Gry komputerowe są bardzo ciekawym medium. Z jednej strony uważa się powszechnie, że dzieci nie powinny w nie grać, bo mają na nie zły wpływ. Z drugiej, dorośli również podobno nie powinni zaprzątać sobie głowy tym typem rozrywki, ponieważ jest to zbyt dziecinne. Mimo to gry są wciąż szalenie popularne wśród wielu kategorii wiekowych, na czym ich producenci i wydawcy zarabiają krocie. W takim wypadku czy warto grać w gry komputerowe? Czy rzeczywiście powodują one agresję? Co można dzięki nim zyskać?
Wpływ gier na mózg
Niektórzy (zwłaszcza rodzice młodych graczy) lubią mówić, że w klikaniu i patrzeniu w ekran nie ma żadnej wartości. Już lepiej wziąć się za książki, ponieważ one przynajmniej rozwijają wyobraźnię i kreatywność. Faktycznie – czytanie jest bardzo ważne i każdy powinien robić to chociaż od czasu do czasu. Jednak wielu nie zdaje sobie sprawy, że częste granie również ma wpływ na człowieka i to niekoniecznie negatywny. Gatunki gier są różne i każdy z nich oferuje graczom unikatowe wyzwania. Grając w strategie czasu rzeczywistego, rozwijamy analityczne i logiczne myślenie, nie mówiąc już o zdobywaniu wiedzy z zakresu ekonomii i polityki. Bardzo popularne są gry logiczne, które jak sama nazwa wskazuje za pomocą różnych puzzli i zagadek „trenują” umysły grających. Nawet mocno krytykowane tak zwane strzelanki pozytywnie wpływają na refleks i koordynację wzrokowo-ruchową. Żeby jednak takie zmiany mogły zajść, należy grać regularnie. Nikt, kto sięga po myszkę i klawiaturę raz na jakiś czas nie powinien odczuć z tego tytułu żadnych konsekwencji.
Czy gry powodują agresję
Jest to bardzo spopularyzowany przez media (i rządy niektórych państw) mit. W rzeczywistości różne badania naukowe dają bardzo sprzeczne rezultaty, przez co absolutnie nie można obwiniać przemysłu gier wideo o zmienianie ludzi w maszyny do zabijania. Małe dzieci rzeczywiście są bardzo podatne na wpływy, ale przecież brutalne gry mają ograniczenia wiekowe, często nawet 18+. Stworzone zostały z myślą o ludziach dorosłych, którzy są w stanie w pełni odróżnić fikcję od rzeczywistości. Jeśli rodzice nie kontrolują tego, po co sięgają ich pociechy, czy gry powinny zostawać o to oskarżane? Zresztą ludzie mieli problem z agresją od tysięcy lat, na długo zanim w ogóle powstało coś takiego jak pierwsze gry komputerowe.
Czy warto grać w gry komputerowe każdy powinien zdecydować sam, ale nie ma wątpliwości, że nie jest to tak zły sposób spędzania czasu wolnego, jak niektórzy uważają. Nie dość, że świetnie relaksuje, to jeszcze może mieć pozytywny wpływ na nasze myślenie czy refleks. Należy jednak być ostrożnym, bo chociaż nie można dowieść, że gry powodują agresję, to z pewnością da się od nich (jak od niemal wszystkiego) uzależnić.