Ile stron powinna zawierać praca licencjacka?

Ile stron powinna zawierać praca licencjacka?

Zdobycie pierwszego stopnia naukowego – licencjatu wiąże się z napisaniem i obronieniem pracy licencjackiej. Każdy student trzeciego roku studiów zastanawia się nad długością takiej pracy, aby atrakcyjnie wypaść przed komisją egzaminacyjną i promotorem. Standardowo przyjmuje się grubość tego dokumentu na 30 do maksymalnie 60 stron. Sprawdźmy, jakie kryteria spełnia dobra praca licencjacka ile stron powinna tak naprawdę zawierać?

Wpisz się w „zachcianki” promotora

Dostosowanie się do ogólnych wytycznych oferowanych przez uczelnie często nie wystarcza. Promotorzy bywają wybredni wymagając od studenta stricte określonego podejścia do tematu. Dla jednych ważna jest objętość pracy udekorowana licznymi wykresami, mapkami, rysunkami czy tabelami, dla innych najważniejsza będzie treść merytoryczna bez względu na praca licencjacka ile stron będzie miała. Najlepiej zapoznać się z ogólnymi wymogami formalnymi prac określanych przez dziekana danego wydziału, gdyż to według tych odgórnie ustalonych kryteriów uczelnianych zawierających wymogi techniczne pracy oceniana jest praca licencjacka, a dopiero potem kierować się wskazówkami wyznaczonymi przez promotora. Pamiętajmy też o zasadzie, że co za dużo to nie zdrowo, pisanie obszernych prac i lanie w nich przysłowiowej wody nie przynosi zadowalających skutków.

Wybierz odpowiedni temat

Najważniejszym aspektem uzyskania tytułu licencjata jest dobranie odpowiednio interesującego tematu do naszej pracy licencjackiej. Praca licencjacka ile stron staje się w tym przypadku wartością drugorzędną, bo skupiamy się na rozwijaniu wątków, które nas interesują. Dobrze jest połączyć ze sobą dwie zupełnie na pierwszy rzut oka nie związane ze sobą treści, by nadać naszej pracy nutkę kreatywności i innowacyjności. Gdy jesteś studentem prawa, a interesujesz się sportem, pokaż zależność przestępstw skarbowych w tej grupie osób, jeśli studiujesz psychologię, a bliska Ci jest muzyka, postaw na temat związany z ich obciążeniem psychicznym. Wtedy okaże się, że pisanie pracy licencjackiej jest nie tylko obowiązkiem, ale i przyjemnym doświadczeniem pozwalającym nauczyć się czegoś nowego o świecie. Wystarczy tylko odrobina kreatywności, a praca licencjacka, ilość stron i jej zawartość merytoryczna przestanie być problemem. Pamiętajmy też, by nie wybierać tematów zbyt skomplikowanych wymagających skorzystania z dużej ilości naukowej literatury, gdyż wymagać to będzie od nas większego zagłębienia się w temat zwiększając ryzyko związane z trudnością pytań na obronie, którym nie będziemy w stanie podołać.

Wytyczne

Przez uczelnię określane są formalne i techniczne wymogi pisania prac licencjackich. Praca licencjacka ile stron z reguły waha się w granicach 30-60, jednak w uzasadnionych przypadkach możliwe jest napisanie pracy wybiegającej poza te kryteria. Należy poznać również elementy kompozytowe pracy. Oprócz zawartości merytorycznej, stanowiącej główny trzon pracy, doliczmy stronę tytułową, wstęp i zakończenie, spis treści oraz spis literatury na końcu pracy. Przy odpowiednim, zgodnym z wytycznymi ustawieniu wyglądu pracy czyli czcionki Times New Roman o rozmiarze 12, interlinii 1,5, marginesów lewych i prawych oraz różnych wcięć połączonych z tabelkami i wykresami uzyskanie odpowiedniej ilości stron nie powinno stanowić problemu.

Czym jest plagiat pracy licencjackiej?

Słowo „plagiat” wśród studentów, zwłaszcza studentów III roku, pada zazwyczaj z podobną częstotliwością i poziomem przerażenia co „matura” u uczniów ostatniej klasy szkoły średniej. Mówiąc jak najprościej, jest to kopiowanie częściowo lub w całości czyjejś pracy, zamiast napisanie swojej własnej. Nikt nie chce go popełnić, bo niesie ze sobą bardzo nieprzyjemne konsekwencje, a jednak wiele osób to robi. Nawet nieświadomie. Jest wiele powodów, dla których studenci decydują się na taki krok: lenistwo, brak czasu czy niedostateczna wiedza na dany temat. Niestety dla nich, obecnie funkcjonują na wszystkich uczelniach bardzo szczelne systemy antyplagiatowe, które w większości przypadków są w stanie wykryć każde, nawet najmniejsze przypadki plagiatu. Biorąc pod uwagę praca licencjacka ile stron obejmuje, nie powinno być ogromnym wyzwaniem dla studenta III roku napisanie jej samodzielnie. Jest na to przecież bardzo dużo czasu, który – jeśli zostanie prawidłowo wykorzystany – pozwoli dopracować pracę tak, aby nie było w niej nawet śladu plagiatu.

Jak nie splagiatować pracy licencjackiej?

Student łudzi się, jeśli myśli, że może odkupić od kogoś pracę licencjacką sprzed kilku lat, przedstawić ją jako swoją i nie wpaść na plagiacie. Jest to bardzo naiwne myślenie i z takich planów należy od razu zrezygnować. Również kopiowanie całych fragmentów czyjejś pracy bez opatrzenia ich odpowiednim przypisem nie skończy się dla studenta dobrze. Wydawało by się, że najmniej groźną opcją jest wynajęcie osoby, która napisze pracę za nas. Nie mamy jednak żadnej gwarancji, że ona również nie popełni podczas procesu jej tworzenia plagiatu, a do tego podczas obrony możemy trafić na pytanie, na które nie będziemy znali odpowiedzi nie będąc faktycznym autorem tekstu. Systemy antyplagiatowe porównują nie tylko prace złożone na danej uczelni, ale w całej Polsce, a także te znajdujące się w Internecie. Popełnienie plagiatu tak, aby ujść z tym na sucho jest praktycznie niemożliwe, co jednak nie znaczy, że nie można inspirować się innymi pracami. Trzeba jednak stosować się do kilku prostych zasad. Przede wszystkim poznaj zasady cytowania, jakie panują na twojej uczelni i bezwzględnie ich przestrzegaj. Oznaczaj źródła nawet wtedy, kiedy nie masz pewności, czy jest to rzeczywiście potrzebne – w końcu przezorny zawsze ubezpieczony. Wszystko ma źródło i trzeba je podać szczegółowo i konkretnie, a nie w jednym słowie. Krótko mówiąc samo słowo „Internet” nic nie mówi i nie może być uznane za prawidłowo oznaczone źródło. Nie myśl, że jeśli zmienisz kolejność słów lub zamienisz je na wyrazy bliskoznaczne plagiat nie zostanie wykryty, bo oczywiście, że zostanie. Nie martw się za to o cytowanie rzeczy, których za bardzo przecież zmieniać nie możesz – definicji czy aktów prawnych. Jeśli nie da się ich podać w inny sposób, nie mogą być uznane za plagiat. Praca licencjacka ile stron zawiera jest ważne, ale najważniejsze jest to, żeby wszystkie z tych stron były całkowicie autorskie. Uniknie się wtedy wielu problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *