Jak działa smartwatch?

Jak działa smartwatch?

Uważane za doskonałe przykłady technologii, smartwatche są prawdziwym rozszerzeniem smartfona: dzięki połączeniu Bluetooth umożliwiają interakcję z aplikacjami zainstalowanymi na telefonie komórkowym w celu odpowiadania na wiadomości, wykonywania połączeń i uzyskiwania dostępu do szerokiej gamy funkcji. Mało tego, w niektórych przypadkach zastępują w 100% korzystanie z telefonu, np. podczas słuchania muzyki czy dokonywania płatności zbliżeniowych. Oto odpowiedź na pytanie – co to jest smartwatch, ale jak dokładnie działa smartwatch i dlaczego tak ważne jest odróżnienie jednego modelu od drugiego?

 

Jak działa wyświetlacz?

Ekran jest jednym z najważniejszych elementów, który jest również powiązany z konsumpcją energii przez urządzenie. Jasny, dobrej jakości wyświetlacz jest kluczowym czynnikiem umożliwiającym korzystanie z zegarka w każdych warunkach oświetleniowych, zwłaszcza gdy występuje większa ekspozycja na światło słoneczne. Istnieją trzy rodzaje wyświetlaczy: wyświetlacze TFT, które są mniej jasne, ale dostosowują się do wszystkich sytuacji oświetleniowych i mają niższe zużycie energii; wyświetlacze LCD, które są jaśniejsze; oraz wyświetlacze OLED lub AMOLED, które są jeszcze jaśniejsze i charakteryzują się głębszą czernią i wyższym kontrastem.

Wiele modeli jest wyposażonych w ekran dotykowy, ale można znaleźć urządzenia, które umożliwiają nawigację po menu za pomocą kombinacji przycisków po bokach, które są znacznie bardziej praktyczne, jeśli chodzi o sport.

Sprzęt w smartwatch’u

Kolejnym aspektem, są komponenty elektroniczne, które mogą się różnić w zależności od modelu. W szczególności mam na myśli procesor, pamięć wewnętrzną i pamięć RAM, które są niezbędnymi elementami, aby urządzenie było szybkie i działało dobrze podczas uruchamiania i wykonywania operacji, a także zintegrowane czujniki, takie jak GPS, tętno i pulsoksymetr. W rzeczywistości wydajność smartwatcha jest związana ze sposobem, w jaki jego komponenty elektroniczne są ze sobą zintegrowane. Należy zachować równowagę między wydajnością, oszczędnością energii i ilością informacji, które może gromadzić i przetwarzać.

Łączność

Jedną z najbardziej przydatnych funkcji w zrozumieniu działania smartwatcha jest łączność. Większość urządzeń wykorzystuje Bluetooth do łączenia się z telefonem komórkowym i synchronizowania danych zebranych w ciągu dnia i podczas aktywności sportowych. Niektóre modele są również w stanie łączyć się z sieciami Wi-Fi, aby szybciej przesyłać i pobierać dane, na przykład podczas aktualizacji oprogramowania, aktualizacji map i pobierania muzyki. Smartwatche Garmin wykorzystują również inny protokół komunikacji bezprzewodowej: ANT+. Podobnie jak Bluetooth, umożliwia on parowanie zewnętrznych akcesoriów, takich jak czujniki tętna i czujniki rowerowe, zużywając przy tym mniej energii, co wydłuża ogólny czas pracy baterii.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *