Na rynku dostępne są setki, jeśli nie tysiące modeli obuwia roboczego. Różnią się one między innymi konstrukcją, przeznaczeniem, właściwościami i poziomem ochrony, jaki zapewniają. Nie warto kupować pierwszych lepszych butów roboczych, ponieważ nie tylko może to sprawić, że będą one niewygodne i niedostosowane do warunków pracy, ale też poziom ochrony jaki dają, nie będzie wystarczający. Stopy są wrażliwymi częściami ciała, które stosunkowo łatwo poważnie uszkodzić w ramach pracy fizycznej, dlatego też nie powinno się lekceważyć potencjalnych zagrożeń. W takim razie, jakie są rodzaje butów roboczych, które trzeba znać?
Podział obuwia roboczego
Buty robocze można podzielić między innymi ze względu na ich konstrukcję. Bardzo popularne są tak zwane trzewiki, a także po prostu standardowe, nieco wyższe buty. Mniej popularnymi, ale niekiedy optymalnymi rozwiązaniami są półbuty, a także buty do kolan (czyli w praktyce przede wszystkim buty z gumy), bądź nawet wyższe.
Jeśli zaś chodzi o podział ze względu na dostarczany przez obuwie poziom ochrony, to buty robocze można podzielić na obuwie zawodowe (O), ochronne (P) i bezpieczne (S). Obuwie zawodowe jest najmniej bezpiecznym rozwiązaniem, stosowanym tam, gdzie nie jest wymagane zastosowanie podnosków, a więc kiedy nie ma ryzyka, że na przykład na stopy spadnie coś ciężkiego. Obuwie P i S zawiera podnoski. Obuwie ochronne musi zostać przetestowane poprzez uderzenie go z energią 100 J, a bezpieczne z energią 200 J.
Kolejny aspekt to odporność na konkretne czynniki, związane ze specyfiką wykonywanej pracy. Można tutaj wyróżnić między innymi obuwie robocze odporne na wysoką i niską temperaturę, na czynniki atmosferyczne (śnieg, deszcz), chroniące przed środkami chemicznymi, porażeniem prądem, a także specjalne obuwie antystatyczne i nie tylko. Nie istnieje takie obuwie, które byłoby w stanie ochronić przed absolutnie wszystkimi możliwymi szkodliwymi czynnikami – poszczególne modele powstają z myślą o osobach, które pracują na określonych stanowiskach.
Na co zwracać uwagę, kupując obuwie robocze?
Kupując obuwie robocze, należy zwrócić uwagę na to, czy spełnia ono niezbędne normy. Co więcej, należy dokładnie zapoznać się z opisem, aby sprawdzić, czy na pewno są to buty, które poradzą sobie z zagrożeniem typowym dla naszego stanowiska.
Warto także sprawdzić opinie innych osób na temat danego modelu, szczególnie w kwestii wygody – praca po kilka czy nawet kilkanaście godzin w niewygodnych butach będzie bardzo uciążliwa, nie ważne jak bezpieczne buty by to nie były.