Categories Blog

Choinka, to jeden z wesołych symboli Świąt Bożego Narodzenia

Tradycja strojenia drzewka na Święta Bożego Narodzenia nie była obecna od początku naszej ery. Tradycja obchodzenia Świąt upamiętniających narodzenie Syna Bożego Jezusa Chrystusa została wprowadzona dopiero w IV wieku. Natomiast choinka pojawiła się pod koniec XVIII wieku i to początkowo tylko w domach szlacheckich, a dopiero potem w domach bogatego mieszczaństwa. A do domów wiejskich dotarła jeszcze później, bo na początku XX wielu.

Podłaźnik
Dawniej w domach na polskich wsiach zamiast choinki wisiał przy suficie tak zwany podłaźnik. By to kawałek wierzchni świerku, jodły lub sosny wieszany w dół pod sufitem. A reszta gałązek z drzewa zdobiła cały dom, a najczęściej drzwi i okna. Podłaźnik ozdabiano jabłkami, które symbolizowały zdrowie i miłość oraz orzechami będącymi zwiastunem sił witalnych. Pozostałe ozdoby wykonywane były z wydmuszek, ze słomy, z bibuły.

Choinki
Ubieranie choinki, to jedno z najprzyjemniejszych i z najweselszych czynności Bożonarodzeniowych. W Polsce ubieranie drzewka wzięło swój początek dopiero na przełomie osiemnastego i dziewiętnastego wieku i początkowo nie było akceptowane przez Kościół, gdyż była to tradycja pogańska mająca zapewnić ludziom zdrowie, bogactwo, szczęście. Nie drzewko, lecz przede wszystkim dekoracje budziły sprzeciw, bo symbolizowały jak gdyby talizmany na szczęście. Lecz z czasem uprzedzenia Kościoła minęły i dziś w Kościołach i przy Kościołach podczas Bożego Narodzenia także są ubrane choinki w światełka lub nawet w bombki i kolorowe łańcuchy. Wszyscy w swoich domach również ubieramy na Święta Bożego Narodzenia jedną choinkę lub nawet więcej niż jedną i zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Polacy tradycyjnie ubierają drzewko iglaste, którym najczęściej jest jodła. Dziś zieleń choinki symbolizuje życie i nadzieję.

My Polacy nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodzenia bez choinki. Może być ona duża, albo nawet mała, lecz zawsze musi być na Święta Bożonarodzeniowe w naszym domu. Już na długo przed Świętami zastanawiamy się, jak ją w tym roku udekorować. Zazwyczaj na gałązkach drzewka umieszczamy szklane bombki, błyszczące łańcuchy, a na czubku drzewka koniecznie musi znaleźć się gwiazda betlejemska. Choinkę można udekorować nowocześnie, a można i tradycyjnie. Może w sztuczne ozdoby, albo w jadalne ozdoby. Tylko te ostatnie trzeba nieustannie uzupełniać zwłaszcza wtedy, gdy w domu są dzieci lub dorośli będący łasuchami.
Na choince nie może zabraknąć też lampek. Mogą być one jednokolorowe lub wielokolorowe. Mogą być świecące jasno lub tylko majaczące światełka pomiędzy gałązkami choinki, które wyglądają bardzo uroczo i roztaczają wokół niepowtarzalny klimat. W dawnych czasach, gdy nie było elektryczności na choinkach paliły się świeczki, co było nie małym zagrożeniem pożarowym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *