Obecnie telefony stały się nieodłącznym towarzyszem człowieka w codziennych czynnościach. W związku z tym wielu z nas chciałoby mieć do nich dostęp przez cały czas, nawet podczas jazdy autem. Jednak nie we wszystkich modelach możliwe jest połączenie się z telefonem bez zakupu dodatkowych akcesoriów.
Jak połączyć telefon z radiem samochodowym – rodzaje połączeń
Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań umożliwiających połączenie telefonu z radiem w samochodzie. Zapewniają one szeroki wachlarz możliwości i opcji połączenia. Dostępne są zarówno rozwiązania bezprzewodowe, jak i takie do których potrzebny jest nam specjalny kabel. Również możliwości takiego połączenia są rożne w zależności od rodzaju rozwiązania, którego w danej chwili używamy – od podstawowych dających nam możliwość jedyne przesyłania dźwięku do zaawansowanych umożliwiających przekazywanie tego co znajduje się na wyświetlaczu naszego telefonu na ekran aucie. Niestety najbardziej rozwinięte narzędzia są w głównej mierze zarezerwowane dla nowych aut, ponieważ do ich obsługi potrzebne jest specjalne oprogramowanie i duży wyświetlacz, a te elementy wyposażenia są na porządku dziennym dopiero od niedawna. W związku z tym bez wymiany modułu radia ciężko nam będzie wprowadzić do naszego samochodu rozwiązania takie jak Android Auto, czy też Apple CarPlay, które obecnie na rynku uchodzą za takie z największą ilością możliwości. Jeżeli jednak mamy takie oprogramowanie w wyposażeniu swojego auta wystarczy włączyć odpowiednią opcję w menu systemu inforozrywki oraz w naszym smartfonie. W niektórych modelach pojazdów takie połączenie wymaga połączenia telefonu z samochodem złączem USB. Najczęściej w takich przypadkach na wyświetlaczu w aucie pojawi się odpowiednia informacja. W części aut występuje możliwość połączenia się z radiem przez Bluetooth. Jest to rozwiązanie proste i wymaga od nas auta z odpowiednim modułem oraz włączenia parowania się z telefonem w menu systemu inforozrywki. Daje nam to możliwość rozmów przez telefon za pomocą zestawu głośnomówiącego oraz odtwarzania muzyki z głośników auta. Posiadanie starszego samochodu nie oznacza jednak, że nie ma żadnej możliwości połączenia się z radiem. Na rynek wprowadzane są wciąż nowe produkty, które mają za zadanie rozwiązać ten problem, jednak do tych najbardziej znanych należą złącza AUX oraz transmitery FM. Aby skorzystać z pierwszego rozwiązania w naszym aucie musi znajdować się wejście AUX, najczęściej umieszczane w okolicy radia. Gdy je znajdziemy wystarczy wpiąć w nie kabel, podłączyć go do naszego telefonu i przełączyć tryb na odtwarzaczu samochodowym. Po wykonaniu tych kroków możemy cieszyć się ulubioną muzyką lub podcastem z naszego telefonu w głośnikach w aucie. W przypadku transmiterów wystarczy podłączyć urządzenie do gniazdka samochodowego i sparować je z telefonem za pomocą kabla lub bezprzewodowo. Następnie zostaje ustawić w radiu odpowiednią częstotliwość i możemy bez trudu słuchać muzyki z telefonu, a nawet używać zestawu głośnomówiącego.
Jak połączyć telefon z radiem samochodowym – ceny rozwiązań
Ceny rozwiązań dostępnych na rynku charakteryzują się dużą rozpiętością. Najdroższe polegające na wymianie lub zmianie oprogramowania radia mogą kosztować od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Złącza AUX i transmitery stanowią tańszą alternatywę. Oba rozwiązania mogą kosztować od kilku do maksymalnie kilkuset złotych. Dzięki takiej różnorodności cenowej i różnemu stopniowi zaawansowania każdy będzie w stanie znaleźć odpowiednie rozwiązanie dopasowane do jego potrzeb