Categories Zdrowie

Jak skutecznie pozbyć się cellulitu?

Cellulit – to słowo znane jest każdej kobiecie, bo to z reguły przedstawicielki płci pięknej staczają z nim zaciekłą walkę. Niemały udział ma w nim wysoki poziom estrogenu we krwi, który jest typowym hormonem żeńskim.

Czym jest cellulit?

Cellulit jest tkanką tłuszczową o nieregularnej strukturze, przez co gromadzona pod skórą przyjmuje ona postać grudek. Istnieją trzy etapy ujawniania się tzw. pomarańczowej skórki:

  1. Kiedy jest ona widoczna tylko podczas ściskania i ugniatania skóry poszczególnych partii ciała np. pośladków, ud, przedramion;
  2. Kiedy pojawia się tylko w określonej pozycji np. siedzącej;
  3. Kiedy marszczy się praktycznie w każdym momencie, niezależnie od tego, czy osoba stoi, siedzi, czy też uprawia jogging. To właśnie w tej fazie redukcja cellulitu jest najtrudniejsza.

Kompleksowość przede wszystkim

Nieestetyczne złogi tłuszczu wprawiają w kompleksy niejedną panią. Oczywiście są skuteczne sposoby na ich eliminację. Nie wystarczy jednak przyjąć jednej metody – zmienić diety, czy katować się codzienną dawką przysiadów. Aby zniwelować tę przykrą dolegliwość skórną, należy uzbroić się w cierpliwość – będzie tu potrzebne działanie kompleksowe.

Pierwszym krokiem do osiągnięcia gładkiej skóry są zbilansowana dieta bogata w błonnik oraz spożywanie dużej ilości wody w ciągu dnia. Czynności te pomagają w usuwaniu toksyn z organizmu i zapobiegają podjadaniu między posiłkami. Całkowicie powinnyśmy pożegnać się ze słodyczami i słonymi przekąskami. Jeśli czujemy usilną potrzebę wrzucenia czegoś słodkiego na ząb, sięgnijmy po naturalny substytut cukru, czyli owoc.

Drugim ważnym czynnikiem, mającym wpływ na wygląd naszej skóry, jest regularny masaż. Tam, gdzie cellulit jest największy, pobudzamy skórę dotykiem. Świetnie sprawdza się tutaj szczotka z twardym włosiem, rękawica lub masażer z metalowymi wypustkami. Wskazane są mocne, okrężne ruchy, szczypanie palcami, obejmowanie dłońmi skóry i delikatne przesuwanie jej od dołu ku górze (zawsze w kierunku serca), a także masaż pięściami. Poprawia się krążenie krwi, cellulit jest „rozbijany”, skóra wygładza się i nabiera zdrowego wyglądu.

Jakie rodzaje aktywności fizycznej pozwolą na wyeliminowanie cellulitu? Zrezygnujmy z windy i wchodźmy codziennie po schodach. Pomocne jest również pływanie, w tym aqua aerobic, jazda na rowerze i rolkach oraz chodzenie na bieżni elektrycznej. Niektóre kobiety mocno stawiają na trening cardio – ćwiczenia oparte na przysiadach i wykrokach, przeplatane tzw. ćwiczeniami turbo np. szybkim biegiem w miejscu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *