Jak wybrać dobry plecak turystyczny?

Jak wybrać dobry plecak turystyczny?

Dobry plecak to podstawa wyposażenia każdego turysty. Oczywiście pod warunkiem, że nie podróżujemy samochodem oraz nie wypoczywamy tylko w jednym miejscu – wówczas wygodniej spakować się jednak do torby podróżnej bądź walizki (przy czym nawet wtedy polecam zaopatrzyć się dodatkowo w mały plecak na zakupy i krótkie wycieczki). W pozostałych przypadkach najlepiej zabrać ze sobą właśnie plecak. Daje on znacznie większą mobilność podczas podróży, pozwalając na sprawne przemieszczanie się z miejsca na miejsce.

Aby tak jednak było, plecak musi spełniać określone wymagania. W przeciwnym wypadku, zamiast ułatwić podróż – utrudni ją, powodując bóle pleców, otarcia na ramionach i biodrach oraz inne problemy z jego noszeniem i pakowaniem.

Dobry plecak – czyli jaki?

W środowisku turystycznym za dobre plecaki od lat uznaje się produkty marek takich, jak Deuter, Saleva czy Alpinus. Nie chciałbym się jednak przekonywać Was do konkretnych producentów – być może znajdziecie bowiem plecak innej, mniej znanej, a zarazem tańszej sporo firmy, który okaże się strzałem w dziesiątkę. Skupmy się zatem na cechach dobrego plecaka:

Pojemność (min. 60 litrów). Plecak nie może być za mały. W zasadzie im większy, tym lepszy – nowoczesne produkty są bardzo lekkie (i wielkość niczego tu specjalnie nie zmienia), a kształtem dopasowują się do poziomu napakowania. Objętość mojego plecaka to 65 litrów (55 komory głównej i 10 kieszeni bocznych) – uważam ją za wystarczającą, ale na mniejszą bym się z pewnością nie zdecydował.

Pakowność.  Ważne, aby znaczną część objętości plecaka stanowiła komora główna, do której można spakować nawet bardzo duże, nieforemne przedmioty.
Niska waga. Pamiętajmy, że plecak będziemy nosić na naszych plecach. Czasem nawet przez wiele godzin (szczególnie w przypadku pieszych wędrówek, trekkingu itd.). Jego konstrukcja musi więc być lekka – im lżejsza tym lepiej.

Stelaż. Obowiązkowy w każdym dobrym plecaku turystycznym! Wyznacza on sztywny kształt plecaka, utrzymując go w pionie i powodując, że nie przylega on całą powierzchnią do naszych pleców podczas noszenia. Komfort użytkowania plecaka ze stelażem i bez jest nieporównywalny.

Wygodne, regulowane szelki.  Powinny być szerokie i gąbczaste – tak, aby nie wrzynały się i nie obcierały ramion podczas noszenia plecaka.
Regulowany pas biodrowy i piersiowy. Zapięcie i odpowiednie wyregulowanie pasów znacząco odciąża plecy podczas noszenia plecaka. Pas biodrowy, podobnie jak szelki, musi być szeroki i gąbczasty – w przeciwnym wypadku będzie powodował otarcia.

Wytrzymały, gruby materiał. Jako że w czasie użytkowania plecak narażony jest na „przepakowanie” i ocieranie się o kamienie, gałęzie i inne przedmioty podczas wycieczek, materiał z którego jest wykonany musi być gruby i bardzo wytrzymały.

Solidne zamki. Częste otwieranie i zamykanie, a także (często nieuniknione) pakowanie się „pod kurek” bardzo mocno nadwyręża zamki – muszą więc być bardzo solidne.
Kieszenie boczne. Umożliwiają ergonomiczne rozplanowanie pakowanych przedmiotów w plecaku.

Pokrowiec przeciwdeszczowy. Dobre plecaki wyposażone są w (najczęściej chowane w ich dolnej części) pokrowce przeciwdeszczowe, dzięki którym podróż można kontynuować mimo opadów – bez ryzyka zamoknięcia bagażu.

Regulowane troki. Pasy umożliwiające przymocowanie do plecaka innych elementów, takich jak namiot, karimata, kurtka itp. Im więcej wolnych troków w plecaku – tym lepiej.

Niestety, sprzęt turystyczny zazwyczaj kosztuje niemało. Również dobre plecaki do najtańszych nie należą. Na szczęście kilkusetzłotowy wydatek na plecak to jednorazowa inwestycja na długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *