Jak sztuczna inteligencja jest wykorzystywana w sporcie?

Jak sztuczna inteligencja jest wykorzystywana w sporcie?

Sztuczna inteligencja (AI) rewolucjonizuje wiele sektorów. Jednym z nich jest sektor sportowy, który wchodzi na zupełnie nowy poziom dzięki licznym aplikacjom skoncentrowanym między innymi na poprawie wyników sportowców i trenerów. AI w sporcie to rzeczywistość, która ma znaczący wpływ na wiele jego aspektów. W tym artykule odkryjemy, w jaki sposób jest wykorzystywana, do czego służy i jakie korzyści może mieć dla rozwoju sportu i sportowców. 

 

Jak sztuczna inteligencja jest wykorzystywana w sporcie?

Systemy sztucznej inteligencji zmieniły sposób działania w sporcie. W sektorze, który coraz bardziej zmierza w kierunku profesjonalizacji i specjalizacji we wszystkich obszarach, tego typu systemy zapewniają możliwość poprawy wydajności i wyników.

Na przykład, tego typu technologia w sporcie pozwala obliczyć, które parametry mogą wpływać na wydajność sportowca, a dzięki tym danym trenerzy mogą opracowywać i dostarczać zalecenia dotyczące zapobiegania urazom i unikania nagromadzonego zmęczenia.

Korzyści płynące z zastosowania sztucznej inteligencji w sporcie

Według najnowszych badań, wielką zaletą stosowania systemów sztucznej inteligencji w sporcie jest to, że stosuje ona pewien obiektywizm do analizy gry bez konieczności polegania na ludzkim ekspercie, który może uzyskać różne wyniki w zależności od czynników takich jak doświadczenie, kontekst lub wiedza.

Kolejną ważną zaletą systemów sztucznej inteligencji w sporcie jest duża ilość danych, które można przetwarzać, ponieważ maszyny mają większą zdolność do przechowywania i oceny ogromnych ilości informacji.

Innym z wielkich zastosowań sztucznej inteligencji w sporcie jest zastosowanie technik związanych z automatycznym pozyskiwaniem wiedzy. W tym przypadku chodzi o wykorzystanie informacji, które są automatycznie pozyskiwane z różnych aktywności sportowych. W przypadku tego typu aplikacji wielką zaletą jest to, że na przykład możliwe byłoby poznanie niektórych powodów, dla których niektóre zespoły wygrywają więcej lub mniej.

Aktualne zastosowania sztucznej inteligencji w sporcie

  • Poprawa wyników. Zastosowanie systemów sztucznej inteligencji w sporcie oznacza, że, jak wspomnieliśmy wcześniej, można poprawić wydajność. Na przykład wielu sportowców trenuje z urządzeniami, które zbierają dane i monitorują ich ogólny stan zdrowia, dane te mogą być interpretowane przez systemy sztucznej inteligencji i dostarczać wskazówek poprawiających wyniki sportowe.
  • Analiza i selekcja zawodników. Być może jest to obecnie jedno z największych zastosowań sztucznej inteligencji. W sportach takich jak piłka nożna, gdzie jest wielu graczy i inwestuje się w nich dużo pieniędzy, sztuczna inteligencja może pomóc wybrać najlepsze talenty w znacznie bardziej obiektywny sposób, w oparciu o dane i prognozy potencjału, niż mógłby to zrobić ludzki skaut.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *