, uświadamiając innym, jaką mnogość produktów zrobionych z alternatywnych dla wiodących, szkodliwych materiałów, oferuje współczesny rynek. My sami niewiele zmienić musimy w naszych żywotach, by dać Ziemi chociaż odrobinę odetchnąć. Jednym z takich małych kroków jest wybór słomki słomianej, przy której słomka plastikowa wypada bardzo blado.

Wpływ na środowisko i biodegradowalność

Mimo coraz większej świadomości i naszych chęci, by nieść planecie ratunek, każdego dnia zużywane są na świecie miliony plastikowych słomek. Dlaczego są one tak popularne? Pierwszym – i najważniejszym – czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę przy porównywaniu dwóch tychże opcji jest ingerencja w środowisko. Słomka słomiana to w stu procentach produkt naturalny; nienaszpikowany śmiercionośnymi dla żywych istot materiałami. Natury nie zanieczyści, bo natury element stanowi. A plastik? Góry plastiku rozrzucane są po całym świecie. Problem stanowi fakt, iż plastik rozkłada się na przestrzeni lat stu i to w najlepszym wypadku – proces ten trwa od stu do nawet tysiąca lat. Słomki ze słomy są natomiast biodegradowalne całkowicie.

Funkcjonalność i wygoda

Kolejnym argumentem, który punkty przyznaje słomkom ze słomy, jest ich wielorazowość, stanowiąca opozycję do jednorazowych słomek z plastiku. Jak zapewniają producenci, słoma nie mięknie i po przepłukaniu nadaje się do ponownego użytku. Słomki naturalne nadają się ponadto do gorących napojów tak samo dobrze, jak do zimnych. Prócz tego są całkowicie bezpieczne w kontakcie z żywnością. I nie – wcale nie są drogie.

Zwrot ku słomie

Dlaczego zatem tak popularnym produktem jest słomka z tworzywa sztucznego? Zdaje się, że to kwestia czasu, aż słomki naturalne opanują rynek i wyprą plastikowe odpowiedniki. Bądź co bądź, tworzywo sztuczne nie ma żadnych argumentów na swoją obronę. A w swojej prostocie, naturalności i komforcie użytkowania, słoma zdaje się być materiałym stworzonym do produkcji słomek. Wszak ta nazwa nie wzięła się znikąd.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *