Często zapominanym elementem wyposażenia naszego auta jest klimatyzacja. Wymagamy, aby była i chłodziła nas lub grzała gdy zajdzie taka potrzeba. Rzadko kiedy mamy świadomość, że działanie klimatyzacji zależne jest od wielu czynników i nawet jeśli wydaje nam się, że funkcjonuje ona poprawnie, warto dokonywać jej przeglądu co najmniej raz do roku. To pozwoli nam uniknąć większych awarii. Nie lekceważmy klimatyzacji i dbajmy o nią, bo jest to ważne nie tylko ze względu na nasze zdrowie. Regularny serwis klimatyzacji samochodowej pomoże nam uniknąć większych napraw i zadba również o nasze finanse.
Jak to działa
Działanie klimatyzacji nie jest skomplikowane. Jest to zamknięty układ, składający się z różnych przewodów i elementów. Najważniejsza część to kompresor (sprężarka), która przede wszystkim odpowiada za odpowiednie i wydajne chłodzenie wnętrza naszego samochodu. Całość klimatyzacji składa się z części wysokociśnieniowej i niskociśnieniowej. W układzie tym krąży czynnik odpowiedzialny za chłodzenie powietrza, dlatego tak ważne jest jego uzupełnianie. Jeśli zabraknie odpowiedniej ilości czynnika klimatyzacji może dojść do uszkodzenia sprężarki. Na to nie możemy sobie pozwolić, bo koszt jej wymiany to kwota paru tysięcy złotych. Kompresor to pompa, która przewodzi czynnik chłodniczy przez układ. W sprężarce następuje jego ogrzanie i podniesione zostaje jego ciśnienie. Następnie kieruje się w stronę skraplacza, gdzie zostaje obniżona jego temperatura. Jak sama nazwa wskazuje, czynnik zmienia wtedy stan skupienia z gazowego na ciekły. W takiej postaci płynie on do parownika, a tam przez proces parowanie zostaje mocno schłodzony i zmienia się w rozprężony gaz. W takim stanie przepływa do sprężarki, gdzie wszystko zaczyna się od nowa. Działanie klimatyzacji bardzo przypomina działanie lodówki.
Serce klimatyzacji
Kompresor jest sercem naszego systemu wentylacji. Jeśli jest on uszkodzony, nie ma mowy o poprawnym działaniu nawiewu. Jak sprawdzić działanie sprężarki klimatyzacji? Przede wszystkim uszkodzony kompresor generuje wzbudzający niepokój hałas. W celu dokładnego sprawdzenia sprężarki i rozwiania naszych wątpliwości najczęściej wykonuje się test z użyciem manometrów, dzięki którym zobaczymy czy ciśnienie w naszym kompresorze klimatyzacji jest prawidłowe zarówno przed, jak i po jej uruchomieniu. Warto zadbać o sprężarkę i nie lekceważyć niepokojących objawów, bo jest ona najdroższym elementem systemu wentylacji.
Co nas powinno zaniepokoić
Nie tylko dziwne odgłosy wskazujące na nieprawidłową pracę kompresora powinny wzbudzić naszą czujność. Nieprzyjemny zapach wydobywający się z rur wentylacyjnych może oznaczać zgromadzenie się groźnych dla naszego zdrowia grzybów oraz pleśni. Słaby nawiew może być również skutkiem usterki, jaką jest zapchany filtr. W takim wypadku należy go wymienić. Jeśli na dworze jest upał, a w naszym samochodzie nie robi się chłodniej, mimo włączonej klimatyzacji może to oznaczać za mały poziom czynnika chłodzącego klimatyzację samochodową. Warto uzupełniać go regularnie i dokonywać przeglądu oraz czyszczenia systemu wentylacyjnego przynajmniej raz w roku.
Serwis klimatyzacji samochodowej Poznań. Ile kosztuje?
Ceny serwisu klimatyzacji samochodowej zależą oczywiście od miasta. Nie mniej ostatnimi czasy po wprowadzeniu nowego rodzaju czynnika chłodniczego ceny nabijania autoklimy wzrosły. Serwis klimatyzacji samochodowej w Poznaniu to koszt od 110 do 200 zł. W tej cenie zaczyna się uzupełnianie czynnika chłodzącego. Takie usługi jak ozonowanie czy dezynfekcja ultradźwiękami to koszty kolejno min 50 złotych i 80 złotych.