Żaglówki, Kardynałki – wszystko o hodowli rybek w akwarium

Żaglówki, Kardynałki – wszystko o hodowli rybek w akwarium

Jedne z najbardziej popularnych ryb w akwarium morskim. Ze względu na swoje rozmiary oraz usposobienie nadaje się niemal do każdego zbiornika. Swoim wyglądem przypomina słodkowodnego skalara. Jego spokojny tryb życia widać po samym pływaniu. Porusza się po zbiorniku spokojnie, majestatycznie, czasem podskakując, natomiast jeżeli przestraszy się czegoś, bardzo zwinnie i szybko ucieknie do swojego schronienia.

Ryby te są gatunkiem endemicznym, który występuje tylko w płytkich wód wysp Banggai. Dlatego też żaglówki były kiedyś na liście zwierząt zagrożonych, które mogły wyginąć całkowicie. Okazało się że bardzo szybko i łatwo idzie je rozmnażać w warunkach hodowlanych, a nawet domowych!

Hodowla:

Pterapogony w mniejszych zbiornikach zaleca się trzymać najlepiej pojedynczo. Mimo swojemu spokojnemu temperamentowi, potrafią być agresywne do przedstawicieli swojego gatunku. Jeżeli chcemy mieć dwa lub kilka osobników, najlepiej wpuszczać je jednocześnie oraz jako młodsze osobniki. Warto wcześniej w sklepie zoologicznym obserwować zwierzaki, by wybrać już dobraną parę, co znacznie ograniczy agresję. Do innych ryb są nastawione pokojowo.

W zbiorniku trzeba zapewnić spokojne i przestronne schronienie. Gdy nie będzie miała miejsca do spokojnego odpoczynku bądź schronienia przed innymi, żaglówka może okazać się osępiała, bądź nie będzie przyjmowała pokarmu. Pamiętajmy też o przepływie wody. Nie lubi mocnego prądu. Niestety dzięki swojemu wyglądowi jest podatna na prąd wody i najzwyczajniej będzie porywana przez prądy i wiry. Pewniej i bezpieczniej czuje się w akwariach z mniejszym przepływem wody.

Pożywienie:

Rybki bardzo chętnie jedzą prawie każdy rodzaj pokarmu. Najlepiej stosować mrożony pokarm, o różnej wielkości (np. artemia, kryl, marine mix), w zależności od wielkości osobnika. Bez problemu można nauczyć do pokarmów suchych, choć zaleca się stosowanie dobrych jakościowo oraz wysoko białkowych pokarmów płatkowych lub granulatów. Warto dawać do mrożonek witaminy oraz wyciąg z czosnku by zwiększyć ubarwienie oraz odporność.

Rozmnażanie:

Gatunek bardzo łatwo rozmnażający się w akwarium. Przy wyborze pary ciężko jest określić płeć. Najłatwiej, jeżeli ryby są dobrze karmione, wtedy widać za płetwami piersiowymi pojedynczy wyrostek u samicy oraz podwójny u samca. By mieć pewność łatwiej wybrać już dobraną parę. Jeżeli takiej możliwości nie mamy, zaleca się wpuszczanie najlepiej dwóch osobników w tym samym momencie, by zmniejszyć agresję wobec siebie do minimum. Do wychowania małych lepiej zaopatrzyć się w jeżowca Diadema, który jest idealnym schronieniem dla małych rybek. Tarło może być nawet raz w miesiącu, a ikra jest przechowywana w małym woreczku u spodu samicy. Niestety rzadko idzie zobaczyć te zjawisko, ponieważ krótko po tym, samiec bierze ikrę do pyszczka, przypominając tym pielęgnice wychowujące swoje małe. Przez ten czas samiec nie je oraz cały czas pilnuje małych. W między czasie można obserwować go, gdzie na początku widać ikrę, a później małe rybki. Jeżeli widać już je, za niedługo możemy przygotować się na małe rybki w zbiorniku.

Gdy już młode opuszczą pysk swojego ojca, najlepiej będzie karmić je drobnym pokarmem, jak świeżo wykluty solowiec, czy mysis. Czasem może się zdarzać, że młode będą wracać do pyska, które będzie robić za schronienie. Można też wyłowić młode do nowego zbiornika. Jednak najlepiej jak by miał tą samą wodę, podłączoną do głównego zbiornika. Pojemność 30 litrów wydaje się najlepsza, ponieważ łatwo będzie zauważyć czy młode jedzą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *