Categories Blog

Czy samorealizacja ma wpływ na osiągnięcie sukcesu?

Samorealizacja to rozwijanie swoich pasji, talentów oraz zainteresowań, a także stałe dążenie do stawania się jak najlepszą wersją siebie. Samorealizację można także rozumieć jako robienie tego, co naprawdę się lubi lub spełnianie się zawodowo i życiowo. Jednak czy ma ona realny wpływ na osiągnięcie przez nas życiowego sukcesu?

Dlaczego warto się samorealizować?

Mówi się, że samorealizacja jest domeną ludzi ambitnych i takich, którzy stale stawiają sobie nowe cele i je realizują. Samorealizacja jest długim procesem, który pozwala nam żyć w zgodzie z samym sobą i stale się rozwijać. Daje nam poczucie szczęścia oraz wewnętrznego spełnienia. Nie każdy potrafi dążyć do samorealizacji, ponieważ nie każdy ma wystarczająco silną motywację, która pozwala dążyć do wyznaczonego celu. Na sam początek warto zastanowić się, w czym jest się naprawdę dobrym i w czym chcemy się samorealizować. Może to być rozwinięcie swojego talentu, podążanie za ambicjami. Po prostu to na czym nam zależy i do czego chcemy w swoim życiu dążyć. Samorealizacja da nam porządny zastrzyk pozytywnej energii, spowoduje, że będziemy jeszcze silniejsi oraz zwiększy się poczucie własnej wartości. Należy jednak pamiętać, że wymaga ona także wiele cierpliwości oraz samozaparcia. Postaraj się o to, aby każda wolna chwila była spożytkowana jak najlepiej. Aby dojść do zrealizowania postawionych sobie celów trzeba poświęcić wiele czasu i energii.

Samorealizacja a sukces

Samorealizacja nie tylko jest w stanie uszczęśliwić człowieka, ale także sprawia, że osiąga on sukces. Jeśli stale będziesz rozwijać swoje umiejętności w danej dziedzinie, to po jakimś czasie z pewnością zauważysz efekty w postaci pierwszych sukcesów. Dla każdego samorealizacja i sukces oznaczają coś innego. Pamiętaj jednak, że te dwa pojęcia doskonale się ze sobą łączą. Dla jednych samorealizacją będzie zdobywanie nowych kwalifikacji i umiejętności, które przydadzą się w życiu zawodowym – co w konsekwencji przeradza się w sukces. Dla innych samorealizacją może być nauka języka angielskiego, z którym wcześniej miało się problem i pomoże im osiągnąć sukces np. w postaci rozmów z obcokrajowcami podczas wyjazdu lub rozmów w pracy.

Samorealizacja w hierarchii Maslowa

Według znanej piramidy Abrahama Maslowa samorealizacja jest możliwa, jeśli spełnione zostaną warunki umieszczone na niższych szczeblach piramidy. Mianowicie chodzi o potrzebę szacunku i uznania, potrzebę miłości i przynależności, potrzebę bezpieczeństwa oraz potrzeby fizjologiczne. Warto wziąć pod uwagę tę piramidę ponieważ ma w sobie dużo prawdy. Jeśli chcesz dążyć do samorealizacji, pierw potrzebny jest wewnętrzny spokój i brak problemów w życiu prywatnym. Jeśli chcesz, aby Twoja droga do samorealizacji była jak najbardziej efektywna, najpierw zatroszcz się o spełnienie potrzeb niższych szczebli, które wymienia Maslow.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *