Categories Zdrowie

Dezodorant, antyperspirant czy bloker – co wybrać na upały

Nadmierna potliwość

Nadchodzi lato, robi się coraz cieplej, pojawia się problem wzmożonej potliwości. Na ubraniach, zwłaszcza po pachami widoczne bywają plamy, które wprawiają nas w zakłopotanie. Do tego nierzadko dołącza przykry zapach. Ogólnie rzecz biorąc pot fizjologicznie jest substancją bezwonną, a na jego przykry zapach wpływ mają bakterie, bytujące na skórze, dla których jest on  pożywką i rozkładając go wydzielają nieprzyjemne związki zapachowe. Jak radzić sobie w takich sytuacjach i jakie kosmetyki wybrać, by były dla nas odpowiednie? Do wyboru mamy takie rodzaje zabezpieczeń jak: dezodoranty, antyperspiranty i blokery.

Dezodorant, antyperspirant czy bloker – co wybrać na upały

Dezodorant – nie hamuje pocenia lecz w pewnym stopniu hamuje namnażanie bakterii i bywa perfumowany, w związku z czym tłumi przykry zapach. Podsumowując – dezodorant nie wpływa na ilość wydzielanego potu, a na to, co dalej się z nim dzieje. Najczęściej występuje w postaci sprayu. Niestety są osoby dla których dezodorant to zdecydowanie za mało.

Antyperspirant – działa dwukierunkowo. Częściowo hamuje wydzielanie potu oraz namnażanie bakterii. Antyperspiranty często zawierają sole glinu (aluminium), co wzbudza kontrowersje, gdyż pojawiły się przesłanki jakoby miały one być rakotwórcze. Nie jest to jednak w 100% potwierdzone. Producenci wychodzą nam naprzeciw i gama antyperspirantów wciąż się poszerza. Dostępne są antyperspiranty nie zawierające aluminium. Antyperspiranty działają dłużej niż dezodorant (24-48h). Powinny być stosowane raz dziennie. Dodatkowo mogą zawierać substancje łagodzące. Błędem jest używanie antyperspirantu bezpośrednio po goleniu pachy (może wywołać podrażnienia skóry) albo tuż po kąpieli – na niedokładnie osuszonej skórze działa on słabiej, mniej skuteczniej i krócej. Antyperspirant może mieć postać sprayu, kulki bądź sztyftu.

Bloker – dedykowane dla osób, które maja duży problem z poceniem, a poprzednie produkty są niewystarczające. Bloker zawiera wysokie stężenia chlorku aluminium, czyli całkowicie blokuje ujścia gruczołów potowych. Ważne jest, by były stosowane zawsze na sucha, dobrze oczyszczoną, umyta skore. Nigdy po depilacji na skore podrażnioną, ponieważ wysokie stężenia chlorku aluminium gwarantują w tym przypadku pieczenie, szczypanie czy swędzenie nawet do kilkunastu minut po aplikacji. Blokery stosuje się 2-3 razy w tygodniu. W czasie kiedy stosujemy bloker, nie stosuje się już dezodorantów i antyperspirantów, ponieważ nie pomogą one dodatkowo, a tylko obciążają niepotrzebnie skórę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *