Categories Blog

Dlaczego czytanie książek jest ważne dla każdego człowieka?

Wiele osób czytanie książek kojarzy jedynie z obowiązkowymi lekturami w szkole i w wieku dorosłym zdecydowało się zostawić to za sobą. Książki uważa się powszechnie za nudne i żmudne, chociaż wśród pewnych grup wciąż cieszą się popularnością. Jednak już od dawna naukowcy i statystycy alarmują, że przeciętny Polak czyta zaledwie kilka książek rocznie. Można by zapytać: co to za problem? Nie lubią czytać, to tego nie robią. Nic się przecież z tego powodu nie dzieje. Takie myślenie to błąd. Dlaczego czytanie książek jest ważne? To, że ważne jest, i to dla każdego, nie tylko moli książkowych, nie ulega wątpliwości.

Zalety czytania książek

Książki są bardzo niepozorne – ot, słowa wydrukowane na papierze. Jaka może być ich wartość i rzeczywisty wpływ na czytelników? Okazuje się, że duży. Czytanie nie dość, że rozwija kreatywność, ale także wyobraźnię. Te wartości często można spotkać u dzieci, ale u dorosłych zanikają. Nie jest to coś dobrego, ponieważ mogą się one nieraz w życiu przydać. Na niemal każdym ogłoszeniu o pracę wśród wymagań można dostrzec już kreatywność, bowiem pozwala ona na znalezienie wyjścia nawet z pozornie beznadziejnej sytuacji. Oglądając telewizję wszystko mamy już podane na tacy – nie musimy się zastanawiać, jak coś wygląda i sobie tego wizualizować. Czynność ta jest więc znacznie mniejszym wyzwaniem dla mózgu, co wcale nie jest rzeczą dobrą.

Książki – źródło wiedzy

Książki to nie tylko tak znienawidzona przez nastolatków klasyka. Spotkać obecnie można już książki na każdy temat – cokolwiek by nas nie interesowało, zapewne ktoś coś o tym napisał. Są więc niezastąpionym źródłem wiedzy, zwłaszcza, jeśli poświęcamy chwilę na zweryfikowanie kompetencji autora. Z całą pewnością lepiej czerpać wiedzę z nich, niż z Internetu. Książkę też napisać może niemal każdy, ale zazwyczaj informacje w niej zawarte są znacznie bardziej rygorystycznie sprawdzane, niż w przypadku treści zamieszczonych w Internecie.

Jak polubić książki?

Niektórzy zdają sobie już sprawę z benefitów czytania, ale wciąż mają do tej czynności urazę. Nie są w stanie się wciągnąć w żadną książkę, czytanie ich męczy i nudzi. Nie jest to wcale znak, że ta osoba po prostu nie powinna czytać i koniec. Dla niemal każdego czytanie może stać się przyjemnością… o ile znajdzie odpowiednią dla siebie książkę. Gatunków jest tak wiele, że niemożliwym jest, aby odrzucić wszystko. Kluczem jest wypróbowanie jak największej ich ilości, nawet tych, które wydaje nam się, że nie będą odpowiednią opcją dla nas. Kto wie – może się okazać, że staniemy się superfanami horrorów. Wystarczy tylko odrobina czasu i chęci.

Dlaczego czytanie książek jest ważne – na to pytanie można odpowiedzieć wielorako. Najważniejsze to zdać sobie sprawę, że literatura to nie tylko „Pan Tadeusz” czy „Lalka” – jeśli te pozycje odepchnęły nas od czytania, powinniśmy po prostu spróbować czegoś innego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *