Categories Zdrowie

Darmowe badania dla pań – kiedy się należą i gdzie je wykonasz

Dbaj o swoje zdrowie

W pewnym wieku nasz organizm jest bardziej narażony na niektóre choroby niż dotychczas. Aby dobrze kontrolować stan zdrowia, potrzebne są różnego rodzaju badania. Niektóre z nich możesz wykonać całkiem bezpłatnie! Zapytaj w swojej przychodni o adres, gdzie wykonuje się interesujące cię badania w ramach programu Ministerstwa Zdrowia. Nie dość, że są darmowe to skierowanie również nie jest wymagane.

Darmowe badania dla pań – kiedy się należą i gdzie je wykonasz

Mammografia

– przysługuje kobietom od 50 do 69 lat, które spełniają jeden z warunków:

  1. Przez ostatnie 2 lata nie miały robionej mammografii w ramach „Programu wczesnego wykrywania raka”
  2. Otrzymały pisemne wskazanie do wykonania kolejnej mammografii po 12 miesiącach (w ramach programu)
  3. Są obciążone ryzykiem raka piersi, bo miała go matka, siostra lub córka
  4. Występuje u nich mutacja w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2

Aby zrobić bezpłatne badanie, zgłoś się do wyznaczonej przychodni lub mammobusu, czyli specjalnie wyposażonego do tego celu pojazdu.

Cytologia

– przysługuje kobietom w wieku 25-59 lat, które:

  1. W ciągu ostatnich 3 lat nie miały przeprowadzonego tego badania
  2. Są obciążone czynnikami ryzyka (np. przyjmują leki immunosupresyjne lub są zakażone HPV) i nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich 12 miesięcy

Aby zrobić bezpłatne badanie zapytaj w swojej przychodni, gdzie jest wykonywane w ramach „Programu profilaktyki raka szyjki macicy”. Adresy takich miejsc uzyskasz też na infolinii NFZ lub w internecie.

Badania chorób układu krążenia

– przysługują osobom w wieku 35, 40, 45, 50 i 55 lat, które:

  1. Nie miały dotychczas rozpoznanej choroby układu krążenia
  2. W okresie ostatnich 5 lat nie korzystały ze świadczeń udzielanych w ramach „Programu profilaktyki chorób układu krążenia”

O czy musisz pamiętać

Aby wykonać bezpłatne badanie umów się na wizytę do lekarza rodzinnego i powiedz mu, że chcesz skorzystać z badań w ramach tego programu. Gdyby lekarz odmówił wykonania badań, a spełniasz warunki, by z nich skorzystać, możesz zwrócić się do kierownika przychodni, w której przyjmuje lekarz.

Pamiętaj, aby bez względu na to, na jakie badanie się wybierasz zawsze zabrać ze sobą dowód osobisty oraz wyniki poprzednich badań, np. mammografii czy cytologii. Lekarz będzie miał możliwość dostrzeżenia zmian, jakie zaszły od poprzedniego badania. Możesz również wykonać podstawowe badania takie jak morfologia krwi, które jeszcze dokładniej zobrazują twój stan zdrowia.

Nie rezygnuj z darmowych badań. Jeżeli tylko Ci się należą – korzystaj!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *