Categories Blog

7 porad jak przekonać dziecko do czytania książek

Okazuje się, iż w 2018 roku 63% Polaków nie przeczytało ani jednej książki! W takim razie co zrobić, żeby zaszczepić miłość do książek w naszych dzieciach? Mam parę wskazówek:

1. NIE CZEKAJ NA DOBRY MOMENT – wprowadzaj dziecko w świat książek jak najwcześniej. Nie ma dolnej granicy wieku. Możesz swojemu bobasowi pokazywać czarno – białe ilustracje na twardych kartach, możesz również czytać mu „Dzieci z Bullerbyn”. Obydwa sposoby są dobre i przynoszą sporo korzyści.

2. SAM CZYTAJ – dzieci uczą się na przykładzie, są doskonałymi obserwatorami. Kiedy widzą nas często z książką, zaczną zastanawiać się, co to takiego fajnego. Zaczną nam towarzyszyć, trochę przeszkadzać, ale w końcu same zaczną sięgać po lektury.

3. DOBIERAJ KSIĄŻKI DO ZAINTERESOWAŃ – nie podsuwaj dziecku pozycji, które nie są dla niego atrakcyjne tylko dlatego, że ktoś uznał je za hit sprzedaży. Dziecko jest w stanie sięgać po jedną książkę nawet 100 razy, jeśli coś go w niej zainteresuje! Dlaczego tak się dzieje? Mózg uczy się zdecydowanie szybciej jeżeli jest zaangażowany.

4. DAJ WYBRAĆ – czasami łapię się na tym, że wybieram zbyt ładne, napisane trudnym językiem książki, które mnie czymś przyciągną (przecież ja też je będę czytać) i nie patrzę na to, co wybiera moja córka. Nieraz idziemy do biblioteki i mówię, że może sobie wybrać książkę. Co wybiera? Jakieś książki z infantylnymi obrazkami, nieraz książki kompletnie poniżej jej wieku itd. Załamuję wtedy ręce. Natomiast po zastanowieniu pozwalam jej dokonać wyboru.

5. BIBLIOTEKA TO SKARB – poszukajcie w okolicy dobrze zaopatrzonej biblioteki. Dzięki temu nie zrujnujecie swojego budżetu, a dziecko będzie na bieżąco z literaturą. Moja córka dosłownie tam wbiega i rzuca się na półki z książkami.

6. KSIĄŻKA TO NIE KARA – nie można łączyć czynności czytania z negatywnymi emocjami. Nie możemy mówić, np. „ Nie puszczę ci bajki, jak nie będziesz czytał 15 min.”, albo „Idź się uspokój do pokoju. Weź sobie książkę”. Przez takie zachowania na zawsze obrzydzimy dzieciom książki.

7. CZYTAJ – po prostu. Czytaj dziecku głośno, wyraźnie i codziennie. Chociażby 10 min przed snem. To wzmocni waszą więź i przyniesie wiele innych korzyści. Czytanie książek niezwykle rozwija kreatywność, wyobraźnię, myślenie logiczne młodych osób. Oprócz tego wzbogacamy słownictwo, wzmacniamy pamięć oraz relaksujemy się. Warto zatem zadbać o to, żeby nasze dzieci i wnuki czytały? Myślę, że tak.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *