Dlaczego wręczamy prezenty na mikołajki?

Dlaczego wręczamy prezenty na mikołajki?

Niedługo mikołajki, a wraz z nimi przedsmak świątecznej gorączki – pisanie listów do Mikołaja, rozmyślanie o wymarzonych prezentach. Mało kto jednak pamięta, skąd wziął się zwyczaj dawania prezentów i kim właściwie był święty Mikołaj.

Dlaczego wręczamy prezenty na mikołajki?

Wręczając oryginalne prezenty na mikołajki bliskiej osoby, rzadko kto zastanawia się jaka właściwie jest symbolika tego zwyczaju.

Wręczanie prezentów przez Świętego Mikołaja na tak zwane mikołajki, to tradycja, która sięga XIX wieku. Mikołajki to tradycyjna, polska nazwa święta ku czci świętego Mikołaja, biskupa Miry. Obchodzimy je szóstego grudnia. Data święta jest stała, a po raz pierwszy pojawiło się ono około IX wieku. W tym czasie 6 grudnia obchodzono w Konstantynopolu święto Mikołaja, które traktowano jako odpowiednie przygotowanie do Bożego Narodzenia. Wtedy to wystawiano dramaty liturgiczne dla dzieci, opowiadające historię znanego świętego. Zwyczaj dawania sobie prezentów w ten dzień narodził się prawdopodobnie w średniowieczu.

Również tradycja pisania listów do świętego Mikołaja sięga wielu lat wstecz i jest praktykowana w wielu domach na całym świecie, również w Polsce.

Małe lub duże – co roku w polskich domach pojawiają się takie oryginalne prezenty na mikołajki. Nie ma osoby, które wyobraża sobie mikołajki bez prezentu. Dziś zwyczaj wręczania prezentów szóstego grudnia jest wszystkim znany i każde dziecko otrzymuje chociażby drobny upominek. Obdarowywanie się prezentami to piękny zwyczaj, ale co dom to obyczaj.

Standardowym sposobem na podarowanie dziecku prezentu od św. Mikołaja jest wepchanie upominku pod poduszkę brzdąca. Najczęściej prezenty, które wręczane są w mikołajki nie są zbyt duże i są one wręczane jedynie dzieciom. Jest to „przedsmak” Bożego Narodzenia. Najpopularniejsze jest podarowanie dziecku czekoladowych smakołyków. Oczywiście dotyczy to dzieci, które przez cały rok były grzeczne. Z kolei niegrzeczne dzieci otrzymują długie rózgi. Mikołajki to również świetna okazja, aby samemu zostać świętym Mikołajem i obdarować prezentami, osoby, które potrzebują pomocy.

Wizerunek świętego Mikołaja i tradycja wręczania upominków z okazji mikołajek bardzo zmieniła się na przestrzeni lat. Dziś święty Mikołaj ma swoją stronę internetową oraz można do niego wysyłać e-maile. Biskup Mikołaj z Miry z pewnością nigdy sobie takiej sytuacji nie wyobrażał. Mimo to, znajdowane oryginalne prezenty na mikołajki w bucie czy też skarpetkach nadal mają w sobie coś magicznego.

Ciekawostką jest, że w Rosji prezenty dzieciom przynosi Dziadek Mróz, w Hiszpanii – Trzej Królowie, we Francji – Pere Noel, w Norwegii – Julemand, a we Włoszech Babbo Natale.

Warto pamiętać o idei wręczania prezentów w czasie mikołajek. Pamiętajmy, że same prezenty nie są najważniejsze, warto podarować dziecku coś ponadczasowego, swój czas oraz uwagę!

*Badacze sądzą, że zwyczaj wręczania prezentów związany jest z przedstawieniami w IX wieku.

*W zwyczaju szóstego grudnia nie jest wręczanie drogich prezentów, a skromnych upominków.

*W Polsce na obdarowywanie prezentami, najczęściej z niecierpliwością czekają najmłodsi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *