Categories Technologia

Kraje z najbardziej rozwiniętą siecią 5G na świecie

Przyglądamy się krajom, które przodują, jeśli chodzi o najbardziej rozbudowane sieci 5G pod względem liczby abonentów i szybkości. Ponieważ sieć nadal rośnie wykładniczo wraz z zapotrzebowaniem klientów, przyjrzymy się, które kraje kraje są najszybsze pod względem rozszerzania przepustowości i wdrażania 5G. 

1. Chiny

 Przez ostatnie dwa lata Chiny znajdowały się w czołówce wyścigu innowacji 5G, dzięki znaczącym wdrożeniom i rozwojowi rozwiązań 5G. Kraj ten zbudował 961 000 stacji bazowych 5G i 365 połączeń terminalowych 5G oraz dostarczył 128 mln telefonów piątej generacji. Według danych chińskiego Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informacyjnych (MIIT), istnieje ponad 10 000 systemów 5G w różnych obszarach, w tym w edukacji, transporcie i opiece zdrowotnej, by wymienić tylko kilka.

 2. Korea Południowa

Korea Południowa była jednym z pierwszych krajów, które przyjęły 5G w 2018 roku. Dwa lata później, we wrześniu 2020 r., liczba subskrypcji 5G w tym kraju osiągnęła znacznie ponad 9 mln, a liczba ta ma wzrosnąć nawet do 40 mln do 2025 roku.

Co ciekawe, tylko jedna czwarta południowokoreańskich użytkowników telefonów komórkowych subskrybuje 5G, mimo że kraj ten ma najszybsze średnie połączenie internetowe na świecie. Południowokoreańscy operatorzy telekomunikacyjni chcą zainwestować 22 mld USD w komercjalizację innowacyjnych technologii 5G, takich jak fale milimetrowe 5G i samodzielne wersje sieci 5G do końca tego roku.

 3. Stany Zjednoczone

Wraz z Chinami, Stany Zjednoczone są jednym z największych krajów w branży 5G. Według raportu firmy Ericsson, do 2026 r. spodziewanych jest około 195 mln subskrypcji 5G, a do 2029 r. technologia ta będzie stanowić 71,5% całego amerykańskiego rynku telefonii komórkowej. Cellular Telecommunication Industry Association (CTIA) przewiduje, że szybki rozwój technologii 5G może wygenerować 275 mld USD inwestycji i 500 mld USD wzrostu gospodarczego.

 4. Hiszpania

W ramach swojej strategii odbudowy po pandemii Hiszpania zobowiązała się przeznaczyć około 171 mld USD na wzmocnienie swoich inicjatyw w zakresie cyfryzacji. Hiszpańska międzynarodowa firma telekomunikacyjna Telefónica oświadczyła, że 90% populacji kraju będzie miało dostęp do 5G w 2023 roku. Organizacja zapewnia już usługi 5G dla 80% populacji Hiszpanii, dostępne w 1300 miastach w całym kraju.

6. Kanada

Technologia 5G jest stosunkowo nową technologią w Kanadzie, jednak operatorzy telekomunikacyjni nadal starają się zwiększyć zasięg sieci tak szybko, jak to możliwe. Prędkości pobierania danych mobilnych w tym kraju rutynowo plasują się w pierwszej dziesiątce na świecie, ale nowa technologia 5G zwiększyła prędkość sieci o 205% w porównaniu do swojego poprzednika, 4G. Ekspansja 5G w Kanadzie jest napędzana rosnącą potrzebą przyspieszenia innowacji, aby nadążyć za przełomami technologicznymi.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *