Categories Blog

Jak można realizować się zawodowo?

Praca dla większości osób jest bardzo ważna. Co prawda, nie powinna ona być głównym sensem życia ale ważne jest to, żebyśmy ją lubili i żeby dawała satysfakcję. Zwykle mija wiele czasu zanim uda się znaleźć najlepsze zajęcie. W dzisiejszych czasach jest zupełnie naturalne, że kilka razy w ciągu życia zmieniamy formę aktywności zawodowej. Warto pamiętać, że do wyboru jest nie tylko praca etatowa, dlatego też warto przyjrzeć się zaletom i wadom także innych form aktywności zawodowej.

Praca na etacie

Zdecydowana większość osób myśląc o swojej aktywności zawodowej od razu kojarzy ją z pracą na etacie. Bycie pracownikiem etatowym kojarzy nam się ze spokojem i stabilizacją. Niewątpliwie taka praca ma wiele plusów. Jest to przede wszystkim przewidywalność zarobków. Pracownik etatowy każdego miesiąca, w określonym terminie otrzymuje wynagrodzenie o znanej wysokości. Czasami może zdarzyć się miła niespodzianka w postaci premii. Ten aspekt przewidywalności zarobków stawia go w bardzo komfortowej sytuacji w porównaniu z osobą prowadzącą biznes. Etat to także pewność urlopu i możliwość korzystania z różnych przywilejów płynących z funduszu socjalnego. Gdy pracownik zachoruje nie musi się niczym martwić, tylko idzie na zwolnienie lekarskie. Plusem pracy etatowej jest także fakt, że po wypełnieniu swoich obowiązków o określonej porze pracownik wychodzi i może zająć się swoimi sprawami zapominając o pracy.

Własna działalność gospodarcza

Prowadzenie biznesu to praca w całkiem innym trybie, niż bycie pracownikiem u kogoś. Zaletą niewątpliwie jest niezależność, pewna swoboda czasowa, brak szefa nad głową i możliwość powiększania zarobków. Niestety wady prowadzenia biznesu są również znaczące: wysoki poziom stresu, obciążenie czasowe, często brak urlopów, duża niepewność finansowa. Do pracy na swoim można też porównać bycie rolnikiem. Taka osoba podobnie korzysta z dużej niezależności, jest sobie sama szefem i niestety także boryka się z dużą niepewnością finansową.

Praca na umowę zlecenie i umowy o dzieło

Istnieje także możliwość aby nie wiązać się z jednym pracodawcą i mieć kilka umów zleceń albo umów o dzieło z różnymi podmiotami. Ta forma zatrudnienia ma tę zaletę, że nie ma tutaj podległości, jak w przypadku pracodawca-pracownik. Strony umów są więc sobie równe. Niestety takie umowy zawierane są na krótki czas i nie można tutaj mówić o stabilności zatrudnienia. Osoba, która żyje ze zleceń czyli tzw. freelancer musi sama stale zabiegać o to, by mieć zajęcie. Choć zarobki przy tej formie pracy bywają dobre, to nie daje ona zabezpieczenia socjalnego. Szczególnie niekorzystne są umowy o dzieło, od których nie odprowadza się ani składki zdrowotnej ani emerytalnej. Taka osoba musi więc na własną rękę szukać sposobu na to, by zapewnić sobie opiekę medyczną.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *