Categories Zdrowie

Dieta sportowca

Jak przygotować organizm do wysiłku

Niezależnie od tego czy jesteś zawodowym sportowcem czy amatorem, twój organizm powinien być odpowiednio przygotowany na wysiłek fizyczny. Regularne ćwiczenia skłaniają nas czasem do sięgnięcia po suplementy diety. Dostarczają one składników odżywczych i wpływają na przyrost masy mięśniowej. Nie możemy jednak liczyć tylko i wyłącznie na suplementy. Aby nasz organizm dobrze radził sobie z wysiłkiem fizycznym musimy również zadbać o odpowiednią dietę.

Odpowiednie odżywianie

Dieta sportowca musi być dostosowana do płci, wieku oraz rodzaju wykonywanych ćwiczeń. Rodzaj wysiłku fizycznego również ma wpływ na odpowiedni dobór diety. Inny procent składników będzie potrzebny w sporcie wytrzymałościowym, a inny w siłowym itp. Najważniejszymi składnikami pokarmowymi jakie musi zawierać dieta sportowca są to białko i węglowodany. Węglowodany są bowiem spalane podczas treningu. Natomiast po zakończeniu ćwiczeń zużywane są do regeneracji włókien mięśniowych. Powinny dostarczać 55-60% całkowitego zapotrzebowania na energię w ciągu dnia. W diecie nie może zabraknąć kasz, ryżu brązowego, makaronów, pieczywa razowego czy płatków owsianych. Białka natomiast są budulcem organów i tkanek ciała. Białka zawarte w posiłku są trawione w do aminokwasów i w tej postaci wchłaniane do krwi. Białko jaja kurzego jest niezwykle korzystne w diecie. Ponadto warto spożywać mleko i produkty mleczne, chude mięso oraz ryby.

Dieta sportowca musi być lekkostrawna, a objętość posiłku nie powinna być zbyt duża. Nie powinno się też spożywać posiłków tuż przed treningiem – należy odczekać 2-4 godziny.

Dieta sportowca

Oczywiście taka dieta nie składa się tylko z węglowodanów i białek. W jadłospisie muszą znaleźć się również tłuszcze, owoce, warzywa itd. Aby w jak najlepszym stopniu dopasować dietę do swoich potrzeb warto skorzystać z porady dietetyka. Kompleksowo dobrany jadłospis oraz wizyty kontrolne bywają kosztowne. Możesz jednak wziąć pożyczkę lub kredyt na ten cel i zainwestować w swoje zdrowie. Pod okiem eksperta będziesz mógł na bieżąco stosować zmiany w diecie. Indywidualne podejście dietetyka przełoży się nie tylko na twoje samopoczucie, ale też na lepsze wyniki na treningach. Dla sportowca ważne jest, aby dać z siebie jak najwięcej, nie tracąc przy tym całych zapasów energii. Dietetyk zapozna cię też z tajnikami odpowiedniego nawodnienia organizmu. Z pewnością zabroni ci picia gazowanych napojów, pełnych cukru. W to miejsce zaproponuje napoje, które nawodnią i jednocześnie odżywią zmęczony organizm. Współpraca z dietetykiem pozwoli ci zachować dobra formę przez wiele lat.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *