Categories Zdrowie

Jak zacząć zdrowo się odżywiać

 

Zdrowa dieta nie oznacza głodzenia się. Zdrowa dieta nie musi zakładać także ograniczenia spożycia kalorii. Jeśli jednak nasze codzienne posiłku opierają się na fast foodach, gotowych przekąskach, słodyczach i słodkich gazowanych napojach bądź sokach z kartonu, jeśli przejdziemy na zdrowe produkty, mimo tego, że nie był to nasz cel, okazać się może, że mimo to dzienne spożycie kalorii będzie znacznie niższe. Stanie się tak tylko i wyłącznie dzięki wyeliminowaniu niezdrowych posiłków i zastąpieniu ich zdrowymi zamiennikami, bez głodzenia się.

JAK ZACZĄĆ?

Z góry powiemy, że jeśli byliście zwolennikami fast foodów nie będzie to łatwe. Będzie wymagało to od was dużo silnej woli i konsekwencji. Rzucenie fast foodów, to jak rzucenie palenia itp. Jeśli wpadliście w nałóg, niezależnie co nim jest, tylko silna wola i chęć zmiany pozwoli wam przetrwać. Żeby zmienić dietę na zdrową musicie więc tego chcieć. Wy sami, a nie wasza rodzina czy znajomi. To wy musicie chcieć tej zmiany. Od tego właśnie zaczyna się cała przygoda. Jeśli już jesteście nastawieni na chęć polepszenia waszego życia kolejnym punktem bez, którego nie będziecie mogli się obyć, jest plan.

DOBRY PLAN

Przynajmniej na początku swojej przygody ze zmianą nawyków żywieniowych, dopóki nie będzie to wasz nawyk, warto działać w oparciu o wcześniej przygotowany plan. Plan może być codzienny bądź tygodniowy. Sami jesteśmy zwolennikami planu tygodniowego. Warto rozpisać całe tygodniowe menu oraz ustalić mniej więcej godziny posiłków. Zdrowe odżywianie to także jedzenie regularnie co pozwoli wam zapanować nad uczuciem głodu. Dzięki wcześniej przygotowanemu menu nie będziemy mieli problemu z wymyślaniem posiłków na szybko. Jeśli macie mało czasu warto przygotować sobie dania na następny dzień wieczorem. Jeśli jesteście cały dzień poza domem wybierajcie takie posiłki, które bez wymówek będziecie mogli zabrać ze sobą w pojemnikach do pracy, na wycieczkę, do szkoły. Obecnie mamy takie możliwości, że może to być praktycznie wszystko. Fakt, że macie gotowy posiłek zawsze przy sobie również spowoduje, że nie będziecie sięgać po niezdrowe przekąski i jedzenie na wynos. Dobry plan zakładam nie tylko wcześniejsze przygotowanie menu. Przed każdym wyjściem po zakupy sporządź listę produktów, które będą potrzebne ci do sporządzenia posiłków na dany tydzień. Pamiętaj, że od teraz jesz zdrowo. Twoja lista nie powinna zatem zawierać gotowych do spożycia posiłków, niezdrowych przekąsek, słodyczy. Będąc w sklepie kupuj rzeczy z listy, a z pewnością kupisz tylko to co potrzebujesz.

WYELIMINOWANIE POKUS

W wyeliminowaniu albo ograniczeniu pokus nie chodzi o nie wychodzenie z domu aby ich uniknąć. Pamiętajcie, że zdrowa dieta to wasz wybór, a my chcemy tylko trochę wam pomóc w trzymaniu się postanowień. Po niezdrowe jedzenie i szybkie przekąski sięgamy najczęściej dlatego, że zwyczajnie jesteśmy głodni, a to jest najprostszy sposób. Tak jak mówiliśmy powyżej musicie być zawsze przygotowani. Aby uniknąć kupowania fast foodów i słodyczy, jeśli spędzacie dzień poza domem, zabieracie spakowane w pojemniki przyrządzone na dany dzień zdrowe posiłki. Kiedy jesteście głodni musicie tylko sięgnąć do waszej torby i gotowe. Macie przed sobą zdrowy, pełnowartościowy posiłek. Ponadto, jeśli lubicie przekąski warto poszukać przepisów na fit chipsy, galaretki i słodycze. Racjonalne odżywianie nie eliminuje bowiem z diety słodkości. Musicie po prostu poszukać zdrowych zamienników gotowych słodyczy.

Żeby zacząć swoją przygodę ze zdrowym odżywianiem należy zacząć od planu, czyli menu, które ułatwi wam życie i w chwilach kiedy macie bardzo mało czasu, wyeliminuje brak chęci na wymyślanie posiłków i kupowanie fast foodów. Poza planowaniem menu musicie zacząć jeść regularnie co pozwoli na wyeliminowanie uczucia głodu. Poszukajcie także zdrowych zamienników waszych ulubionych przekąsek. Tak nie wiele, a z pewnością wystarczy na start ze zdrową dietą.

Powodzenia.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *