Categories Blog

Pyton królewski – charakterystyka gatunku i warunki hodowli

Pyton królewski ze względu na swoje raczej spokojne usposobienie i niewielkie gabaryty (rzadko dorasta do 1.60 cm, zazwyczaj osiąga 1 m) jest często polecanym gatunkiem dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z wężami. Na wolności zamieszkuje skraje lasów oraz sawanny i stepy. Często żyje blisko ludzkich siedlisk. Większą część dnia spędza ukryty pod konarami drzew, korą czy w norach ziemnych lub schowany pośród roślinności. Aktywny zaczyna być wieczorami lub o zmroku. Wtedy też wychodzi polować na gryzonie. Dominujące barwy to czerń, brąz oraz brudna żółć przechodząca w złotawe odcienie.

Wygląd:

Gatunek ten odznacza się krępą i masywną budową ciała o wyraźnie obłym kształcie. Głowa mocno oddzielona od reszty ciała. Przy pysku możemy zauważyć mocno rzucające się w oczy otworki termo recepcyjne. Na rynku dostępne jest wiele odmian barwnych tego gatunku o mnogości barw, wzorów na ciele. Ich waga może osiągać nawet do 5 kg.

Cechy szczególne

:

Pyton królewski jest raczej skrytym wężem. Większą część dnia spędza ukryty w swojej kryjówce. Aktywności nabiera w godzinach wieczornych kiedy to wyrusza na polowanie. Po jedzeniu zazwyczaj wraca do swojej kryjówki aby na spokojnie strawić.

Dymorfizm płciowy:

Na pierwszy rzut oka ciężko odróżnić samca od samicy. Samce są zazwyczaj mniejsze i lżejsze. Samice osiągają większe gabaryty. Przyjmuje się, że samce mają większe pazury odbytowe, ich nasada ogona jest grubsza niż u samic, a sam ogon dłuższy niż w przypadku samic. Jednak aby mieć 100% pewność co do płci gada nie możemy sugerować się tylko tymi wyznacznikami. Aby być pewnym czy mamy samca czy samice należy wykonać sondowanie gada. W tym celu najlepiej i najbezpieczniej dla zwierzęcia jest zabranie go do osoby doświadczonej. Samodzielna próba sondowania przy braku wiedzy na ten temat może doprowadzić do poważnych uszkodzeń gada, w tym nawet do jego bezpłodności.

Zachowanie:

Jest to raczej skryty gad. Jednak przy tym rzadko trafiają się osobniki kąśliwe czy agresywne w stosunku do człowieka.

Terrarium i oświetlenie:

Pyton królewski jest wężem prowadzącym naziemny tryb życia. Minimalne wymiary terrarium dla jednego osobnika to 100x50x50 (dł. szer. wys.). W terrarium powinna znajdować się kryjówka, w której wąż będzie mógł się spokojnie schować. Mimo ich typowo naziemnego trybu życia węże te czasem się wspinają więc dobrze jest dać do terrarium kawał jakiejś solidnej gałęzi. Pytony lubią się czasem wymoczyć więc w terrarium naszego pupila nie może zabraknąć basenu z wodą takich rozmiarów, aby pomieścił naszego gada. Jest to gatunek ciepłolubny. Terrarium powinno być w typie pół wilgotnym czyli wilgotność ok 50%. W ciągu dnia utrzymujemy temperaturę 28 – 30 stopni, przy wyspie ciepła 33. W nocy temperatura może spadać do 24 – 26 stopni przy czym w najcieplejszym miejscu powinna ona wynosić 30 stopni.

Rozmnażanie:

Rozmnażanie tego gatunku nie należy do najłatwiejszych. W niewoli zwierzęta te kopulują w okresie styczeń – marzec. Samica jednorazowo składa 6-8 jaj. Sama ciąża jak i składanie jaj jest ogromnym wysiłkiem dla samicy. Zazwyczaj wtedy chodną i przyjmują mniej pokarmu. Jeżeli już samica pomyślnie zniesie jaja trzeba je przenieść do pojemnika z wilgotnym perlitem lub wermikulitem. Inkubacja powinna przebiegać w temperaturze 30 – 32 stopnie przy wilgotności 85 – 95%.

Żywienie:

Pyton królewski nie jest szczególnie żarłocznym wężem. Zjadają średniej wielkości gryzonie. Zdarzają się jednak czasem wybredne okazy, które odmawiają przyjmowania pokarmu przez jakiś czas. Głodówka często jest wynikiem zbliżającej się wylinki. Jeżeli wąż nie przygotowuję się do wylinki, a jednak odmawia przyjmowania pokarmu może to być kwestia czym karminy węża. Niektóre osobniki mają własne upodobania co do rodzaju gryzonia, wielkość, a niekiedy nawet do jego koloru. Jeżeli upodobania węża co do karmówki uległy zmianie może on odmawiać przyjmowania dotychczasowego pokarmu.

Przestroga:

Jeżeli decydujemy się na karmienie węża żywym pokarmem nie wolno pozostawiać węża bez nadzoru. Żywe gryzonie mogą dotkliwie poranić naszego pupila.

W sytuacji gdy samica złożyła nam jaja i chcemy je przenieść do pojemnika z wilgotnym substratem nie wolno przekręcać jajek. Grozi to utopieniem zarodka.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *