Categories Dom i ogród

Zwierzę w domu

Chwilowy kaprys

Zanim zdecydujemy się na kupno bądź przygarnięcie ze schroniska zwierzęcia należy dokładnie przemyśleć ten krok. Zwierzę w domu to nie tylko chwilowa atrakcja, a obowiązek na długi długi czas. Jeśli jest to nasz chwilowy kaprys lepiej kupić trochę jedzenia i wybrać się z dziećmi do schroniska. Tamtejsze psy tylko czekają na to aby ktoś zabrał je na spacer. Wtedy także będziecie mogli zdecydować czy na prawdę chcecie opiekować się zwierzęciem przez długi czas, na dobre i na złe i nie tylko kiedy jest on szczeniakiem.

Zobowiązanie na długie lata

Adopcja psa lub kota powinna być decyzją przemyślaną. Nie decydujmy o tym pod wpływem emocji i chwili. Nie tak podejmuje się ważne decyzje. A ta z pewnością taka jest. Zwierzę w domu oznacza dla nas obowiązek na lata. Nie ulegajmy presji chociażby naszych dzieci. Nic bardziej mylnego, że kupujecie psa dzieciom, szczególnie tym małym. Dziecko również nie podejmuje takich decyzji. To wy jako rodzic jesteście za nie odpowiedzialni i przecież nie spełniacie każdego życzenia swojego dziecka. Tak też winno być w tym przypadku. Zwierzę w domu to tylko i wyłącznie decyzji dorosłych, czyli np. rodziców. Oczywiście możecie kazać dziecku wyjść z psem, nakarmić go czy wykąpać. Jednakże czy wasze zwierzę w domu czuje się komfortowo, jest odpowiednio traktowane i ma zapewnioną właściwą opiekę należy do waszych obowiązków. Nawet jeśli wasze dziecko chce mieć psa, przede wszystkim to wy jako dorośli i rodzice, musicie zdecydować czy jesteście gotowi na zwierzę w domu i wszelkie obowiązki, które się z tym wiążą. Musicie także pamiętać o tym, że pies żyje ok. kilkunastu lat. Zatem będzie to obowiązek nie tylko na pięć minut.

Co z tego, że duży

Adoptują bądź kupując małego kotka czy psa musicie być także świadomi, że nie zawsze będzie takim małym pluszakiem. O ile małe zwierzątka w domu są traktowane jak królowie, o tyle gdy dorosną często schodzą na drugi plan. Zwierzę w domu to nie jest zabawka, której możemy pozbyć się jeśli tylko na się znudzi. Nie uczmy także takiego postępowania naszych dzieci, które później w dorosłym życiu, nie będą miały żadnego szacunku do zwierząt. Przygarniając do domu szczeniaka bądź kociaka bądźmy świadomi, że w bardzo krótkim czasie on stanie się dojrzałym psem czy kotem. Jest to normalna kolej rzeczy i decydując się na zwierzę w domu musimy chcieć także mieć dorosłego psa czy kota.

Jeśli szukacie czworonożnego przyjaciela zwierzę w domu to dobra decyzja. Jeśli jest to tylko chwilowy kaprys wybierzcie inne metody, aniżeli kupno psa, którego po kilku miesiącach będziecie chcieli oddać bo już wam się nie podoba. Dorosłe życie to również konsekwencje wyborów, a zatem bądźmy rozsądni bo zwierzę w domu nie jest zabawką.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *