Jak można realizować się zawodowo?

Jak można realizować się zawodowo?

Praca dla większości osób jest bardzo ważna. Co prawda, nie powinna ona być głównym sensem życia ale ważne jest to, żebyśmy ją lubili i żeby dawała satysfakcję. Zwykle mija wiele czasu zanim uda się znaleźć najlepsze zajęcie. W dzisiejszych czasach jest zupełnie naturalne, że kilka razy w ciągu życia zmieniamy formę aktywności zawodowej. Warto pamiętać, że do wyboru jest nie tylko praca etatowa, dlatego też warto przyjrzeć się zaletom i wadom także innych form aktywności zawodowej.

Praca na etacie

Zdecydowana większość osób myśląc o swojej aktywności zawodowej od razu kojarzy ją z pracą na etacie. Bycie pracownikiem etatowym kojarzy nam się ze spokojem i stabilizacją. Niewątpliwie taka praca ma wiele plusów. Jest to przede wszystkim przewidywalność zarobków. Pracownik etatowy każdego miesiąca, w określonym terminie otrzymuje wynagrodzenie o znanej wysokości. Czasami może zdarzyć się miła niespodzianka w postaci premii. Ten aspekt przewidywalności zarobków stawia go w bardzo komfortowej sytuacji w porównaniu z osobą prowadzącą biznes. Etat to także pewność urlopu i możliwość korzystania z różnych przywilejów płynących z funduszu socjalnego. Gdy pracownik zachoruje nie musi się niczym martwić, tylko idzie na zwolnienie lekarskie. Plusem pracy etatowej jest także fakt, że po wypełnieniu swoich obowiązków o określonej porze pracownik wychodzi i może zająć się swoimi sprawami zapominając o pracy.

Własna działalność gospodarcza

Prowadzenie biznesu to praca w całkiem innym trybie, niż bycie pracownikiem u kogoś. Zaletą niewątpliwie jest niezależność, pewna swoboda czasowa, brak szefa nad głową i możliwość powiększania zarobków. Niestety wady prowadzenia biznesu są również znaczące: wysoki poziom stresu, obciążenie czasowe, często brak urlopów, duża niepewność finansowa. Do pracy na swoim można też porównać bycie rolnikiem. Taka osoba podobnie korzysta z dużej niezależności, jest sobie sama szefem i niestety także boryka się z dużą niepewnością finansową.

Praca na umowę zlecenie i umowy o dzieło

Istnieje także możliwość aby nie wiązać się z jednym pracodawcą i mieć kilka umów zleceń albo umów o dzieło z różnymi podmiotami. Ta forma zatrudnienia ma tę zaletę, że nie ma tutaj podległości, jak w przypadku pracodawca-pracownik. Strony umów są więc sobie równe. Niestety takie umowy zawierane są na krótki czas i nie można tutaj mówić o stabilności zatrudnienia. Osoba, która żyje ze zleceń czyli tzw. freelancer musi sama stale zabiegać o to, by mieć zajęcie. Choć zarobki przy tej formie pracy bywają dobre, to nie daje ona zabezpieczenia socjalnego. Szczególnie niekorzystne są umowy o dzieło, od których nie odprowadza się ani składki zdrowotnej ani emerytalnej. Taka osoba musi więc na własną rękę szukać sposobu na to, by zapewnić sobie opiekę medyczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *