Rozwój poszczególnych zmysłów – Od kiedy dziecko słyszy

Rozwój poszczególnych zmysłów – Od kiedy dziecko słyszy

Ciąża to magiczny czas wspólnego czucia i przeżywania mamy i jej poczętego maleństwa. To w gestii rodzicielki, jak i najbliższego otoczenia leży dbałość o to, by dzieciątko mogło rozwijać się w atmosferze ciepła i spokoju. Nastrój mamy, stan jej zdrowia oraz szereg czynników zewnętrznych warunkują prawidłowe wzrastanie i ewolucję malutkiego człowieka w brzuchu. Badania dotyczące rozwoju poszczególnych zmysłów, a także postrzegania przez dziecko pozostające w łonie mamy świata zewnętrznego – dają obecnie bardzo dokładny obraz na temat przebiegu poszczególnych etapów ciąży.

Jeszcze jakiś czas temu uważano, że dziecko w łonie matki nic nie odczuwa i nie słyszy. Obecnie dzięki zaawansowany badaniom prenatalnym wiemy już, że maluszek przed narodzeniem bardzo wiele już potrafi, a jego zdolności poznawcze rosną w brzuszku z tygodnia na tydzień. Dziś wiadomo już kiedy dziecko zaczyna słyszeć w ciąży.

Rozwój poszczególnych zmysłów – Od kiedy dziecko słyszy

Pęcherzyki słuchowe ukształtowane są już w czwartym tygodniu po zapłodnieniu, a uszy dziecka nabierają swoistego kształtu siedem tygodni od poczęcia. Cały aparat słuchowy dojrzewa w czternastym tygodniu a piąty miesiąc – to czas od kiedy dziecko słyszy.

Co i jak słyszy dziecko w brzuchu matki

Początkowo maleństwo słyszy przede wszystkim bicie serca mamy, szum krwi w naczyniach krwionośnych, oddech, pracę jelit, i żołądka. Do tego słucha dźwięków jakie wydaje jego serduszko oraz tych powstających przy ruchach w wodach płodowych. Odgłosy z zewnątrz takie jak hałasy, muzyka, głosy ludzkie docierają do dziecka lekko przytłumione, a najbliższym i najmilszym spośród nich jest niezaprzeczalnie głos mamy. Wody płodowe dobrze chronią uszka dziecka przed natężeniem docierających do nich dźwięków, jednak ich skala jest dość wysoka i wynosi od 30 do 96 decybeli. Dlatego też dziecko przyzwyczaja się do przebywania wśród przeróżnych odgłosów, począwszy od delikatnych szmerów, do rytmicznych uderzeń i dźwięków. Naukowcy dowiedli, że podczas rozwoju dziecko w brzuszku, najlepiej docierają do niego dźwięki niskie, a dziecko stopniowo odbiera nawet rytm i odróżnia głosy najczęściej słyszane, jak i te ulubione. Ukochany głos mamy uspokaja, a muzyka przez nią preferowana relaksuje również maluszka.

Czas od kiedy dziecko słyszy – jest niezmiernie ważny i powinien zostać odpowiednio wykorzystany przez rodziców. Przemawianie do brzuszka nie stanowi czczej gadaniny tylko świadome postępowanie, które ma na celu kojąco wpływać na dzidziusia i w dalszym stopniu rozwijać jego umiejętność słuchania i rozróżniania dźwięków, którą następnie kontynuować będzie po przyjściu na świat.

W przygotowaniu artykuły pomógł portal: https://redtips.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *