Categories Dom i ogród

Podstawowe narzędzia do prac w ogrodzie

 

Chcesz posiadać pięknie wyglądający ogród? Niestety, bez pracy nie ma kołaczy. Same chęci też jednak nie wystarczą. Przyda Ci się na pewno dobrej jakości sprzęt. Co warto mieć w schowku na narzędzia? Przekonaj się o tym czytając dzisiejszy wpis.

Niezbędny zestaw dla każdego ogrodnika

Chyba każdy zgodzi się, że żaden zestaw nie obejdzie się bez szpadla i łopaty. Są to elementy służące do kopania, a także usuwania nadmiernej ilości ziemi. Dobrym wyborem są również nieduże łopatki do sadzenia, które można wykorzystać do spulchniania gleby w doniczkach lub na grządkach. Bardzo istotnym elementem są także grabie. Ważne jest to, że wyróżniamy kilka rodzajów tych narzędzi. Najbardziej powszechne to standardowe grabie do liści, które pozwalają posprzątać bałagan w ogrodzie. Warto również posiadać elementy o twardych końcówkach, którymi można rozbijać na przykład grudy na grządkach czy wyrównywać ziemię – jest to szczególnie kluczowa kwestia w przypadku osób, które na przykład sadzą warzywa, kwiaty itp.

Jeśli jesteśmy już przy sadzeniu, to warto od razu wspomnieć o wężu ogrodowym. Każdy ogrodnik – nawet początkujący – doskonale zdaje sobie sprawę, że jest to produkt często nieodzowny, aby zapewnić sadzonkom odpowiednie warunki do rozwoju. To bardzo istotne przede wszystkim w okresie letnim, kiedy nie zawsze możemy liczyć na naturalne opady. Jeśli posiadasz mały ogród, to teoretycznie można obyć się bez węża. W takiej sytuacji trzeba mieć jednak konewkę. Nie da się jednak ukryć, że z tym pierwszym elementem można szybciej uporać się z podlewaniem.

W zestawie ogrodnika muszą znaleźć się również sekatory i piły. Dlaczego? Sekatory przydają się do przycinania mniejszych pędów. Większe elementy z tej kategorii są niezbędne na przykład do ucinania grubszych gałęzi czy przycinania żywopłotu. Poręczne piłki także mogą służyć do tego, żeby obciąć wystającą gałąź itp, która jest niebezpieczna dla domowników. Niektórzy mają też nożyce do trawnika. Wydaje się, że jest to naprawdę dobre rozwiązanie. Szczególnie wtedy, jeśli trawa musi być wycięta w trudno dostępnych miejscach, gdzie na przykład nie może dostać się zwykła kosiarka.

Rzecz jasna, nie można zapominać również o samej spalinówce lub “żyłce”. Do większych terenów najlepiej sprawdzą się te pierwsze elementy. Elektryczne produkty przydają się natomiast wtedy, kiedy standardowa kosiarka nie może poradzić sobie ze swoim zadaniem (nietypowe powierzchnie, uskoki itp.). Każdy powinien pamiętać także o taczkach. Przydają się one w przypadku różnych prac ogrodowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wywozić przy ich pomocy liście czy ziemię itp.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *