Jak zorganizować imprezę tematyczną w stylu lat 90?

Jak zorganizować imprezę tematyczną w stylu lat 90?

Imprezy kostiumowe od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród organizatorów zabaw, jak i zaproszonych gości. Nic w tym dziwnego, ponieważ obmyślanie przebrań, oryginalnych dekoracji czy wymyślnych potraw dla wielu osób stanowi doskonałą rozrywkę. Klimatyczne ozdoby czy nawiązujące do wybranego motywu przewodniego detale sprawiają, że lokal nabiera magicznej atmosfery, dzięki czemu zaproszonym osobom dużo łatwiej przenieść się w czasie lub miejscu – choćby na jeden wieczór. Przyjęcia tematyczne to również nie lada gratka dla wszystkich wielbicieli mody. Od inspirowanych weneckimi karnawałami eleganckich balów maskowych po domówki, na których obowiązują stroje z bajek, przebierane imprezy to okazja, by zaprezentować się w zabawnej, przykuwającej wzrok stylizacji, w której w przeciwnym razie moglibyśmy nie mieć okazji wystąpić. Wszystko razem gwarantuje niesamowite przeżycia, nie sposób bowiem odmówić zabawom kostiumowym ogromnego uroku (nie wspominając o tym, jak pięknie prezentować mogą się pamiątkowe zdjęcia!)

Cudowne lata dziewięćdziesiąte

Obecnie ciężko spotkać kogoś, kto lat dziewięćdziesiątych nie wspominałby choćby z lekką nostalgią. Szalone stroje, neonowe kolory, plastikowa biżuteria, muzyka pop i początki dominacji zdobyczy technologii – wszystko razem tworzy barwny kolaż, na który dziś wiele z nas patrzy z ogromnym sentymentem. Dlatego też bardzo popularnym motywem przewodnim przebieranych imprez jest właśnie ta epoka. Niezależnie od celebrowanego wydarzenia, impreza tematyczna nawiązująca do ostatniej dekady XX wieku to gwarancja świetnej zabawy zarówno dla gospodarzy, jak i gości. Jak zatem przygotować się na imprezę rodem z lat 90? W dalszej części artykułu podpowiadamy, czym inspirować się, komponując stylizacje, na co zwrócić uwagę, przygotowując fryzurę i makijaż, a także czego słuchano, co oglądano, i jakie dodatki były na czasie.

Triumf telewizji, czyli kopalnia pomysłów

Lata dziewięćdziesiąte to bez wątpienia intensywny okres rozwoju telewizji, a zwłaszcza seriali, które przeżywały prawdziwy rozkwit. Dlatego planując imprezę tematyczną osadzoną w latach 90, można odświeżyć sobie kilka słynnych produkcji, by lepiej wczuć się w ówczesne realia. Doskonałym przykładem może być serial Przyjaciele, który do dziś bawi i wzrusza kolejne pokolenia widzów. Do kultowych tasiemców można też bez wątpienia zaliczyć amerykański serial Beverly Hills 90210, którego bohaterowie do dziś rozpoznawalni są w popkulturze, czy Ostry dyżur, któremu rozpoznawalność zawdzięcza sam George Clooney. Już jeden odcinek dowolnej produkcji potrafi sporo rozjaśnić na temat tego, jakie stylizacje były wtedy na czasie. Nie sposób zapomnieć też o gwiazdach muzyki pop, których styl fascynował tłumy. Na lata dziewięćdziesiąte przypadał triumf grup takich jak Spice Girls, Backstreet Boys, All Saints czy NSYNC. Warto przypomnieć sobie o nich nie tylko w kontekście muzyki, ale przede wszystkim oszałamiających kolorami stylizacji.

Jak skomponować stylizację?

Jeansy biodrówki lub dzwony, eksponujące brzuch bluzeczki czy minispódniczki łączone z podkolanówkami i butami na koturnach – lista modowych hitów lat 90 jest naprawdę długa. Wystarczy obejrzeć teledysk którejś ze wspomnianych powyżej grup, by przenieść się w czasie – a także zyskać wspaniałe źródło inspiracji. Na topie były również bluzki i sukienki w rzucających się oczy, wręcz neonowych kolorach. Triumf święciły również printy w panterkę, a drapieżne motywy spotkać można było zarówno na elementach garderoby, jak i butach czy dodatkach. Wielbiciele nieco bardziej stonowanych stylizacji mogą sięgnąć po koszulę. Sprawdzi się zarówno ta flanelowa w kratkę, jak i elegancka biała (może być zawiązana pod biustem i zestawiona z jeansowymi spodniami). Miłośnicy niezobowiązującego luzu mają do dyspozycji również wszelkiej maści dresy. Najlepiej w klimat imprezy wpiszą się jednak te ortalionowe, z pasującą kolorystycznie czapeczką z daszkiem i białymi butami sportowymi na grubiej podeszwie (lub koturnie). Nie sposób zapomnieć też o biżuterii. Patrząc wstecz, wydawać by się mogło, że w latach dziewięćdziesiątych królowała zasada „im więcej, tym lepiej”. Przygotowując przebranie, warto kierować się tą maksymą, a także zaopatrzyć w dużą ilość odblaskowej, plastikowej biżuterii, ze szczególnym uwzględnieniem szalenie wtedy popularnych ogromnych kolczyków w kształcie kół.

Nie tylko Rachel, czyli kultowe fryzury

Przez wiele lat za najbardziej kultowe uczesanie uchodziła fryzura Rachel z Przyjaciół, z wyraźnym przedziałkiem, długą grzywką i lekko podwiniętymi końcami. Jednak lata 90 to również czas szalonych eksperymentów. Odważne kolory, wyraźne pasemka czy upięcia na czubku głowy to bez wątpienia wyróżniki stylu tamtej epoki. Niezwykle popularnym narzędziem była karbownica do włosów – jednak jedynie od fantazji właścicielki zależało, czy potraktowana zostanie nią cała czupryna, czy jedynie kilka pasm. Z kolei gwiazdy muzyki takie jak Gwen Stefani lansowały ciasno upięte koczki, z których sterczały sztywne końce. Lata 90 to również awangardowe dodatki – plastikowe klamry, spinki w kształcie kwiatków lub szerokie przepaski. Chcąc z kolei uniknąć drastycznych cięć, lecz wciąż pozostać w klimacie imprezy tematycznej, można zdecydować się na naturalne, rozpuszczone włosy. Do stylizacji nie potrzeba zbyt wielu produktów, wystarczy jedynie zakręcić lekko końcówki. Można też wysuszyć kosmyki na szczotce, by nadać fryzurze objętości.

Mat i róż

Mimo że niektórym może wydawać się to niemożliwe, jednym z najbardziej charakterystycznych trendów w makijażu lat 90 było zmatowienie całej twarzy. Warto wspomnieć, że wówczas nie mówiło się także wiele o rozświetlaczach czy jakże popularnym dziś konturowaniu. Wiele pań chętnie sięgało jednak po róż, zaznaczając za jego pomocą kości policzkowe. W modzie były również przykuwające uwagę cienie do oczu, a na powiekach często gościły odcienie zieleni czy błękitu. Z kolei usta były albo matowe (niektóre kobiety zamiast szminek używały podkładu!), albo pociągnięte błyszczykiem. Ciekawym akcentem był też brokat, którego hojnie używano zarówno do ozdoby twarzy, jak i innych partii ciała, na przykład dekoltu, ramion czy obojczyków.

Niezapomniana atmosfera, czyli klimat lat 90

Organizując imprezę tematyczną w stylu lat 90, nie sposób zapomnieć o muzyce, która nie tylko wyznaczała trendy, ale i inspirowała pokolenia. Gwiazdy tamtego okresu niemal co tydzień gościły na okładkach magazynów, a nadawane w radiu przeboje nucili wszyscy. Przygotowując zatem playlistę, warto odkurzyć półkę z płytami i sięgnąć po nieco już zapomniane przeboje popowych grup. Jednak lata dziewięćdziesiąte to również triumf muzyki grunge i rockowej, co z pewnością ucieszy wielbicieli mocniejszych uderzeń gitary. Jeżeli chodzi o dekoracje, w klimat przyjęcia doskonale wpiszą się te własnoręcznie robione. Papierowe serpentyny czy bannery z błyszczącymi literami układającymi się w napis doskonale nawiązywać będą do ostatniej dekady XX wieku. Warto postawić też na balony – im więcej, tym lepiej. Domowy charakter może mieć także przygotowany bufet – w roli przekąsek doskonale sprawdzą się ułożone na talerzach kanapki, a także chipsy, kukurydziane chrupki czy słodycze, takie jak czekoladowe draże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *