Categories Blog

Każda moda w końcu wraca

To jak się ubieramy zależy przede wszystkim od trendów jakie panują w danym okresie, ponieważ jednak pomysłowość ludzka ma swoje granice i na niektóre ekscesy ludzie się nie są w stanie zdecydować, to częstym obrazkiem są tak zwane wracające mody i trendy.

To co było modne rok temu, na przykład dane buty sportowe, czy kurtka sportowa jest dziś już przeżytkiem lecz ubrania naszych mam, babć czy dziadków bardzo często znów wracają do tak zwanych łask. Zasadniczo bowiem cykliczność mody jest czymś naturalnym w ostatnim okresie, dlatego suknia ślubna w stylu retro sprzed kilkudziesięciu lat zostanie odebrana o wiele lepiej niż ta z fasonem zeszłorocznym. Nowa moda nie zaczyna się tworzyć od końcówki kolekcji to bowiem proces o wiele dłuższy, zasadniczo moda na jakiś strój wraca do nas nie wcześniej niż kilkadziesiąt lat po jego pierwszym sukcesie i swoistym wybuchu. Ogólnie jest tak, że szybko modne i niemodne stają się tylko kolory, chociaż dwa podstawowe, czyli czerń i biel niemalże nigdy nie wychodzą z mody i stanowią tak zwaną bazę i kanon trwały który się nie zmienia.

Taki powrót do przeszłości preferują również duże, masowo produkujące ubrania firmy. Szczególnie ciekawy jest przykład adidasa gdzie wiele lat temu znaczek marki z liścia zamienił się w trzy paski a dziś znów wraca moda na noszenie specyficznego listka, z początku tak zwane oldschool-owe ciuchy adidasa nie były nowe lecz wyciągnięte z szafy, gdy producent zauważył, że przywiązanie do starego znaczka i metki wraca znów wypuścił kolekcje sygnowaną tymże logo, mimo że miało ono już do nas nie powrócić. W zasadzie w każdym aspekcie mody, czy tematem jest moda damska czy męska jak bumerang wracają pewne schematy, które po raz kolejny są powielane i co ciekawsza zdobywają popularność. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że  następuje naturalna wymiana pokoleń, a dane nowe pokolenie nie pamięta, że takie czy inne ciuchy były modne kilkadziesiąt lat temu. Wykorzystują to również projektanci którzy chcąc zaskoczyć nowością, ale i taką która się sprawdzi, po prostu odświeżają stare projekty, czasem nadając im nowy design lecz podstawowy krój rzadko zostaje zmieniony. Nie należy więc zbyt pochopnie pozbywać się starych ubrań „wychodzących” z mody, gdyż mogą one jeszcze do niej powrócić.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *