Categories Blog

Fotografia – od czego zacząć, na co zwracać uwagę, pomysły na sesje zdjęciowe

Na samym początku nic nie jest łatwe do pojęcia. Niby wszystko powinno grać, ale coś jest nie tak. Kto się interesuje fotografią ten na pewno wie, że trzeba trochę czasu żeby wiedzieć jak zrobić dobre zdjęcie. Najlepiej poczytać trochę fachowym książek, które uczą podstaw.

Z biegiem czasu należy kupować coraz to lepsze książki i kto wie może za kilka lat dostaniemy Oskara za zdjęcia do jakiegoś filmu? Książki do nauki można kupić w każdej księgarni, albo można po prostu odwiedzić Internet. Wybór jest bardzo duży tego typu poradników i na pewno każda zainteresowana osoba wybierze coś co będzie jej pomagało robić coraz lepsze zdjęcia. Na naukę nigdy nie jest za późno i warto jest się dowiadywać czegoś nowego.

DOBRY APARAT

Wyjazd na wycieczkę nie wymaga zabierania od nas niewiadomo jakiego sprzętu, aby wykonać pamiątkowe fotografie. Wystarczy nam do tego celu jedynie telefon z aparatem, jak również zwykła cyfrówka. Chcąc jednak wykonywać profesjonalne zdjęcia, powinniśmy zadbać również o profesjonalny sprzęt. Musimy pamiętać, że kupno dobrej lustrzanki to dość spory wydatek.

Wiele sklepów oferuje nam rozłożenie zakupu na raty, dzięki czemu mamy możliwość spełnienia marzeń o najprawdziwszej lustrzance cyfrowej. Dobry aparat posiada taka liczbę pikseli, aby obraz przybierał żywe i dobrze odwzorowane kolory. Posiada również odpowiednie funkcje, które ułatwiają wykonanie fotografii w każdych warunkach pogodowych, oraz w każdym pomieszczeniu. Musimy jednak wziąć pod uwagę nasze umiejętności, gdyż aparat zbyt drogi i ze zbyt dużą ilością funkcji do nauki nie jest nam potrzebny.

FOTOGRAFICZNE KONKURSY

Każdy amator fotografii chciałby, aby jego zdjęcia ujrzały światło dzienne. Nie wysyłają oni jednak fotografii na konkursy fotograficzne uważając, że jest to zbyt wysoki poziom. Nic bardziej mylnego. Spora liczba konkursów przeznaczona jest nie tylko dla profesjonalistów, ale również dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z fotografią. To, że osoba dopiero się uczy, nie znaczy, że wykonuje zdjęcia gorzej niż osoba, która w fotografii siedzi ładnych parę lat.

Konkursy fotograficzne są przeważnie podzielone na kategorie, dzięki czemu mamy możliwość wystawienia naszej fotografii w dziale, której fotografia sprawia nam największą radość. Może to być fotografia portretowa, fotografia ślubna, jak również makrofotografia. Są również organizowane konkursy ze specjalną tematyką, w których to dobór odpowiedniej fotografii i pomysł liczą się najbardziej.

PRZERÓBKI ZDJĘĆ

W Internecie możemy zobaczyć wiele pięknych, prawdziwych fotografii, jak również i tym niezbyt realnych. Możemy zobaczyć portret kobiety z wyłaniającą się z tęczówki falą w kolorze oczu, jak również niemowlaka leżącego na chmurce ze skrzydłami aniołka. Takich fotografii nigdy nie uda nam się wykonać, jeżeli nie będziemy mieli odpowiedniego programu do obróbki zdjęć. Na rynku mamy dostępnych wiele darmowych programów, które dają nam możliwość zmodyfikowania fotografii w bardzo prosty sposób. Są to jednak programy, którymi najczęściej nie wykonamy tak niezwykłych efektów, jakie są widoczne na fotografiach w Internecie. Inwestując jednak trochę pieniędzy w lepszy program, możemy nie tylko uczyć się tworzyć niebanalne dzieła sztuki, ale również zabrać się za taką działalność profesjonalnie, i na przykład modyfikować zdjęcia z przeznaczeniem na strony internetowe.

SPRZĘT FOTOGRAFICZNY CZY FOTOGRAF? CO JEST DZIŚ WAŻNIEJSZE

Mówią, że to nie szata zdobi człowieka. W branży fotograficznej od czasu do czasu słyszymy też powiedzenie, iż zdjęcia nie robi aparat – zdjęcie robi człowiek. Niektórzy uważają, że dobra fotografia to głównie zasługa tego, kto obsługuje sprzęt. Śmiem stwierdzić, iż każdy, kto tak mówi, nie trzymał nigdy w rękach porządnego body z oryginalnym obiektywem ze światłem.
Dla większości fotoamatorów dobry sprzęt na zawsze pozostanie w sferze marzeń. Pełnoklatkowa lustrzanka cyfrowa to nadal wydatek rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, choć najprostszą jej wersję możemy mieć w dłoniach już za około osiem tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć cenę dobrego obiektywu, który spełni nasze oczekiwania. Z takim sprzętem możemy być pewni, że zdjęcia nawet w trudnych warunkach będą perfekcyjne. Oczywiście, swoje znaczenie ma tutaj też czynnik ludzki, czyli umiejętności kręcenia pokrętłami aparatu tak, aby ustawić najbardziej korzystne ustawienia. Profesjonalne lustrzanki cyfrowe nie bardzo radzą sobie na ustawieniach półautomatycznych i automatycznych.
Nie można zatem stwierdzić, że sprzęt sam robi zdjęcia, ale fotograf bez kasy wiele nie zdziała w branży, bo jakość jego twórczości pozostawi zapewne wiele do życzenia.

JAK WYBRAĆ OBIEKTYW DO LUSTRZANKI?

Fotografia to ostatnimi czasy bardzo popularne hobby. Zdjęcia robią dorośli i nastolatki, które otrzymały drogi aparat w prezencie od rodziców. Swoich sił próbują też amatorzy, których nie stać na porządny sprzęt lub nie nauczyli się jeszcze podstawowych zasad, jakimi należy się kierować, aby wykonać poprawne technicznie zdjęcie. Każdy z nich od czasu do czasu staje przed dylematem, jaki kupić obiektyw do swojej lustrzanki?
Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ różne obiektywy nadają się do różnych celów i żeby robić robić różne zdjęcia w różnych warunkach należy mieć ich kilka. Warto zaopatrzyć się w obiektyw o stałej ogniskowej 50mm lub 85mm, który nie potrzebuje wiele światła, aby wyczarować piękne zdjęcia o rozmytym tle. Polecam te o jak najniższej wartości przysłony, wypuszczone ze stajni Canona lub Nikona. Nie ma w tej chwili konkurencji, jeżeli chodzi o jakość sprzętu dla profesjonalistów ze średniej półki dla tych dwóch firm. Od razu rozpoznamy zdjęcia wykonywane na przykład obiektywem 1. 2, 85mm już na miniaturce. Będą one ostre jak żyletka. Taki obiektyw nie będzie się jednak nadawał do zdjęć makro oraz krajobrazu. Do takich zastosowań będziesz potrzebował obiektywu o o wiele krótszej ogniskowej.

LUSTRZANKA CZY KOMPAKT?

Wiem, że niektórzy piszą poradniki na temat sprzętu fotograficznego nie mając o tym zielonego pojęcia i nie odróżniając pojęć: lustrzanka, kompakt i cyfrówka. Dziś wyjaśnimy te różnice.
Aparat cyfrowy to każdy sprzęt, który robi zdjęcia bez kliszy i zapisuje je w formie cyfrowej, czyli na nośniku danych. Są to specjalne karty, a dane z nich sczytuje się na komputerze. Dzielą się one na trzy grupy pod względem swojej budowy i technologii wykonywania zdjęć. Pierwsze z nich to najpopularniejsze kompakty, zwane też przez niektórych pogardliwie mydelniczkami, ze względu na ich ergonomiczne kształty. Brak skomplikowanych mechanizmów matrycy i luster kompensowany jest właśnie niewielkimi rozmiarami i w pełni zautomatyzowaną obsługą. Najczęściej te aparaty nie mają nawet trybu manualnego. Z tego powodu nadają się tylko dla amatorów, którzy chcą robić jakiekolwiek zdjęcia i w ogóle nie zależy im na ich jakości. Lustrzanki cyfrowe to te większe aparaty, które w swojej obudowie mieszczą skomplikowane mechanizmy pozwalające na to, by zdjęcia wierniej naśladowały rzeczywistość. Minusem lustrzanek jest ich obsługa, aby osiągnąć efekt maksymalnie wysokiej jakości trzeba przejść w tryb manualny i ręcznie ustawiać parametry dla danej fotografii.

FOTOGRAFIA PLENEROWA

Zazwyczaj swoją przygodę z fotografią zaczynamy od wykonywania sesji zdjęciowych poza studiem, gdzie mamy do swojej dyspozycji profesjonalne lampy modulujące światło. Fotografia plenerowa jest wymagająca, bo w każdej chwili mogą zmienić się warunki. Wystarczy, że zajdzie na chwile słońce lub pojawią się drobne chmurki, zakłócające kolor oświetlenia.
Wykonując zdjęcia plenerowe należy zwrócić uwagę na to, czy mamy poprawnie ustawiony balans bieli. Od tego zależy bardzo wiele zwłaszcza wtedy, gdy nie retuszujemy potem zdjęć w programie graficznym. Balans bieli decyduje o tym, jakie kolory będą widoczne na zdjęciu. Musimy też pamiętać o tym, by trzymać rękę na pulsie i dostosowywać parametry aparatu do zmiennych warunków. Podczas pochmurnego dnia bywa nawet tak, że każde zdjęcie wykonuje się z innymi parametrami. Raz zaświeci słońce, a potem totalne zachmurzenie. Warto mieć ze sobą w plenerze także blendę, która obije światło słoneczne i skieruje je na fotografowany obiekt. Pozwoli to na „wyciągnięcie” z cieni tego, co potrzebujemy mieć oświetlone. To właśnie światła i cienie zwracają nam uwagę na to, co znajduje się na zdjęciu, nie tylko odpowiedni sposób kadrowania. Pamiętaj o tym, że to praktyka czyni mistrza. Nie zrażaj się i ćwicz.

FOTOGRAFIA RODZINNA

Rodzina jest istotną wartością w życiu większości z nas. Mamy dobre relacje z członkami naszej rodziny, pielęgnujemy je, aby trwały przez lata. To nie do pomyślenia, by nie odzywać się do bliskich przez dłuższy czas. Lubimy wspólnie jeść, jeździć na wycieczki, a także robić sobie pamiątkowe zdjęcia.
Fotografia rodzinna to bardzo wdzięczny temat, w którym można się fotograficznie wykazać. Najmniejsze dzieci fotografuje się najlepiej, bo one nie dbają jeszcze o to, by wyglądać na zdjęciach poważnie, dobrze czy pięknie. One po prostu zachowują się naturalnie, bawiąc się przed obiektywem, uśmiechając się i w ogóle nie zwracając uwagi na to, że ktoś im robi zdjęcia. Starsze dzieciaki i dorośli już zachowują się inaczej, ciągle mają jakieś obiekcje, że nie wyglądają na zdjęciach dokładnie tak, jakby tego chcieli.
Starsi ludzie wyglądają świetnie na fotografiach, ponieważ ich twarze naznaczone są znakiem czasu. Widoczne głębokie zmarszczki nadają szlachetności rysom i głębi w dwuwymiarowych fotografiach.
Coraz popularniejsze stają się sesje rodzinne, kiedy zbiera się cała rodzina w plenerze i bawi się ze sobą naturalnie, a fotograf czasem tylko przeszkadza im, robiąc świetne pamiątkowe zdjęcia.

FOTOGRAFIA MAKRO

Co rozumiemy pod pojęciem makro fotografii? To robienie zdjęć drobnym elementom w ogromnym powiększeniu. Prawdziwą furorę robią zdjęcia much, których oczy są idealnie wyostrzone. Jest to stosunkowo łatwo dostępna forma fotografii, w której sprawdzi się również fotoamator.
Ostre zdjęcia makro mogą stanowić wyzwanie, bo nie każdy umie je od ręki zrobić. Potrzebny będzie prawdziwy obiektyw makro o ogniskowej rzędu stu lub stupięćdziesięciu milimetrów. Problemem okazują się poruszone zdjęcia. Jak pozbyć się tego efektu? Najprościej zainwestować w statyw i nie robić zdjęć z ręki. Wydłużony czas naświetlania zawsze sprawia, że zdjęcia nie są wystarczająco ostre. Aby zrekompensować długi czas naświetlania, możemy zdecydować się na podniesienie wartości ISO określającej światłoczułość. Niestety, jeśli to zrobimy, musimy liczyć się z ograniczeniem widoczności detali na zdjęciach, a tego przecież nie chcemy. Możemy wspomóc się lampami błyskowymi, jednak trzeba wiedzieć, że w makrofotografii nie sprawdzają się dobrze zwykłe lampy studyjne. Należy zainwestować w zestaw lamp, które instaluje się wokół obiektywu. Mają one niezbyt jasne światło i idealnie sprawdzają się przy fotografowaniu owadów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *