Categories Blog

Jak hodować Błazenki, czyli rybki z bajki?

Błazenki to jedne z najpopularniejszych ryb i jednocześnie najłatwiejszych w hodowli ryb morskich. Swoją popularność szczególnie zawdzięcza bajce „Gdzie jest Nemo?”! Nadaje się niemal do każdego zbiornika dzięki swoim możliwościom adaptacyjnym i jednocześnie swojej wielkości. Ich ciekawość oraz temperament, zaraz po wpuszczeniu do akwarium pływają w przedniej części zbiornika, dzięki czemu często pomaga innym rybą zaadaptować się do nowych warunków.

Najczęściej spotykane są odmiany standardowe, które pięknie pokazują swoje barwy biało, czarno, pomarańczowe. Znaleźć możemy także inne odmiany barwne, które zaszczycą nasz przeróżną kolorystyką. Różnią się nie tylko kolorami, ale także ubarwieniem i konturami kolorów na ciele. Z najczęściej spotykanych można zaliczyć m.in:

Amphiprion ocellaris
Amphiprion ocellaris black
Amphiprion ocellaris black variant
Amphiprion ocellaris snowflake
Amphiprion ocellaris black snowflake

Hodowla:

Błazenki najlepiej trzymać w parach. Co prawka w naturze żyją w koloniach liczących nawet kilkadziesiąt osobników, lecz w warunkach hodowlanych można trzymać większą ilość w dużych zbiornikach – ponad 400L. Amphipriony są to jedne z nielicznych ryb, które żyją w symbiozie z ukwiałem. Dzięki możliwości do wytwarzania śluzu, potrafią się uodpornić na parzydełka ukwiała. W ten sposób oba zwierzaki czerpią korzyść. „Nemo” korzysta z ukwiału jako dom, schronienie i ochronę przed innymi drapieżnikami, natomiast ukwiał jest dokarmiany przez błazenki. UWAGA! Czasami zdarza się, że rybki są na tyle problematyczne, że potrafią „zamęczyć” ukwiała. Potrafią wyjadać mu pokarm, dlatego należy obserwować podając pokarm bezpośredni do ukwiała, lub dawać większe porcje, by najadły się i ryby i ukwiał.

Ich temperament sprawia, ze nadają się do każdego zbiornika. Najczęściej wybierają sobie swój rewir, na przykład ukwiał bądź koralowiec. Pilnują swojego miejsca, ale często wychodzą popływać po całym zbiorniku. Należy uważać jednak na inne ryby z gatunku garbikowate, które mogą być zadziorne i przeganiać inne ryby z swojego terenu. Nie zaleca się ich wtedy do mniejszego zbiornika lub akwarium z małą ilością grot i schronień. Osobiście sam polecam dorzucanie zwierzaka do nowych zbiorników, choćby ze względu na ich szybką adaptację oraz możliwość dokupienia innych zwierząt w późniejszym okresie. Po pierwsze często inne ryby są nieśmiałe oraz kryją się w obawie przez osobami przechodzącymi koło zbiorników. Błazenki pomagają im przyzwyczaić się i zachęcają do wypływania poza kryjówki. Świetnie sprawują się z rybami z gatunku np. Nemateleotris, które są dość płochliwymi i nieśmiałymi rybami.

Jedne z łatwiej przyzwyczajających się ryb do różnych pokarmów. Problemy mogą jedynie występować u ryb odławianych, natomiast łatwo idzie je wykarmić zaczynając od pokarmu żywego, a nawet mrożonego. Najchętniej jednak jedzą żywe, mrożonki oraz pokarmy mięsne, nie pogardzą pokarmami dobrej jakości oraz wysoko białkowych płatków bądź granulatu. Polecam osobiście dodawać do diety spirulinę, która bardzo mocno uwidacznia ubarwienie ryb i jednocześnie wpływa korzystnie na układ trawienny jak i odpornościowy.

Błazenki to jedne z nielicznych ryb, które potrafią zmieniać płeć. Najczęściej dobierają się w pary oraz zmieniają płeć do 4,4cm ciała. W późniejszym czasie też jest to możliwe. Najczęściej jedna z największych samiczek zmienia płeć, w razie gdy nie ma samca, ale niestety nie działa to w drugą stronę.

Błazenki potrafią rozmnażać się w warunkach hodowlanych, stąd często idzie dostać rybki hodowlane, które są bardziej odporne i przyzwyczajone do obecności człowieka. Do rozmnażania ich zaleca się ukwiał, który będzie robił jako schronienie. Do tego procesu wystarczy okresowe podniesienie temperatury oraz wydłużenie czasu oświetlenie zbiornika. Po tym odbywa się taniec godowy. Wygląda on niesamowicie!. W tym czasie trwa też przygotowanie i oczyszczanie miejsca na ikrę. Pierwsze jajeczka pokazują się już po 8 dniach. Są one pilnowane i czyszczone przez rodziców. Jeżeli chcemy zacząć taką przygodę, lepiej wcześniej uzbroić się w fitoplankton. Młode muszą być często karmione do czasu, aż będą w stanie jeść pokarm mrożony, najlepiej drobny jak jaja krabów lub mysis.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *