Categories Samochody

Jakie ubezpieczenie OC wybrać?

W życiu każdego kierowcy może zdarzyć się dzień, którego nie będzie mile wspominał. Mowa tutaj o stłuczce z innym posiadaczem samochodu. Taka nieprzyjemna sytuacja może mieć miejsce na drodze, pod marketem  czy nawet na osiedlu. Spisywanie oświadczeń, dzwonienie na policję a nawet utarczki słowne z innym uczestnikiem zdarzenia mogą znacząco wpłynąć na stan ducha każdego. Rodzi się pytanie: jak w takiej sytuacji zachować spokój i nie dać się sprowokować? Sprawa jest prosta. Przemyślane ubezpieczenie OC. 

Jakie ubezpieczenie OC wybrać – OC serwisowe czy kosztorysowe

Posiadacz samochodu zanim zdecyduje się ubezpieczyć auto, dokładnie analizuje Swój stan posiadania. I tak użytkownicy pojazdów starszych najczęściej korzystają z najniższego OC z najmniejszym pakietem dodatkowym, co jest zrozumiałe. Nikt nie będzie płacił dodatkowo za starszy pojazd. Ponadto w Swoim ubezpieczeniu decydują się w razie wypadku/stłuczki na rozwiązanie kosztorysowe. Co to znaczy? Po wypadku do poszkodowanego przyjeżdża rzeczoznawca dokonując oględzin samochodu, wyceniając przy tym stan powstałych szkód. Decyzja o wypłacie środków na konto ubezpieczonego jest na drugi dzień, gdzie taka osoba może skontaktować się z serwisem i zawieźć pojazd do naprawy. Często zdarza się tak, że auto wiezione zostaje do znajomego warsztatu za niewielkie pieniądze a reszta przyznanych środków zostaje w kieszeni poszkodowanego. 

Odrębnym rozwiązaniem jest forma OC na częściach serwisowych. Ten sposób likwidacji szkody w naszym kraju staje się coraz popularniejszym i wygodnym. Poszkodowany zobligowany jest wykonać cesję na serwis, przez co zrzeka się wszystkich środków przyznawanych przez ubezpieczalnie. Przepychanki wynikające z niedoszacowania kosztów likwidacji szkody spada na podmioty serwis- ubezpieczalnia. Dzięki czemu poszkodowany nie bierze w tym udziału. Dodatkowo na czas naprawy pojazdu organizowane przez towarzystwo ubezpieczeniowe jest auto zastępcze. Samochód naprawiany zostaje wyłącznie na częściach oryginalnych i dostosowywany do stanu przed wypadkiem. 

Które lepsze?

Dla nowych, serwisowanych regularnie pojazdów zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem będzie opcja serwisowej likwidacji szkody. Poszkodowanego kompletnie nic nie interesuje, nawet decyzja rzeczoznawcy nie ma tutaj i tak żadnego znaczenia. A pewność wykonania naprawy przez autoryzowany serwis ASO jest oczywista.

Posiadacze aut starszych niwelują koszty a w razie poważniejszej stłuczki bądź wypadku wolą bonifikatę pieniężną. W kolejnych krokach albo samochód naprawiają u znajomych mechaników i jeszcze zarobią, albo decydują się na złomowanie i tak już nie do końca sprawnego pojazdu. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *