Categories Samochody

Wymiana oleju – najważniejsze informacje

 

Co zrobić, aby auto jak najdłużej cieszyło się odpowiednim stanem technicznym, co oczywiście wpływa bezpieczną i komfortową jazdę? Jedną z takich czynności jest regularna wymiana oleju. Jak często należy ją wykonywać? Na czym polega prawidłowa wymiana oleju? Oto najważniejsze informacje na ten temat.

Jak często należy wymieniać olej w samochodzie?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko dlatego, że ta kwestia zależy od rodzaju samochodu oraz sposobu jego eksploatacji. Niemniej jednak zaleca się, aby olej był wymieniany częściej niż co 10-15 tysięcy przejechanych kilometrów. Nie wolno zapominać o tym aspekcie, ponieważ opieszałość może powodować na przykład uszkodzenia silnika.

Jak wymieniać olej?

Bardzo ważne jest to, aby na samym początku wybrać odpowiedni produkt z tej kategorii. Niestety, nie jest tak, że można wlać pierwszy z brzegu olej. Powinien on być dopasowany do rocznika, modelu oraz rodzaju silnika samochodu. Jak wygląda sama procedura wymiany? Samochód powinien mieć wyłączony silnik i zaciągnięty hamulec postojowy. Ponadto należy zadbać o to, aby stał na płaskim podłożu i był nieznacznie uniesiony na podnośniku. Trzeba podkreślić, że wymiana powinna być dokonywana wtedy, kiedy silnik pojazdu jest jeszcze ciepły. Przyspieszy to bowiem wykonanie tego zadania.

Pod miską olejową trzeba podłożyć pojemnik. Następnie trzeba szybko i sprawnie odkręcić korek spustowy. Kolejną czynnością jest precyzyjne oczyszczenie miejsca mocowania nowego filtra. Zaleca się także, aby uszczelkę – w nowym filtrze – posmarować przy użyciu niewielkiej ilości oleju. Co zrobić, jeśli wymiana filtra zakończy się powodzeniem? W tym momencie trzeba wlać nowy olej. Powinno się to robić spokojnie i cierpliwie, aby ciecz rozprowadziła się po całym silniku. Należy sprawdzać poziom płynu przy pomocy bagnetu. Nie zaszkodzi uruchomić pojazdu na kilka minut, a po kolejnym wyłączeniu jeszcze raz sprawdzić poziom oleju – wszystko po to, aby uzyskać miarodajne wyniki.

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

Wymiana oleju tylko z pozoru wygląda na trudną. Niemniej jednak trzeba zadbać o posiadanie rękawic ochronnych, aby zabezpieczyć swoje ręce przed ewentualnymi poparzeniami. Bardzo ważne jest również to, aby zużyty olej został zutylizowany zgodnie z przepisami obowiązującymi w naszym kraju. Nie można go na przykład wylewać do ubikacji czy kanalizacji itp. Jeśli po przeczytaniu tego artykułu uważasz, że nie poradzisz sobie z wymianą oleju, to warto skorzystać z pomocy fachowców. To także dobra opcja, ponieważ będziesz miał pewność, że wszystko zostanie wykonane tak, jak należy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *