Categories Blog

Jak zaprojektować mieszkanie w stylu amerykańskim

Zapewne nie raz przeglądałeś w Internecie galerie przedstawiające aranżacje wnętrz. Każdy z nas co najmniej raz w życiu stanie przed zadaniem urządzenia swojego wymarzonego mieszkania. Być może zaczniemy od mniejszych przestrzeni i początkowo zadbamy o wystrój pokoju czy salonu. Temat aranżacji wnętrz jest bardzo złożony i ciekawy. Trudno wskazać czynniki, które mogą go w jakimś stopniu ograniczać. Nie są to na pewno kwestie finansowe czy niedobór materiałów wykorzystywanych do produkcji elementów dekoracyjnych.

Doskonałym potwierdzeniem tej tezy jest styl amerykański i jego rozwój. Powstał z połączenia i mieszanki wielu kultur świata na przekroju stuleci, kiedy obszary obecnych Stanów Zjednoczonych i Kanady podlegały kolonizacji ludności europejskiej. Na tak ogromnym terenie budowano i projektowano domy, które musiały w dłuższej perspektywie przetrwać zróżnicowane warunki klimatyczne. Minęły lata, podczas których styl amerykański wyraźniej się ukształtował.

Czym tak naprawdę jest tej rodzaj architektury?

Jest to elegancka przestrzeń i z pełną klasą. Łatwo można dostrzec w niej dbałość o detale. Jest dopracowana. Kładzie się w niej szczególny nacisk na wartość rodziny i kultywowanie wspólnego spędzania czasu. Z jednej strony są to wnętrza bardzo przytulne, które kumulują dobrą energię, a z drugiej sprawiają wrażenie ponadczasowości i dobrego smaku.

Dom w stylu amerykańskim powinien być duży i wygodny. Nie może ograniczać go powierzchnia. Każdy musi czuć się w nim swobodnie. Powinno być w nim miejsce na wygodny salon, przestronną kuchnię, często dodatkowe pokoje, a nie rzadko również gabinety do pracy. Intymną atmosferę zapewni osobna garderoba i łazienka przyległe do sypialni. W takim domu nigdy nie powinno zabraknąć na nic miejsca.

Jak zaprojektować mieszkanie w stylu amerykańskim

W domach amerykańskich dominuje symetria. To niezbędny element, dzięki którym możemy rozpoznać architekturę Stanów Zjednoczonych. Jeśli fotele – to koniecznie dwa, po obu stronach wygodnej sofy. Zastawa stołowa zawsze w parzystej ilości. Punktem odniesienia dla ustawienia mebli często jest obowiązkowy kominek.

Aby przestrzeń była ciepła i przyjemna, kolorystyka również nie powinna odbiegać od tej reguły. W wystroju dominują odcienie kremowe i bieli oraz barwy kości słoniowej, a nierzadko kontrastuje z nimi ciemne drewno wykorzystane na podłogach czy meblach. W kwestii tradycyjnego wykończenia podłóg reprezentatywną cechą dla stylu amerykańskiego jest drewno i kamień.

Zróżnicowanie stylów meblowych zawdzięcza się utalentowanym amerykańskim osadnikom. Przywozili oni pomysły i doświadczenie zdobyte we własnych krajach. Meble reprezentujące styl amerykański są stabilne i masywne. Wyróżnia się kilkanaście okresów stylistycznych, które można w nich dostrzec. Kolorystyka opiera się na ciepłych odcieniach obicia i ciemnych barwach drewna.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *