Categories Dom i ogród

Jak szybko i efektywnie posprzątać dom.

Jak szybko i efektywnie posprzątać dom?

Porządki w domu to przede wszystkim właściwa organizacja pracy oraz jej egzekwowanie. Warto również w miarę możliwości uwzględnić podział prac wśród pozostałych domowników. Nie obciążając nikogo nadmiarem obowiązków, będziemy spoglądać z zadowoleniem na efekty wspólnej pracy.

Dobry plan

Własny dom jest nade wszystko naszym azylem. Sami decydujemy, w jaki sposób będziemy przestrzegać w nim kwestię porządków. Jednak pamiętajmy, że ład i porządek sprawia przyjemność oraz łatwość odnajdywania się w swoim mieszkaniu. Najlepszym sposobem na czysty dom jest regularne i systematyczne jego sprzątanie. Unikniemy wówczas piętrzących się zabrudzeń, a nawet dosłownego bałaganu. Nie musimy porządkować codziennie wszystkiego. Zasada odkładania rzeczy na swoje miejsce ułatwi utrzymanie porządku. Sprawdzonym sposobem jest przeznaczenie każdego dnia, choć pół godziny na podstawowe prace w domu. Codziennie o wyznaczonej porze należy zmywać naczynia oraz jeśli jest taka konieczność przecierać blaty i odkurzać powierzchnie, które tego wymagają. Brud oraz klejące się podłogi najbardziej rzucają się w oczy. Szczególnie gdy w domu znajdują się małe dzieci bądź zwierzęta. Innym rozwiązaniem jest weekendowe sprzątanie. Niestety po całym tygodniu nawarstwiają się prace i należy wówczas poświecić dużo więcej czasu na porządki.

Sprawdzone środki czystości

Efekt sprzątania w domu zależy w dużej mierze od jakości środków czystości. Ich jakość wpływa na wynik oraz trwałość sprzątania. Warto zainwestować w dobre środki do wycierania kurzu. Powinny one nadawać połysk oraz zabezpieczać przed osadzaniem się kurzu. Wówczas na powierzchniach mebli oraz blatach kuchennych warstwa woskowa zapewni właściwą ochronę i ułatwi sprzątanie. Płyny do mycia powierzchni szklanych oraz armatury łazienkowej najlepsze są z zawartością:

  • alkoholu,
  • cytryny,
  • octu.

Posiadają one właściwości nabłyszczające i nie powodują powstawania osadów. Z kolei do podłóg należy nabyć odpowiedni preparat w zależności od rodzaju powierzchni. Nie sprawdzają się płyny uniwersalne.

Efektywne sprzątanie

Warto również zadbać o to, aby sprzątanie przebiegało efektywnie. Za każdym razem należy sprzątać w takiej kolejności, aby kierować się od końca pomieszczenia w kierunku drzwi. Porządkowanie danego pomieszczenia powinno przebiegać w taki sposób, aby nie przenosić brudu do posprzątanych już miejsc. Kolejność czynności odgrywa kluczową rolę. W pierwszej kolejności zawsze wycieramy kurze. Również z tych najbardziej niedostępnych zakamarków. W czasie porządków należy zwrócić uwagę i usunąć wszelkiego rodzaju smugi na lustrach oraz szklanych powierzchniach. Szczególnie armatura łazienkowa wymaga dokładnego umycia. Na samym końcu odkurzamy bądź zamiatamy podłogi i myjemy letnią wodą z detergentem. Gorąca woda pozostawia smugi na powierzchniach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *