Categories Biznes

Rękawice budowlane – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Wysokiej jakości rękawice budowlane to absolutnie niezbędny element wyposażenia pracownika fizycznego na budowie, z uwagi na obecne tam zagrożenia. Dłonie są stosunkowo delikatnymi i podatnymi na uszkodzenia częściami ciała, a to przy ich pomocy wykonywana jest większość zadań na budowie.

Dlatego też ich ochrona powinna być zawsze priorytetem dla osób, które czuwają nad bezpieczeństwem i higieną pracy na danej budowie. W takim razie, o czym należy pamiętać podczas zakupu tego elementu odzieży roboczej? Sprawdź!

Dobierz rękawice do stanowiska

Rękawice robocze to stosunkowo szeroka kategoria. Znajdziemy w niej produkty o bardzo różnych właściwościach ochronnych i zastosowaniach, z uwagi na fakt, że pracownicy fizyczni wykonują bardzo szeroki wachlarz działań, z których każde może się wiązać z innymi zagrożeniami. Niektórzy pracownicy są bardziej narażeni na zmiażdżenie, inni na przecięcie, a jeszcze inni na poparzenie czy porażenie prądem.

Kupując rękawice robocze, koniecznie powinniśmy wziąć pod uwagę, co dana osoba będzie robiła. Jakie zagrożenia będą występować podczas jej pracy? W jakich warunkach będzie wykonywać swoje obowiązki – czy będzie narażona na ekstremalne ciepło lub zimno?

Rękawice budowlane to podkategoria rękawic roboczych, która przede wszystkim skupia się na ochronie dłoni podczas ciężkiej pracy, przy przenoszeniu różnych przedmiotów, pracy na rusztowaniach czy prac precyzyjnych. Można spotkać rękawice wykonane z różnych materiałów i o różnym stopniu grubości.

Oznacza to, że chociaż ten typ rękawic ma zastosowanie dość ogólne, to jednak wciąż pomiędzy poszczególnymi modelami występują znaczne różnice i nie należy wybierać ich na chybił-trafił. Przykładowo, do cięższych prac mogą być potrzebne grube rękawice skórzane, a przy lżejszych, wymagających precyzji pracach lepsze będą cieńsze rękawice powlekane lateksem.

Nie oszczędzaj na jakości

Jakiekolwiek uszkodzenie dłoni pracownika będzie poważnym problemem zarówno dla niego, jak i dla firmy. Dlatego też jest kluczowe, aby kupować tylko rękawice wysokiej jakości, od renomowanych, sprawdzonych producentów.

Dobrym pomysłem jest zakup większej ilości rękawic niż w danej chwili potrzebujemy, aby w razie ich rozerwania czy przecięcia od razu można było założyć nową, nieuszkodzoną parę. Nie należy pracować w uszkodzonych rękawicach, ponieważ jest to po prostu niebezpieczne. Mając zapas tych elementów ochronnych, unikamy niepotrzebnych przerw w pracy w oczekiwaniu na dostawę nowych. Taka sama zasada dotyczy także innych elementów ubioru ochronnego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *