Masz suchą skórę? Sprawdź, czy nie jest to objaw poważnej choroby

Masz suchą skórę? Sprawdź, czy nie jest to objaw poważnej choroby

Wiele osób ma suchą skórę. Dzieje się tak, gdy skóra nie ma całej wody lub naturalnie występujących olejów, których potrzebuje, aby utrzymać się w dobrej kondycji i pozostać miękką i elastyczną.

Co to jest sucha skóra?

Aby zachować zdrowie i wykonywać swoją pracę, skóra potrzebuje wody i naturalnie występujących olejków, które utrzymują ją miękką, elastyczną i rozciągliwą. Bez wilgoci i olejków skóra może się wysuszać. Skóra jest pierwszą linią obrony organizmu. Powstrzymuje ona szkodliwe mikroorganizmy, takie jak wirusy i bakterie, przed przedostaniem się do organizmu. Chroni również ludzi przed wpływem środowiska. Objawy mogą być od łagodnych do ciężkich. Mogą one obejmować:

  • plamy swędzącej lub łuszczącej się skóry
  • łuszcząca się skóra o szorstkiej fakturze
  • pęknięcia na skórze
  • skóra, która kłuje lub piecze
  • luźna, pomarszczona skóra
  • łuszcząca się skóra

Łagodne przypadki suchej skóry są bardzo powszechne. Zazwyczaj nie są one powodem do niepokoju. Czasami jednak, poważniejsze przypadki suchej skóry mogą wymagać leczenia. Niektóre osoby są bardziej narażone na ryzyko wystąpienia suchej skóry. Należą do nich:

  • osoby po 40. roku życia – z wiekiem skóra produkuje mniej tłuszczu
  • osoby o brązowej, czarnej lub jasnej skórze
  • osoby, które wykonują zawody wymagające częstego kontaktu rąk z wodą, takie jak pielęgniarki i fryzjerzy
  • osoby mieszkające w zimnym klimacie
  • ludzie, którzy palą papierosy

sucha i swędząca skóra przyczyny

Przyczyny powstawania suchej skóry

Wiele różnych czynników może powodować suchość skóry, w tym przyczyny środowiskowe i niektóre schorzenia. Przyczyny środowiskowe suchości skóry obejmują:

  • używanie ostrych dezodorantów lub środków czyszczących
  • branie długich, gorących pryszniców lub kąpieli
  • mieszkanie w zimnych, suchych warunkach
  • używanie źródeł ciepła, takich jak centralne ogrzewanie lub piece opalane drewnem, które wysuszają powietrze.

Czasami suchość skóry może być wynikiem schorzeń leżących u jej podłoża. Poniżej przedstawiamy kilka najczęstszych z nich.

Odwodnienie

Organizm wykorzystuje wodę do wykonywania wielu istotnych procesów i funkcji. Jeśli ludzie zużywają więcej wody niż jej przyjmują, mogą się odwodnić. Wpływa to na całe ciało i może powodować suchość skóry. Osoba może zapobiec odwodnieniu pijąc wystarczającą ilość wody każdego dnia.

Egzema

Egzema opisuje grupę chorób skóry, które powodują swędzenie, stan zapalny i suchość skóry. Choroby te obejmują atopowe zapalenie skóry, kontaktowe zapalenie skóry, egzemę dyshidrotyczną, egzemę nummularną, łojotokowe zapalenie skóry i zastoinowe zapalenie skóry.

Cukrzyca

Kiedy osoba cierpi na cukrzycę, jej organizm nie jest w stanie prawidłowo regulować ilości cukru we krwi. Poziom cukru we krwi może być zbyt wysoki lub zbyt niski. Wysoki poziom cukru we krwi może powodować suchą, swędzącą skórę.

Choroba nerek

Nerki pełnią wiele funkcji. Jedną z nich jest usuwanie odpadów i nadmiaru płynów z organizmu. Gdy nerki nie pracują prawidłowo, organizm może nie być w stanie utrzymać odpowiedniej równowagi minerałów, składników odżywczych i wody we krwi. Osoby z chorobą nerek mają tendencję do oddawania większej ilości moczu niż zwykle. Wszystko to zmniejsza ilość płynów w organizmie i może prowadzić do suchości skóry.

Anoreksja

Osoby żyjące z zaburzeniem odżywiania, jakim jest anoreksja, ograniczają spożycie pokarmu. Może to prowadzić do niedożywienia, co z kolei może powodować suchość skóry.

HIV

Osoby żyjące z wirusem HIV są bardziej narażone na suchość skóry niż osoby, które nie są nosicielami wirusa. Naukowcy wykazali, że może to wynikać z kilku powodów:

  • sposób, w jaki wirus wpływa na układ odpornościowy
  • osoba nie je wystarczająco dużo
  • efekt uboczny leków

Leki

Niektóre leki mogą wpływać na równowagę płynów w organizmie i prowadzić do suchości skóry. Należą do nich:

  • diuretyki
  • środki przeczyszczające
  • leki zobojętniające
  • leki przeciwhistaminowe
  • leki na ciśnienie krwi

Rozpoznawanie objawów chorób skóry związanych z Covid-19

Główne objawy koronawirusa (Covid-19) to wysoka gorączka, nowy, ciągły kaszel oraz utrata lub zmiana zmysłu węchu lub smaku.1 W ciągu ostatnich sześciu miesięcy w Wielkiej Brytanii, w miarę jak dowiadujemy się więcej o koronawirusie, dołączyły do nich inne objawy i oznaki, głównie o charakterze skórnym.

W badaniu tym zidentyfikowano i sklasyfikowano pięć klinicznych wzorców skórnych, które opisano w niniejszym artykule. Ponadto, podrażnienie skóry, zapalenie skóry i suchość skóry jest teraz bardzo powszechne, u osób o wcześniej zdrowej skórze, ponieważ częste mycie rąk i noszenie środków ochrony osobistej (PPE) gwałtownie zwiększyło te objawy skórne, które również zaostrzają przewlekłe choroby skóry.

sucha i swędząca skóra przyczyny

Covid a stan skóry

Wysypki związane ze stosowaniem leku COVID-19 dzielą się na trzy kategorie:

Wysypka typu ula (pokrzywka): Nagłe pojawienie się uniesionych zgrubień na skórze, które pojawiają się i znikają dość szybko w ciągu kilku godzin i są zwykle bardzo swędzące. Może dotyczyć każdej części ciała i często zaczyna się od intensywnego swędzenia dłoni lub podeszew, może też powodować obrzęk warg i powiek. Wysypki te mogą pojawić się na dość wczesnym etapie infekcji, ale mogą też utrzymywać się przez długi czas po jej zakończeniu.
Kłująca gorączka” lub wysypka typu ospy wietrznej (wysypka rumieniowo-pęcherzykowa lub rumieniowo-pęcherzykowa): Obszary małych, swędzących, czerwonych zgrubień, które mogą wystąpić w dowolnym miejscu na ciele, ale w szczególności na łokciach i kolanach, a także na grzbietach dłoni i stóp. Wysypka może utrzymywać się przez kilka dni lub tygodni.
CHWILOWE palce u rąk i nóg (chilblains): Czerwonawe i fioletowawe zgrubienia na palcach rąk lub nóg, które mogą być bolesne, ale zazwyczaj nie swędzą. Ten typ wysypki jest najbardziej charakterystyczny dla COVID-19, występuje częściej u młodszych osób z chorobą i ma tendencję do późniejszego pojawiania się.

Wysypki plamiste

Wysypka plamisto-grudkowa jest opisywana jako wysypka skórna, która zawiera zarówno plamki (płaskie odbarwione obszary), jak i grudki (uniesione nierówności), może to być wysypka uogólniona. W hiszpańskim badaniu konsensusowym, 475 pacjentów z Covid-19 miało wysypkę plamisto-grudkową, przy czym u połowy pacjentów wystąpił również świąd. Ten objaw skórny jest rzadki u dzieci i częściej występuje u dorosłych z ciężkim zakażeniem wirusem Covid-19, a jego średni przebieg wynosi 9 dni.

Diagnozowanie i zgłaszanie objawów skórnych zakażenia Covid-19

Pielęgniarki powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane objawy skórne Covid-19 i kierować pacjenta do lekarza rodzinnego lub lokalnego oddziału dermatologicznego w celu potwierdzenia diagnozy. Ważne jest, aby potwierdzić jednoznaczną diagnozę wszelkich nowych objawów skórnych, które mogą być przypisane do Covid-19. W przypadku potwierdzenia objawów skórnych Covid-19 – możliwe, że mogą one być jedynym objawem – należy postępować zgodnie z krajowymi wytycznymi klinicznymi dotyczącymi testów i izolacji.

Czy swędzenie skóry może być oznaką białaczki?

Medycznie znany jako “świąd”, swędzenie skóry jest problemem, który wszyscy dobrze znamy. Może on być bardzo irytujący, zwłaszcza jeśli jego przyczyna jest niejasna. Możliwych przyczyn jest wiele, począwszy od noszonych ubrań, poprzez suchość skóry, aż po pewne zaburzenia skórne, takie jak egzema czy zapalenie skóry. W bardzo rzadkich przypadkach swędzenie skóry może być spowodowane poważnymi schorzeniami, takimi jak białaczka.

Według naszej ankiety przeprowadzonej wśród pacjentów żyjących z białaczką, około 9% osób chorych na białaczkę doświadcza swędzenia skóry jako objawu przed postawieniem diagnozy. Czytaj dalej, aby lepiej zrozumieć przyczyny swędzenia skóry, co pozwoli Ci szybciej wykryć białaczkę.

Dostrzeganie różnic

Bardzo trudno jest odróżnić swędzenie wywołane białaczką (lub innym nowotworem) od swędzenia spowodowanego łagodnym schorzeniem, takim jak alergia skórna. Istnieje jednak kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę i które powinny być traktowane z niepokojem:

Swędzenie występuje na całym ciele

Sucha skóra jest zazwyczaj odpowiedzialna za uogólnione (“na całym ciele”) swędzenie. Jeśli jednak Twoja skóra nie jest sucha, a swędzenie występuje na całym ciele, może to być oznaką ogólnego problemu i dlatego warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym, zwłaszcza jeśli trwa to dłużej niż 2 tygodnie lub powraca.

Jeśli jesteś w ciąży lub przechodzisz menopauzę, świąd całego ciała jest prawie zawsze spowodowany zmianami hormonalnymi i powinien z czasem ustąpić.

Nie jest związany z widoczną wysypką lub suchą skórą

W większości przypadków swędzenie może być wyraźnie powiązane z wysypką, co wskazuje na infekcję, reakcję alergiczną lub przewlekłą chorobę skóry, taką jak egzema. Jeśli Twoja skóra nie jest sucha i nie możesz znaleźć oczywistej przyczyny uporczywego swędzenia, koniecznie wspomnij o tym swojemu lekarzowi pierwszego kontaktu.

sucha i swędząca skóra przyczyny

Swędzenie występuje wraz z innymi objawami białaczki

Pacjenci z białaczką, u których występuje swędzenie skóry, często zgłaszają, że przed postawieniem diagnozy odczuwali również nocne poty jako objaw; oba te objawy mogą nasilać się w nocy. Jeśli doświadczasz jakichkolwiek innych objawów białaczki, takich jak nocne poty, utrata wagi, łatwe powstawanie siniaków, powtarzające się infekcje, gorączka lub bóle stawów i kości, natychmiast skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym.

Co powoduje swędzenie skóry w białaczce?

Dokładna przyczyna występowania swędzenia skóry u chorych na białaczkę lub chłoniaka nie została jednoznacznie udowodniona i jest przedmiotem dyskusji w literaturze naukowej. Wielu badaczy uważa, że jest to spowodowane cytokinami – substancjami chemicznymi uwalnianymi do krwi przez układ odpornościowy organizmu. Kiedy komórki układu odpornościowego wchodzą w kontakt z komórkami białaczki lub chłoniaka, mogą one uwalniać cytokiny w dużych ilościach, powodując podrażnienie zakończeń nerwowych w skórze, a tym samym uporczywe swędzenie.

Kremy stosowane miejscowo mogą przynieść tymczasową ulgę, ale ponieważ substancje chemiczne są uwalniane bezpośrednio do krwiobiegu, swędzenie zawsze będzie powracać.

Czym jest hemochromatoza genetyczna?

Hemochromatoza jest chorobą genetyczną, która powoduje, że organizm wchłania nadmierną ilość żelaza z diety. Żelazo jest magazynowane w narządach, a jego nadmiar może powodować szereg problemów medycznych, w tym między innymi bóle i choroby stawów, chroniczne zmęczenie i osłabienie, trudności poznawcze i psychologiczne, problemy skórne, problemy ze zdrowiem seksualnym, nieprawidłowe funkcjonowanie wątroby, cukrzycę i kardiomiopatię.

Genetyczna hemochromatoza (GH) ma tendencję do bycia niedodiagnozowaną i pomimo tego, że wielu pacjentów zgłasza dolegliwości skórne, związek ze skórą jest pomijany z powodu braku badań i świadomości. Czy istnieje pytanie, na które należy odpowiedzieć, dotyczące związków między żelazem a skórą?

Jak może zmienić się Twoja skóra w przypadku hemochromatozy genetycznej?

Istnieje tradycyjny związek z brązowieniem skóry i zapaleniem stawów lub cukrzycą, gdzie pacjent GH był identyfikowany z “brązową pięścią” lub z “brązową cukrzycą”. Brązowa pigmentacja występuje, ponieważ żelazo gromadzi się w gruczołach potowych. To powoduje wzrost żelaza w naskórku. Jeśli gruczoły potowe są uszkodzone, może to powodować ciężkie, ciemne przebarwienia o określonym kolorze. Stare blizny mogą być silnie pigmentowane, a spojówka i powieka oka mogą być zabarwione.

Jeśli skóra jest silnie dotknięta chorobą, może przybrać kolor łupkowoszary. Pacjenci zgłaszają również zmniejszenie owłosienia twarzy, łonowego i pachowego, a także suchość i swędzenie o różnym nasileniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *